Varjutaimede rikkalik maailm
Päikesevaene kasvukoht võimaldab luua põneva ja omanäolise varjuaia. Isegi juhul, kui aias on vaid väike puude-põõsastega nurgake, saab seal varjuaia rajamisega algust teha.
Aiakujunduse ning taimede paljundamisega tegeleva Helga Taimeaia omaniku Ülli-Riina Sildniku sõnul on varjutaimed väga põnev teema, sest neid leidub nii niiskesse kui kuiva kasvukohta ja eri mullatüüpidele sobivaid.
Ta soovitab taimi valides vaadata väiksemate tegijate poole, keda meil on palju, mitte piirduda aiandus- ja ehituspoe valikuga.
Sildnik ise hakkas taimi paljundama just sel põhjusel, et ei leidnud haljastajana kõike vajalikku. „Kui masu ajal oli haljastustööd vähe, oli hea hetk algust teha.“
Ka Lepiku-Mardi talu kollektsiooniaia perenaise Viivi Lepiku sõnul saavad kõik oma aias varjutaimede mitmekesist ja rikkalikku maailma proovida. „Metsatuka õnnelik omanik saab rajada aga uhke ja eksootilise maailma taimedest, mille olemasolust paljudel aimugi pole,” ütleb ta.
Sildniku sõnul on kahte tüüpi aiandushuvilisi. Esiteks need, kes otsivad uusi ja põnevaid taimi ja teiseks need, kes kasutavad taimi, mida naabrid tasuta jagavad.
„Inimesed ütlevad minu tehtud haljastusi nähes sageli, et tahavad ka midagi põnevat oma aeda, aga tuleb valida, kas põnevus või naabritelt saadud tasuta taimed.
Mõni taim võtab alles viiendal aastal ilmet, trillium näiteks idaneb kolm aastat ja neljandal tuleb alles iduleht välja,“ räägib ta, et kõikide taimede kasv pole ühtemoodi kiire ja sellega tasub arvestada.
Kuidas valida varjutaimi koduaeda loe edasi siit
Autor: Ehitusest.ee, 2019