Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

EKSPERDI NÕUANNE
Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris on peen teadus, mis eeldab kindlate põhimõtete ning tehnikate rakendamise oskust. Maastikuarhitektid ja valgustuse spetsalistid on siin suureks abiks.

Kui soovid siiski proovida aia valgustamise plaani ise teha, tasub ennast teemaga võimalikult mitmekülgselt kurssi viia. Nii on kindlam, et plaan saab ka selline, mis täidab oma eesmärki ja välistab hilisemad kulukamad ümbertegemised. Millest alustada? Nõu annab sise- ja maastikuarhitekt Lisete Kivimägi.

Välisvalgustuse kavandamise põhimõtted

Kõige õigem oleks kavandada valgustus kohe alguses koos ülejäänud aia ning hoone planeerimisega. Kaardistada olulised vaated, mida on soov kas siseruumist või erinevatest
aiatsoonidest esile tuua ning aktiivsed alad, mis oma funktsiooni poolest nõuavad tugevamat valgustatust (näiteks väliköök, bassein, terrass, spordiplats jne).

Seejärel saab paika panna erinevad valgustuse võtted, millega soovitud lahendust saavutada. Maksimaalselt võiks kasutada kaudset valgustust (st. valgusallikas ise jääb peitu ning nähtavale jääb vaid valgustatud ala).

Sõltuvalt aia eripärast, selle hoonetest, käiguteedest ja haljastusest valitakse välja põhimõtted, mida soovitud lahenduse saavutamiseks kasutada.

Üks võimalus on visuaalse distantsi loomine lähedal ja kaugemal asuvate alade vahel. Selleks valitakse sobivad alad erinevates aia servades ja valgustatakse need välja. See võte lisab aeda ruumilist tunnetust. Tavaliselt jäävad distantsalade vahele väiksemad valgustatud alad, mis loovad sumeda üldvalgustatuse.

Aia väljavalgustamine - Bega 77604 Flood Light LED
Aia väljavalgustamine - Bega 77604 Flood Light LED
Aia väljavalgustamine taamal tekitab taustavalguse ning üldvalgus alal on lahendatud sobivate võrdsete vahemaade tagant haljastuse ning käigutee valgustamisega. Käigutee on valgustatud taimekastidesse integreeritud valgustitega.

Välisvalgustus - Bega 24370 Wall Light LED
Välisvalgustus - Bega 24370 Wall Light LED
Aktsentaladeks on näiteks eri aia osades paiknevad hoonete seinad, mille vahel loovad sujuva ühenduse valgustatud teerajad.

Hoone sise- ja fassaadivalgustuse koosmõju - IP44.de gap Q LED Wall Light
Hoone sise- ja fassaadivalgustuse koosmõju - IP44.de gap Q LED Wall Light
Hoone sisevalgustus loob tausta tunnetuse ning eenduvad valgustatud fassaadiosad tekitavad valguse abil ruumilise tunnetuse ümber väikse haljastuse.

Sise- ja välisvalgustuse koosmõjus - Bega 33591 LED Wall Light
Sise- ja välisvalgustuse koosmõjus - Bega 33591 LED Wall Light
Ruumilisema efekti võib saavutada ka siseruumis veidi soojema valguse ning fassaadil veidi jahedama valgustemperatuuriga valguse kasutamisel.

Üldjuhul kasutatakse hoone lähialal pigem siiski soojemat valgust ning haljastuse valgustamiseks külmema valgustemperatuuriga valgust. Näiteks puude alt-üles valgustamise puhul on hea kasutada 4000K külmemat valgust, kuna see mõjub loomulikumana, sest on kõige lähemal kuu poolt tekitatavale valgusele.

Valgustusega luuakse kindel rütm ja kompositsioon aias. See tähendab, et midagi ei ole juhuslikku, vaid kogu valgustus koosneb kindla sammu tagant välja valgustatud kohtadest, mille vahele jäävad tumedad alad. Sõltuvalt valgustatava ala iseloomust võib rütmiliselt rõhutada näiteks vertikaalseid üksikuid kõrgemaid haljasvorme, arhitektuurseid elemente või ka madalhaljastust.

Valgustatud sillutis
Valgustatud sillutis

Aia kõnniteede valgustamine maheda ülalt-alla valgusega. Tajutavad jäävad tagasihoidlikud valgusvihud teatud vahemaa tagant ning hämaramad alad nende vahel.

Valgustite ja kõrreliste valgusmäng -  Bega 77276 Bollard Light LED
Valgustite ja kõrreliste valgusmäng - Bega 77276 Bollard Light LED

Rütmile lisab põnevust ja struktuuri kõrreliste puhmaste kasutamine valgustite vahel.

Rütmiline valgustus müüril ja haljastusel - Landlord Flos Outdoor Lights
Rütmiline valgustus müüril ja haljastusel - Landlord Flos Outdoor Lights

Kitsama valgusnurgaga valgusallikad loovad müüritisele ja selle taga asuvale haljastusele rütmilise valgustatuse.

Rütmiline valgustus ülevalt alla
Rütmiline valgustus ülevalt alla
Hoone fassaadil rütmiline valgustatus.

Eriti efektelt mõjub valguslahendus siis, kui vaatevälja keskmesse jääb rõhutatuna fookuspunkt(id), milleks võib koduhoovi puhul kujuneda näiteks peasissepääs või suurema aia puhul mõni eraldiseisev aiaelement nagu paviljon, skulptuur, purskkaev või haljastuse grupp.

Fookuspunkti välja valgustamine - SLV aiavalgustid
Fookuspunkti välja valgustamine - SLV aiavalgustid

Aia kujunduslikuks fookuspunktiks sobib näiteks põneva üksikpuu või haljasgrupi välja valgustamine.

Huvitav kompositsioon valgustuse ja materjalidega - IP44.de Piek Spot LED
Huvitav kompositsioon valgustuse ja materjalidega - IP44.de Piek Spot LED

Erinevate materjalide ja eri kõrgusega haljastuse väljavalgustamisel tekib põnev kompositsioon.

Valgustuse juures on ülioluline tasakaal, et valgus täidaks oma eesmärki, mitte ei tekitaks valgusreostust.

Kõhkluse puhul on alati kindlam pigem vähem välja valgustada ning püüda eristada olulisemat kõrvalisest.

Valgustamise tehnikad

Valgust on võimalik suunata kas ülesse, alla või mõlemas suunas. Selleks kasutatakse erinevat tüüpi valgusteid.  

Kaudse valgustuse kasutamine alt-üles meetodil tähendab erinevate vertikaalsete elementide nähtavale toomist nagu üksikud müüritised/seinad, skulptuurid, purskkaevud, väravapostid jne. See tähendab, et valgusallikas ise jääb nähtamatuks, rõhk on vaid valgustatud pinnal. Selleks kasutatakse enamasti pinda süvistatavaid valgusteid või varjatakse valgusti näiteks haljastusega. Sobivad spetsiaalsed aktsent valgustid, süvistatavad valgustid või “wall-wash” tüüpi valgustid.

Alt ülesse valgustatud müür - Paulmann Plug & Shine Light Bar Floor Light LED
Alt ülesse valgustatud müür - Paulmann Plug & Shine Light Bar Floor Light LED

Wall-wash tüüpi valgustiga alt üles seina valgustamine. Eraldiseisev dekoratiivmüür haljastusega loob põneva fookuspunkti aeda.

Alt ülesse valgustatud fassaad - Bega 84088 recessed Floor Light LED
Alt ülesse valgustatud fassaad - Bega 84088 recessed Floor Light LED
Kauni fassaadimaterjali väljavalgustamine peidetud (süvistatud) valgustiga.

Lihtsaim võte üles valgustamisel on eest valgustamine. Näiteks põõsast või puud eest valgustades toome selle vaate suunas nähtavale ning sealt peegeldub juba ka üldvalgust aiaruumi. Valgustatud objekti taha peab jääma piisavalt hämarat ala, et efekt mõjule pääseks.

Puu väljavalgustamine - Bega 84084 recessed Floor Light LED
Puu väljavalgustamine - Bega 84084 recessed Floor Light LED
Puu on vaate suunast valgustatud. Puu taha jääb hämaram ala.

Varjutamiseks nimetatakse võtet, kus objekti taga asuvale pinnale tekib objekti suurendatud vari. Näiteks õige nurga alt fassaadi ees paikneva põõsa valgustamisest aktsentvalgustiga tekib fassaadile põõsast suurendatud vari- Lisaks põõsa enda valgustatud struktuurile mõjub see omaette kujundusvõttena. See töötab hästi üksiku elemendi puhul. Kui näiteks terve põõsarühma taha tekitada ähmane tume laik, kaotab efekt võlu.

Efektvalgus aiamüüril
Efektvalgus aiamüüril

Madalate kõrreliste puhmaste vahelt alt üles seina valgustades tekivad sinna dekoratiivsed varjud. Varjudest tekkivat dekoratiivset mustrit saab hämaral ajal kasutada ka teisiti, näiteks spetsiifiliste aiapollarite abil.

Ala keskel asuva haljastuse esile toomiseks on enamasti parim viis kasutada ristvalgustust. Ristvalgustus võimaldab haljas-objekti mitmest küljest vaadelda ja suurendab selle ruumilist mõju.

Õige tulemuse saavutamiseks peaks objekti igas vaadeldavas küljes asuma valgusallikas. Valgusallikad on vaja seada nurga alla nii, et valgusvihud kohtuksid objekti keskel. Näiteks kui soovitakse, et puu oleks näha nii majast kui tänavalt, tuleks kummagi vaate suunda paigutada üks valgusti.

Erikülgedest valgusatud puu - Paulmann Plug & Shine Radon Ground Spike Spotlights LED
Erikülgedest valgusatud puu - Paulmann Plug & Shine Radon Ground Spike Spotlights LED

Puu on valgustatud erinevast küljest nii, et valgusvihud ristuvad puu keskel.

Tagant poolt valgustamine toob välja objekti negatiivse vormina vaate suunas. See tähendab, et objekt jääb pimeda laiguna ümber oleva valguse taustale.

Tagant poolt valgustamine toob välja objekti negatiivse vormina vaate suunas. See tähendab, et objekt jääb pimeda laiguna ümbritseva valguse taustale.

Kui valgustada objekti taga olevat seinapinda, saavutame silueti väljavalgustamise. Siis tekib selle taha valgusvihk ning vaate suunas on tajutav põõsa siluett.

Alt-üles valgustustehnikat kasutades on oluline jälgida, et valgusallikas inimesele silma ei valgustaks. Keerukamates kohtades, näiteks puud alt poolt mitmest kohast välja valgustades, on hea kasutada pimestamise vältimiseks valgusallikal sobivat katet. Olemas on erinevad matistatud pinnaga klaasid ja teised  lisatarvikud, millega valgusvihu ulatust rohkemgi reguleerida saab.

Valgustatud puu peegeldumine seinale - IP44.de Shot Connect Garden luminaire LED
Valgustatud puu peegeldumine seinale - IP44.de Shot Connect Garden luminaire LED

Kindlasti peab silmas pidama ka akendest avanevat aia vaadet siseruumides, aiavalgus peab olema taustaks, mitte domineerima.

Kaudset ülalt-alla valgustust kasutatakse tihti hoone fassaadi ülalt katuseräästa alt või aiamüüritiste ülemise serva alt müüri valgustamiseks. Selleks sobivad aktsentvalgustid, süvistatavad valgustid, “wall-wash” tüüpi valgustid ja led-ribad. Ülalt-alla efektiga on olemas ka astmetesse paigaldatavaid ning pollarvalgusteid. Need sobivad hästi kasutamiseks, vältimaks silmipimestavat lahendust aias.

Haljastuse valgustamine - Bega 84361 Flood Light LED
Haljastuse valgustamine - Bega 84361 Flood Light LED
Katusealuse süvisvalgustid.

Kui üks või enam valgusteid on paigutatud ülesse puu võrasse suunaga alla, tekib nn. “Moonlight” efekt. See tähendab, et maapinnale tekivad põnevad okste varjud. Selline viis sobib hästi ka pehme naturaalse üldvalguse tekitamiseks aias.

Moonlight efekt - dallaslandscapelighting.net
Moonlight efekt - dallaslandscapelighting.net

Puudevõrade vahelt alla valgustades tekivad maapinnale okste varjud.

Aktiivsete alade jaoks sobib kõige paremini samuti ristvalgustus ülalt-alla. Nii tagatakse kogu ala ühtne valgustatus. Aia prožektorid ning aktsentvalgustid tuleb paigutada ala suhtes risti, et valgusvihud kataksid ühtlaselt kogu ala.

Sellisteks aladeks võivad olla näiteks spordiplatsid, mida kasutatakse ka õhtusel ajal. Ka käiguteid võib valgustada hoopis lähedal asuvate puude külge kinnitatud ülalt- alla aktsentvalgustitega, samuti on olemas spetsiaalseid ülalt-alla valgustavaid aiapostide ja fassaadi külge kinnitatavaid valgusteid. Ülalt-alla valgustid on kõige parem valik pimestava valguslahenduse vältimiseks.

Pollarid on vähesed valgustid, mis jäävad enamasti aiaruumis ise vaadeldavad ning seetõttu tuleks nende disaini hoolikalt valida.

Valgustite tehnilised näitajad

Luumen on valgusvoo mõõtühik ning näitab, kui palju valgust valgusallikas välja annab. Seda näitajat suurendades või vähendades saab mõjutada valgusvoo intensiivsust. Sama võimsusega (W) eri tüüpi valgusallikas võib omada erinevat valgusvoogu (Lm). Led-valgustite puhul on olulisem vaadata just väljundit luumenites kuna led-tehnoloogia võimaldab väga madala võimsuse(W) juures toota suures koguses valgust.

Valgustemperatuuri mõõtühikuks on kelvin ning mida suurem see näitaja on seda eredam ja külmema tooniga on valgus. Enamasti eelistatakse hubast soojemat või neutraalset valget valgusvärvust, mis jääb silmale meeldivam ja hubasem. Külm sinine valgus mõjub silmale pimestavalt ning ebameeldivalt. Kõrvutatuna sooja valgusega mõjub kontrast veelgi tugevamalt ja häirivamalt. Seda on hästi näha jõulude ajal, kui üldvalguse kõrval on kasutusel erinevad dekoratiivtulukesed.  Soodsamad dekoratiivtuled on enamasti just külmema tooniga, tekitades silmale häirivat kontrasti.

Soovituslik on valida 2700-3000K valgusallikas, mis on soojem valge. Müügil on tihti ka > 4500K valgusallikad, mis on juba jahedamat sinakat tooni ning jäävad aias häirivalt eredad ja silma riivavad.

Oluliseks näitajaks on ka valgusvihu nurk. Laiema nurgaga valgusvihk valgustab madalamal rohkem kui kitsa nurga all valgusvihk, mis omakorda aga (sama luumenite arvu juures) valgustab intensiivselt kõrgemale. Valgusti tuleks valida selle järgi, milline on tema otstarve kasutuskohal.

Eesti kliimas on kindlasti oluline jälgida, et valgusti niiskusklass IP vastaks vajalikule tasemele. Laias valikus ja just soodsama klassi valgustid IP44, mis on miinimum variant meie kliimavööndis kasutada, aga tegelikkuses nad siiski vastu ei pea.

Kvaliteetse ja püsiva lahenduse saavutamiseks on soovituslik valida valgusti alates IP54 klassist, ideaalis IP 65. Väiksema näitajaga valgustid sobivad katuse alla jäävatel pindadel kasutamiseks.

Valgustuse kasutamise eesmärgid aias

Valguslahendust aias kasutatakse enamasti aia ja hoone kaunimaks muutmiseks, õuealade kasutamise pikendamiseks ning ohutuse tagamiseks. Näiteks hästi väljavalgustatud aias ei ole kohta, kuhu varas end peita saaks. Ohutuse eesmärgil valgustatakse välja ka kõrguste erisused, et seal liikudes mitte viga saada.

Aktiivsema kasutusega aladel nagu väliköök, basseiniäärne ala ja terrassid võiks eelistada dimmerdatavat kohtvalgustust (vajadusel saab luua tugevama
valgustatuse). Üldiselt võiks aga kasutada rohkelt mahedamat kaudset valgust - näiteks istme serva alla integreeritud led-riba, terrassi serva ja astmetesse süvistatud valgustid või haljastuse
vahele peidetud valgustid.

Välisvalgustus - Albert Leuchten 2432 Headlights LED
Välisvalgustus - Albert Leuchten 2432 Headlights LED

„Aiakujunduse stiili osas võiks aga mõelda, kas on soov saada aeda pigem naturaalne ja intiimsem keskkond või teatraalsem ning dramaatilisem ilme. Samas aiaruumis võib muidugi ka kujundada erineva karakteristikaga alasid. Valgustuslahendus hoone lähedal on sageli sümmeetrilisem/ arhitektuursem ning mujal aias haljastuse paiknemist järgivalt asümmeetrilisem.

Naturaalsema ilmega aia saab, kui kasutada kujunduses pigem asümmeetrilist valgustite paigutust ning üldisemat kaudset ja sumedamat valgust. Teatraalsem või arhitektuursem meeleolu saavutatakse sümmeetriliste ja arhitektuursete elementide väljavalgustamisega. Kitsamate valgusvihkudega luuakse sümmeetrilisi rütme ja valgustatakse välja kõikvõimalikke arhitektuurseid elemente. Dramaatilise tulemuse nimel töötab hästi varjutustehnika, näiteks puu või põõsa võra seinale kuvamine või puuvõra vahelt valgustades maapinnale varjude tekitamist.

Hästi tuleb läbi mõelda ka valgustsoonide tekitamine ning valguslahenduse manuaalne kontrollitavus. Milliseid valgusteid eraldi lülitada ja mida koos, kas kuskil alade kaupa? Alati saab muidugi lisada ka automaatika, kui mingites alades lülitub valgustus teatud kellaajal automaatselt sisse ja reguleerib vastavalt vajadusele valgustugevust ning värve.

Võimalusi on lõputult ning see teeb ka aia kujundamise keeruliseks. Teadmatusest tulenevad vead võivad suurepärase idee inetuks ning ebameeldivalt kogetavaks muuta nii enda kui ka väljaspool aeda liikuvate inimeste jaoks.  Võimalusel tasub alati kasutada spetsialisti abi, sest kvaliteetne valgustusdisain tõstab oluliselt ruumi kvaliteeti nii esteetiliselt kui kasutusotstarbelt.  Spetsialist aitab hoiduda vigadest, mille parandamine hiljem aeganõudvaks ja kulukaks protsessiks võib kujuneda.

A: Inkodu.ee (K. Viksne; J. Rohtsalu): L. Kivimägi
Fotod: L. Kivimägi (Tootepildid, Internet)

 

Ehitajate koolitusseminarid 2025 – esimene toimub juba 25. jaanuaril Narvas!

Bauroc, Ceresit ja Makroflex korraldavad üle Eesti koolitusseminarid.

Avalik koolitus „Ehitame kodu“ – praktilised teadmised tulevastele koduehitajatele

Kas plaanid uut kodu ehitada, kaalud Bauroci tooteid ning soovid lisainfot toodete kasutamise, materjaliomaduste, ehituslubade või projekteerimise kohta?

Merko avas Uus-Veerenni elanikele kogukonnasahvri

Merko avas Uus-Veerennis ainulaadse kogukonnaruumi, mis annab kvartali elanikele võimaluse tegeleda korterist suuremat ruumi vajavate hobidega.

2025. aasta sisustustrendid on täis üllatusi ja põnevaid võimalusi oma kodu kujundamisel

Sisearhitekt Ingrid Kuuli toob välja 2025. aasta märksõnad ja ideed, mis aitavad luua moodsa ja hubase elukeskkonna.

Bonava esimene aasta Tallinna üüriturul: kes on uute kodude pikaajalised üürijad?

Kõige rohkem huvi on olnud suuremate üürikorterite vastu ning 3- ja 4-toalised kodud leidsid kiirelt elanikud.

27. rahvusvaheline mess EESTI EHITAB avab kevadise ehitushooaja

Ehitus-ja sisustusvaldkonna mess, mis keskendub innovaatiliste tehnoloogiate jpt. teemade avamisele ning uusima oskusteabe, kogemuste ja oskuste levitamisele.

MINI-liistud: täiuslik lahendus traditsiooniliste liistudeta põrandatele

Hansa Floor pakub innovaatilist lahendust – MINI-liistud, mis loovad mulje, justkui põrdnaliiste polekski kasutatud.

Ehitusmaterjalide puudus ja keskkonnajalajälg käivitas Eesti teadlasi uusi lahendusi otsima

Tallinna Tehnikaülikoolis käivitus geoloogia ning ehituse ja arhitektuuri instituudi koostöös teadusprojekt, mille tulemusena plaanitakse vähendada ehitusmaterjalide defitsiiti, suurendada kvaliteetsete ehitusmaavarade varustuskindlust ja edendada ringmajandust.

Kuidas kujuneb kaugkütte hind?

Hinnanguliselt tarbib ligikaudu 60% Eesti elanikest kaugkütet ning igal aastal kipub korduma küsimus – kuidas kujuneb kaugkütte hind ja miks see on piirkonniti nii erinev.

Ekspert avaldab: kokkuhoid elektri- ja küttekuludelt võib kasu asemel kahju tuua

Soodsaim keskkond hallituse tekkimiseks või võimendumiseks on kehv soojustus ja piisava õhuringluse puudumine.

Vilniuses kinnisvaraturg aktiivseim, Riias ruutmeetrid kõige kättesaadavamad

Riia on Tallinnast umbes kolmandiku võrra suurem, kuid uute korterite müüginäitajad jäävad tänavu Tallinnaga samasse suurusjärku.

Viimistletud sisevoodrilaud annab kodule hinge

Kõige värskemad tooted Woodmood sarjas on põhjamaise stiili ja loodusest inspireeritud toonidega viimistletud sisevoodri- ja laelauad.

Elektrumi kiir- ja ülikiirlaadijad jõuavad Büroomaailma kaupluste juurde

Elektrum Drive on seadnud eesmärgiks rajada 2030. aastaks Eestisse üle 1000 elektriautode laadija, mis tagavad klientidele mugava ja kiire ligipääsu laadimisteenustele.

Eksperdid: Eestlased värvivad fassaade erksamalt ja katsetavad puidu paigaldust uutmoodi

nüüd värvitakse maju järjest enam veinipunaseks või tumesiniseks ja eriti moes on mürk- või tumeroheline värv, mida kombineeritakse koos mustade aknaraamidega.

Peida prügikast prügikuuri! Praktilised ja moodsad prügikasti ümbrised

Ühe- ja kahekohalised prügikasti ümbrised on pealt laetavad, puudub vajadus eraldi prügikonteinerit välja tõmmata. Raamid on kinnitatavad maa külge.

Parketi alusmatt mõjutab otseselt parketi eluiga ja kütteefektiivsust

Parketi alusmati valimisel tasub teada, et survetaluvus (kPa) mõjutab parketi vastupidavust ja eluiga kõige otsesemas mõttes.

Bonava Eesti tegevjuht Taavi Soorm: ilma tööõnnetusteta loodud kodud kvaliteedimärgiseks

Eestis juhtub aastas üle 3000 tööõnnetuse ehk iga päev keskmiselt kaheksa õnnetust. Näiteks lõigatakse tööinspektsiooni juhi sõnul tööõnnetuse tagajärjel igal aastal ära umbes 700 sõrme.

Abiks koduostjale – mida tähele panna elektrisüsteemi puhul?

Uut kodu otsides kalkuleeritakse ostuhinna kõrval sageli laenu- või remondikulusid, aga tähelepanuta jääb maja või korteri elektrisüsteem.

Automüüja: elektriautode ostjate teadlikkus kodustest laadimisvõimalustest peaks olema parem

Topauto teenindusjuht Dan Mustjatse ja Terminal Oili juhatuse liige Alan Vaht annavad nõu, kuidas ja millist elektriauto laadijat endale koju valida.

Mida peaks uue kodu ostmisel silmas pidama?

Arco Tarci juht Lauri Männiste jagab nõuandeid, missugustele ehituskvaliteedi nüanssidele tuleks uue kodu ostmisel tähelepanu pöörata.

Laualambid – mitte ainult tööks, vaid ka interjööri ilmestamiseks

Õige laualamp täiendab interjööri stiili, loob õige meeleolu ja saab olla isegi vestlusteemaks.

Milline on Sinu kodu “tervis” ehk tehniline seisukord?

Kinnisvara tehnilist seisukorda võiks ennetavalt kontrollida

Kinnisvara seadustamine - millised on peamised probleemid?

Kinnisvara seadustamine ei puuduta ainult koduomanikke vaid võib tekitada ebamugavaid olukordi ka investoritele, kellel on rohkem kui üks korter.

Piirdeaed on maja visiitkaart – mida võiks teada selle ehitamisest?

Kuna piirdeaia stiili valik lähtub enamasti sellest, milline on piirkondlik stiil ja levinumad lahendused, siis trendidest piirdeaedade ehitamisel väga rääkida ei saa.

Miks on minu uuel puitparketil juba täkked ja käigurajad sisse kulunud?

Põrandakatete asjatundja sõnul on väga tavapärane, et ei osata valida põrandamaterjali, mis oleks inimeste reaalsete vajaduste ja elukorraldusega kooskõlas.

Robotniiduk vajab kindlustuskaitset nii äikesetormi kui inimese enda tekitatud kahju eest

Kui koduse vara kindlustamine ei tule kellelegi enam üllatusena, siis robotniiduki kindlustamine on uus teema. Ometi on just nendega seotud kahjud esirinnas.

Elamuarendusettevõtte juht: ehitussektori tööohutuskultuuri kujundavad suured tellijad

Tööohutuskultuur ei teki trahvide, kontrolli ja mõõdikutega, vaid pikaajalise selgitustöö ning kaasamisega, milles suured arendajad peavad eeskuju näitama.

Kui palju on mõistlik maksta kodulaenu omafinantseeringut?

Eluaseme ostuga kaasnevad lisaks omafinantseeringule ka ühekordsed kulutused nagu lepingutasu, notaritasud ja riigilõiv, investeeringud sisustusele.

10 nippi, mida liimpuitkilpidest mööblipaneelide valikul arvestada

Stragendo esindaja jagab meiega kasulikke näpunäiteid, kuidas ja mille järgi liimpuittooteid valida.

Ekspert selgitab: mida eestlased oma koduhoovi puhul ihalevad

Ihaletakse seda, et saaks oma lapse turvaliselt koduuksest välja mängima saata, õues omaette lõõgastuda, aga ka sõprade või naabritega grillida ning vahest aiatöö kallal nokitseda.

Tenax Panel avas Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse

Põhjamaade üks suurimaid ehituspaneelide tootjaid ja Läti üks suurimaid ehitusmaterjalide eksportijaid Tenax Panel avas neljapäeval Lätis Dobeles uue sandwich-paneelide tootmisüksuse.

Uus lamekatuse standard toob kaasa rangemad nõuded

Uus lamekatuste standard esitab senisest selgemad nõuded aurutõkkele ja soojustusele ning käsitleb põhjalikult bituumen-, plast- ja kummirullmaterjalist katuseid, samuti vedelplastikust, pööratud, käidavaid, liiklusega koormatud ning haljas- ehk rohekatuseid.

Biopuhastid: tõhus ja loodussõbralik viis reovee puhastamiseks ja ärajuhtimiseks

Kodusesse majapidamisse täisautomaatse biopuhtiku paigaldamine ja tulemused. Köögikraani all on 62 L vedeliku mahuti, mis töötab 24/7. veekulu ca 6-7 m3 kuus. Süsteemi maksumus kokku ca 850 € + km.

Puidust kasvuhoone konstruktsioon ja taimekonteiner vajavad mürgivaba hooldust

Kasvuhoonete ja taimekonteinerite puhul on oluline, et kasutatavad puidukaitse vahendid ei sisaldaks mürke ega kemikaale.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Vana kasekilpidest puitparketti tasub renoveerida

Amello juhi Rauno Ollema sõnul peaks vanast ja väärikast kasekilpidest parketist loobuma alles siis, kui see tõesti liiga kulunud või katki on.

Päikesevari on palju enamat kui vaid kaitse päikese eest

Päikesevarju valides arvesta ümbritsevaga. Lähtepunktiks võib olla maja või välisisustuse stiil ja värv vms. Mida rohkem see ümbrusega harmoneerub, seda kaunim tulemus.

Turule jõudsid uued madala keskkonnamõjuga ehitusplokid

bauroc GREEN on uus toode bauroci nomenklatuuris, mille GWP on ainult 50 kg CO₂e/m³.

Palkmaja maakivist vundamenti ei tohi uue betoonpõrandaga kokku valada

Kogenud palkmajade renoveerija Aigar Zahkna sõnul on vana palkmaja vundamendi renoveerimisel üks levinumaid probleeme maakivist vundamendi kokku valamine uue betoonpõrandaga. Seda ei tohi teha.

Päikesekaitsekile ja nutikile – tõhus kaitse liigse kuumuse eest ja privaatsuse tagamiseks

Nutikile materjali hind on 170-180 €/m² ja paigaldus väiksemal objektil 35 €/h. Päikesekaitsekilede paigaldus maksab ca 30-35 €/m² materjali kohta (isekleepuv kile 90 €/m² kohta) + paigaldus umbes 30 €/m² kohta, sõltuvalt objektist.

Kipsivalu – asendamatu vahelaele põrandakütte paigaldamisel ja põranda tasandamiseks

Välimuselt sarnaneb kipsivalu põranda tulemus betoonpõrandaga. Kipsivalus on sideaineks kips, betoonis tsement. Ideaalne vahelagedele põrandakütte paigaldamisel.

Mida silmas pidada kevadiste betoonitööde puhul?

Oluline on olla valvas ja võtta kasutusele ennetavaid meetmeid, et vältida värskelt valatud betoonisegu külmakahjustusi.

Põhivead aiakujunduses, mida ei pea tingimata ise järgi proovima

Kes soovib ilusat ja hooldusvaba aeda, peaks aia kujundamisel püüdma vältida järgnevaid tüüpvigu...

Eksperdid: elektriautode laadija rajamise kohustus ootab ka vanemaid hooneid

Elektriautode kasutamise soodustamiseks näeb seadus ette kohustuse paigaldada teatud hoonete juurde autode laadimiseks vajalik taristu.

GOAT G1 robotniiduk - erakordselt nutikas ja kaablivaba abimees

Intelligentsuselt ei jää GOAT G1 robotniiduk alla ühelegi kodurobotile - positsioneerib väga täpselt, tuvastab takistusi, niidab süsteemselt, laeb nutikalt, ei vaja piirdekaablit.

Kindlustusabi - hädavajalik kodukindlustuse kahjujuhtumite hindamiseks

Remondifirma.ee pakub kindlustusabi teenust. Kliendi jaoks tähendab see kogu asjaajamise korraldamist alates kahjude hindamisest ja kindlustusfirmaga suhtlemisest kuni kahjude likvideerimiseni välja.

Innovatiivsed välikraanid ja-dušid, mis trotsivad külmakraade: Frostline

Frostline-i välikraanid ja-dušid on loodud Põhjamaade kliima jaoks ning neid saab kasutada mitmel erineval otstarbel, alates koduaiast ja puhkealadest kuni spordiväljakute ja tööstuslike rajatisteni.

Eluhoone korras elektrisüsteem aitab ära hoida tõsiseid õnnetusi

Enamikku elektrist tingitud tulekahjudest saab ära hoida hoone elektripaigaldist õigeaegselt hooldades ja vajadusel uuendades.

Turvalisus on tehtud lihtsaks

Yale-i nutika koduturvalisuse ökosüsteemiga saate alustada ühest tootest ning liita sinna hiljem vajaduse korral juurde teisigi. Kõik seadmed on hallatavad ühes tasuta rakenduses.

Bonava müügijuht Lauri Laanoja: uute korterite turu nõudlust veab noorte perede soov parendada elamistingimusi

Aiandi 14 aadressile valmivad kaasaegse planeeringuga 1-4-toalised kodud, mis on suuruses 28,4-112,3 m2, neist suurimad läbi kahe korruse paiknevad katusekorterid.

Aiatööd on alanud - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

UV-C õhupuhastusseade muudab siseruumi õhu viirustevabaks

Bakterite ja viiruste hävitamiseks siseruumides on suurepärane lahendus ultraviolett ehk UV-C õhupuhastusseadmed (UV-C lambid). Koduseade 20 m² põrandapinnaga ja lae kõrgusega 2,5 m ruumi maksab 350-500€.

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta.

"Mitte minu tagahoovis" mentaliteet pärsib innovatsiooni

Eesti ehitussektor on tuntud oma konservatiivse lähenemise poolest uutele ideedele, tehnoloogiatele ja sektori üldisele arengule.

Isiklikust elektriauto laadimispunktist kortermajas on saamas uus normaalsus

Enefit ja Arco Vara pakuvad elektriauto omanikele võimalust oma isiklikul parkimiskohal Enefit Volti laadimisteenust kasutada.

Ruduse disainiuudised 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?

Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustus. Võti peitub mullasegu humiinhapete sisalduses.

Sisustuse projektimüük – asendamatu mugavuslahendus suurprojektides

Olgu tegu siis kinnisvara näidiskorterite sisustamise, üürikorterite haldamisega seotud sisustamise, sisearhitekti suurprojektide, haridusasutuse mööbli planeerimise või hoopis kodu ja suvemaja sisustamisega. Sisustuse projektimüük võib olla hädavajalik mugavuslahendus

Bonava alustab Pikaliiva Kaarmaja II etapi ehitusega

Tegemist on neljast majast koosneva hoone viimase etapiga. Pikaliiva Kaarmaja kaks viimast hoonet valmivad 2024. aasta lõpuks.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube