Vannitoa sisekujundus – vead, mida vältida
Olen oma rohkem kui 15 sisekujundusega tegeletud aasta jooksul puutunud kokku kõikvõimalike apsude ja probleemidega. Väga tihti just vannitubadega seoses, sest siiani alustatakse vannitoa ja vannitoamööbli planeerimist alles siis, kui ruum on juba valmis ja võibolla viimistletudki, räägib sisearhitekt Airita Aim.
Köögi tellimisel ja ehitamisel inimesed juba teadvustavad, et on vaja köögiprojekti enne ehitama hakkamist, et kõik vajalik hiljem ka päriselt ära mahuks ja praktiline oleks. Kahjuks vannitoaprojekti sel hetkel veel ei tellita, kuigi ka see aitaks ära hoida hulga hiljem esinevaid probleeme.
Loetleme siinkohal mõned levinumad vead, mida vältida ja mis loodetavasti aitavad sul vannitoa sisekujundusega seotud teemad enda jaoks paremini läbi mõelda.
Vead, mida tehakse vannitoa planeerimisel
a) Vannitoa tööpind peaks olema täiesti veekindel materjal
Nii imekspandav kui see ka ei ole, siis siiani tellitakse vannituppa täispuitu või spoonitud pinda, mis ei püsi veega kokkupuutel väga pikalt ilus. Meie kogemus näitab, et peale kolme aastat on ilusad ehk oma algse välimuse säilitanud ainult komposiitmaterjalid (näiteks Corian), klaaspinnad või kivi (naturaalne või tehis).
b) Planeerimisel unustatakse tihti kohad nagidele
Kui enda vannitoamööbel ise planeerida, siis ei tasu kappe arvestada alati seinast-seinani. Rätikud on ühed enim kasutatavad asjad sinu vannitoas ja kui sul ei ole neid mugav käest ära panna või vastupidi – kiirelt haarata – muudab see igapäevase vannitoakülastuse frustreerivaks.
c) Ehitamise ajal pannakse äravool põrandasse
Väga paljud ilusad vannitoakapid on enamasti seina küljes või jalgadel (vt ka järgmist punkti), ent vee äravool on eelneva mitte planeerimise tõttu hoopis põrandasse tehtud.
See on ka üks põhjustest, miks tasub vannitoaprojekt teha enne ehitama alustamist – nii saab äravoolu planeerida vajadusel seina sisse, et ei peaks hiljem hakkama lõhkuma või lisaehitust tegema.
d) Vannitoamööblil on kontakt põrandaga, mis tihti tähendab ka kontakti veega
Vannitoamööbel võiks olla seinal või jalgadel, et mööbel ei puutuks vastu maad – seal pääseb vesi talle kõige lihtsamini ligi, et seal midagi ära rikkuda. Kui dušš on kaugel ja väga hästi piiratud, on oht väiksem, aga tavaliselt see nii ei ole.
e) Vannitoasein on tehtud nõrgast materjalist
Vannitoasein peab ära kandma mööbli, valamu ning vajadusel ka muid elemente. Kahjuks on aga juhuseid, kus seinad on tehtud kipsplaadist – selle külge ei saa riputada kappi ja kivist tööpinda. Eriti terav on see probleem renoveeritud hoonete puhul.
f) Mööbel jääb vannile või dušile väga lähedale
Kuigi kvaliteetsete kappide materjal on niiskuskindel, ei sobi pidev kokkupuude veega pika aja vältel sellegi poolest. Lahenduseks on vanni või dušši poolne külg teha ka näiteks tööpinna materjalist, et pritsmed/vesi ei rikuks seda ära.
g) Planeeritakse liiga kõrged sahtlid ja kapid
Kuna vannitoas on väikseid asju tihti väga palju, on praktilisem alati kasutada väiksemaid mahuteid ja madalamaid kappe-sahtleid kõrgete asemel. See võimaldab lihtsalt rohkem asju pealtnäha samasuurde alasse ära mahutada.
i) Tööpinnale valitakse vale värv
Värvi valikul tuleks mõelda, et vesi jätab jälgi. Sa ei taha seda peale igat kasutamist puhastama hakata ning pidevad silmaga nähtavad plekid viivad ka tuju kiirelt alla.
j) Hoitakse kokku segisti pealt
Kehv vannitoasegisti võib ära rikkuda mööbli, kui hakkab valest kohast või kuskilt vahelt vett välja ajama. Kui olete panustanud kvaliteetsesse vannitoamööblisse, tasub ka segistite valimisel kasutada tuntud brände.
k) Kombineeritakse erineva kvaliteediga elemente
Näiteks võtad kallima tööpinna ja odavama kapi, ent see tähendab, et pead hakkama ühte enne välja vahetama, kui teist. 13+ aastat kogemust meile on õpetanud, kuidas kombineerida erinevaid materjale nii, et kõik peaks vastu terviklikult. Ning tihti võib üks lahendus kesta 20 aastat, teine aga ainult 5 aastat, kusjuures hinnavahe ei pruugi olla kahekordnegi.
l) Valgustus ei ole läbi mõeldud
Oluline on, et valgus oleks loomulik, aga valge. Olulised on mõlemad, nii üldvalgus kui peeglivalgus. Kui aken jääb ikka selja taha ja peeglilampi ei ole, siis ei pruugi ennast peeglist üldse näha olla. Samas on võimalik panna väga sinine ja külm LED valgustus, mis teeb samuti enda meikimise näiteks keeruliseks.
A: 2016