Värsked sisustusdisaini uudised otse Itaaliast – Salone del Mobile 2025 messilt
Kaasatud ekspert: Ingrid Kuuli
Salone del Mobile ehk Milano mööblimess on iga-aastane tipphetk sisearhitektide ja disainerite kalendris. See on rahvusvaheline sündmus, mis toob Milano messikeskusesse kokku mööbli- ja disainitööstuse professionaalid kogu maailmast. Siin kohtuvad eksponendid, loojad, arhitektid, jaemüüjad, ostujuhid ja ajakirjanikud, et saada aimu uutest suundadest ning vahetada kogemusi. Tegemist on kui sisustusmaailma baromeetriga, mis näitab, kuhu disain liigub ja millised trendid võtavad suuna meie kodudesse.
Sisearhitekt Ingrid Kuuli (Design 4 You) annab ülevaate märksõnadest ja ideedest, mis Salone del Mobile 2025 messil eriti selgelt esile kerkisid.
Jätkusuutlikkus ja isiklikud lood – sisekujunduse uus keel
Messil oli tunda selget suunamuutust – eemaldumine standardiseeritud, kataloogilikust esteetikast ning liikumine isikliku ja emotsionaalse ruumiloome poole. Interjöörid muutuvad üha kuraatorlikumaks. Ruume ei täideta enam pelgalt esemetega, vaid iga valik räägib lugu elanike mälestustest, väärtustest, reisidest või pärandist. Disain on muutumas isiklikuks.
Kuraatorlik lähenemine tähendab, et ruumi ei kujunda ainult funktsionaalsus, vaid ka tähendus. Reisidelt toodud esemed, perekonnareliikviad, käsitöö ja kunst – kõik leiavad oma koha, luues interjöörile hinge ja identiteedi. Just see isikupära on tänase sisekujunduse üks olulisemaid võtmesõnu.
Emotsionaalne disain – tunne, mitte ainult vorm
2025. aasta interjöörid on loodud selleks, et neid tunnetada, mitte ainult vaadata. Pehmed vormid, soojad toonid ja hubased tekstuurid aitavad luua keskkonda, kus on lihtne lõõgastuda ja olla kohal. Oluline on emotsioon – mida ruum sinus tekitab. Selles mängivad rolli nii materjalid kui ka detailid, mis loovad isikliku ja kutsuva atmosfääri.
Paindlikkus ja nutikus – ruumid, mis kohanevad
Avatud planeeringud ei kao kuhugi, kuid järjest enam hinnatakse võimalust ruumi ka vajadusel eraldada. Siin tulevad appi liigutatavad vaheseinad, lükanduksed ja multifunktsionaalne mööbel. Näiteks garderoobide tekstiiliga kaetud lükanduksed täidavad nii ruumijagaja, helisummutaja kui ka dekoratiivse elemendi rolli.
Mööbel muutub aina nutikamaks – raamaturiiulisse peidetud töölaud või mooduldiivan, mida saab vastavalt vajadusele ümber tõsta ja täiendada, on vaid mõned näited. Funktsionaalsus ei tähenda enam kompromissi disaini arvelt.
Mööbli disain: voolavad vormid ja looduslikud materjalid
Orgaanilised vormid jätkavad võidukäiku. Teravad nurgad asenduvad pehmete, ümarate ja voolujooneliste kurvidega, mis loovad visuaalselt ja füüsiliselt meeldiva kogemuse. Mööbel ei ole enam lihtsalt ilus, see on ka mugav ja turvaline. Sügavad pehmed tugitoolid ja nn lebo-diivanid kutsuvad lõõgastuma ning jagama ruumi teistega.
Kasutatakse palju looduslikke ja kvaliteetseid kangaid – buklee, samet, nahk. Populaarsed on soojad värvitoonid nagu beež, konjak, terrakota, oliiv ja murtud vanaroosa, mis loovad rahuliku, ent rikkaliku meeleolu.
Magamistoad – rahu ja loovuse koht
Magamistubades on trendiks madalad, laiad voodid, mis mõjuvad maandavalt ja loovad turvatunde. Voodipeatsid muutuvad järjest kunstilisemaks, need on pehmed, linased, punutud või isegi integreeritud valgustusega. Öökapid on minimalistlikud, ent praktilised.
Garderoobide puhul on jätkuvalt oluline funktsionaalsus, kuid sellele lisandub järjest enam visuaalset luksust. Avatud ja suletud hoiulahenduste kombineerimine, integreeritud valgustus, peeglid ja istumisnurgad loovad elegantse ja mugava ruumi.
Valgustid kui atmosfääri loojas ja sisekujunduse ehted
2025. aasta valgustid on rohkem kui valgusallikad, need on ruumi kunstiteosed. Skulptuursed vormid, orgaanilised materjalid ja läbimõeldud valguslahendused annavad igale ruumile isikupära.
Minimalistlikke üldvalgustusi saab nutikalt juhtida ning süvistatud ja pinnapealsed lae- ja seinalahendused tagavad hea baasvalguse. Samas tõusevad esile dekoratiivsed lühtrid ning laua- ja põrandavalgustid, mis mõjuvad ruumis fookuspunktidena. Materjalid ulatuvad keraamikast ja roost kuni tekstiilide ja paberini. Valgustite disainis korduvad looduslikud vormid ja pehmed jooned. Häälega juhitavad süsteemid ja LED-tehnoloogia võimaldavad valgusmeeleolu täpselt sobitada hetke tundega.
Värvitrendid – loodus toob rahu ja sügavust
Värvipalett on looduse poole – maa- ja liivatoonid, metsa rohelised, ooker ja päikeseloojangu oranžid loovad rahustava tausta. Samal ajal innustatakse kasutama julgeid aktsentvärve, et interjöör peegeldaks inimese isikupära. Soojad toonid, nagu beež, kreem, halli soojad alatoonid, on endiselt armastatud, pakkudes neutraalset ja tasakaalustatud põhja. Roheline salvei, oliiv, smaragd, terrakota ja ooker lisavad ruumile elu ja värskust.
Materjalid – teadlik valik, kestlik mõju
Tarbijate teadlikkus kasvab ning see peegeldub ka materjalivalikutes. Looduslikud ja taaskasutatud materjalid on esikohal. Näha oli rohkelt pähklipuud erinevates viimistlustes, naturaalseid kive (nt marmor, travertiin), aga ka lina, puuvilla, villa ja nahka.
Oluline roll on materjalide tekstuuril – karedad kivid, reljeefsed kangad ja pehme buklee lisavad sügavust ja kutsuvad puudutama. Erineva tekstuuriga pinnad mööblil ja sisustuses rikastavad ruumi visuaalselt ja taktiliselt.
Idee: miks mitte kombineerida erinevaid tekstuure ühes toas, näiteks pehmes mööblis?
Mis jääb kõlama – disaini kannab inimene ise
Salone del Mobile 2025 näitas selgelt, et interjööridisain liigub üha enam inimesekesksuse suunas. Isikupära, teadlikkus ja emotsionaalne tähendus muutuvad ruumiloome keskseteks alustaladeks. Jätkusuutlikkus ei ole enam lisaväärtus, vaid loomulik osa teadlikust disainist. Kodud ei ole enam pelgalt kohad, kus elada, vaid ruumid, mis jutustavad meie lugu.
„Sisearhitektina on mul põnev jälgida, kuidas need trendid päriselus ruumideks saavad ja kuidas igaüks leiab neis oma isikupärase tõlgenduse,“ võtab Ingrid Kuuli teema kokku.