Valgustite trendid aastal 2024
Kaasatud ekspert: Aarne Sulev2024. aasta toob kaasa uued tuuled sisekujunduses, mis omakorda mõjutab seda, kuidas ruume valgustada. Uurime lähemalt, millised muudatused on ootamas või juba kanda kinnitamas võrreldes 2023 aastaga - süveneme detailidesse, mis on sisevalgustuse maailmas kuum ja mis mitte.
2023 versus 2024
Võrreldes 2023. aasta trendidega toob 2024. aasta sisevalgustuse käsitluses nihke omanäolisuse suunas. Rõhk on selliste keskkondade loomisel, mis pole lihtsalt hästi valgustatud, vaid millest õhkub ka isikupära ja eesmärgitunnet. Kohandamine ja isikupärastamine on võtmeteemad, kusjuures koduomanikud otsivad ainulaadset sisustust, mis peegeldaks nende individuaalset stiili. Aastaid võidutsenud külm minimalism on sisekujunduses taandumas, koos sellega oodatakse ka valgustitelt lisaks funktsioonile omapärast disaini.
Uued suunad sisekujunduses
2024. aasta sisekujundus liigub terviklikuma ja jätkusuutlikuma lähenemise suunas. Esile tõusevad looduslikud materjalid, energiasäästlikud valguslahendused ja keskendumine harmooniliste ruumide loomisele, milles on lihtsalt hea olla. Ruumi valgustamisel võiks eesmärgiks olla eelkõige tasakaalu leidmine esteetika ja funktsionaalsuse vahel - valgusti võiks täita nii praktilist kui ka dekoratiivset eesmärki.
Valisime välja mõned sisekujunduse suunad, mis rohkemal või vähemal määral tuleval aastal sisekujunduse valikuid dikteerivad, loomulikult on ka valgustusel siin oluline roll.
Modernne minimalism
Minimalism ei ole päriselt kadunud ka 2024. aasta sisekujunduses, kuid see on muutunud pehmemaks, naturaalsemaks ja neutraalsemaks. Lumivalge ja elutu hall on asendumas maalähedasemate toonidega, sest hallist hakkab lõpuks väsima isegi meie põhjamaine natuur.
Uut minimalismi iseloomustavad eelkõige lihtsad vormid ja korrastatud ruumid, milles on võimalikult vähe visuaalset müra. Sellise lähenemise pooldaja võiks valida elegantsed ent tagasihoidlikud valgustid, et rõhutada ruumi minimalistlikku ilmet. Ideaalseks lahenduseks minimalistliku ruumi puhul on nn ”peidetud” valgustid, mille peamine omadus on paindlik funktsionaalsus. Selleks sobivad näiteks siinivalgustid või LED-profiilid, mille valgustemperatuuri ja valgusintensiivsust saab muuta. Minimalistliku sisekujundusega harmoneeruvad hästi ka puhta joone ning range vormiga geomeetrilised või lineaarsed rippvalgustid, mis on toodud tavapärasest madalamale, et ruumile kutsuvam ja hubasem üldilme anda.
Galerii: rippvalgusti Malawi, rippvalgusti Como, põrandalamp Le Vita
Maksimalism ja eklektika
Kui minimalism sisekujunduses on tänapäeval muutunud juba turvaliseks ja igavavõitu valikuks, siis maksimalism alles hakkab oma võidukäiku tegema. Tiktokis, mis on üks tänapäevaseid trendide muutumise termomeetreid, võib näha, kuidas tuntud sisekujundajad soovitavad tuua enda ruumidesse rohkem värvi, rohkem isikupära, rohkem kunsti ja rohkem dekoratiivseid aktsentvalgusteid.
Valgustid kolivad madalamale, eredad laevalgustid asenduvad hubast valgust andvate laualampide ja põrandvalgustitega, mille asukohta on vastavalt tujule ja vajadusele lihtne muuta. Hinnatud on kõik see, mis meenutab möödunud aegade hiilgust. Luksusliku dekooriga vintage-valgustid võivad olla paigutatud kõrvuti valgustitega, mille pilkupüüdev disain ja ootamatu värvivalik on julgelt kaasaegne. Seda ajastute virr-varri ühendab koduomaniku kordumatu isiksus. Mis puudutab maksimalismi, siis pole kunsti seintel, vaipu põrandatel ja hubaseid lampe riiulitel ning lauanurkadel kunagi liiga palju.
Galerii: rippvalgusti Luxor, laualamp Giraffe, rippvalgusti Bosso
Dark Academia
See on üks maksimalismi eriti kuum ja trendikas eriharu. Dark Academia on rohkem elustiil kui sisekujunduse suund. Sisekujunduses iseloomustab seda suunda kõik, mida võib leida ühes vanas heas Inglise kolledžis - tumedates toonides interjöör, kuhjade viisi raamatuid, gloobused, teadusliku sisuga graafika seintel jms. Keda kõnetab Dark Academia esteetika, see saab seda rõhutada dramaatiliste lühtrite ja kandelaabrite ning hämarat valgust andvate laualampidega, et luua rafineeritud salapära.
Galerii: laualamp Banker, põranda- ja laualamp Flemish, rippvalgusti Lodge
Wabi-sabi & Japandi
Need on mõlemad Jaapani juurtega elufilosoofiad, mis väärtustavad loomulikku elutsüklit ja harmoonias elamist. Wabi-sabi ning Japandi interjööre iseloomustab ebatäiuslikkuse ilu ja võlu. Krobelised, ebaühtlase värvitooniga seinad ja tahumata servad mööblil ilmestavad muidu malbet ja ühetoonilist üldmuljet. Wabi-sabi interjööris on aeg kaotanud oma tähtsuse, selles on rahu ja tasakaal. Keda võlub wabi-sabilik elufilosoofia, see võiks enda koju valida käsitsi punutud või voolitud lambivarjud, mis annavad pehme, hajutatud valguse.
Galerii: rippvalgusti Haka Wabi Sabi, rippvalgusti Liana Wabi Sabi, seinalamp Aruba
Biofiilne disain
Metsiku looduse imiteerimine siseruumides on trend, mis võtab aina enam hoogu. Orgaanilised kujundid ja materjalid ühendatuna pehme hajutatud valgustusega, loovad tõeliselt rahustava õhkkonna. Selle stiili rõhutamiseks sobivad nii rippvalgustid, lauavalgustid kui põrandalambid - olulised on valiku puhul materjal ja vorm. Kõik loodusest inspireeritud valgustid aitavad luua harmoonilise koosluse.
Galerii: laualamp Fungo, rippvalgusti Barrel, rippvalgusti Breezy
Iga suunamuutus sisekujunduses ei eelda kaasa jooksmist ja senise valguslahenduse asendamist uuega. Küll aga võib olemasolevat lahendust täiustada ja seda isikupärasemaks muuta.
Kunstlikul valgusel on väga suur roll selles, kuidas me ennast ruumis tunneme. Liiga ere, ülevalt-alla valgus võib tekitada kõleda tunde ja ebasõbraliku tunde. Seda saab pehmendada, kasutades aktsentvalgusteid - põrandalampe ja lauavalgusteid, millele on valitud sooja tooniga valgusallikad.
Uute valgustite soetamisel võiks lähtuda ruumi iseloomust - kas seda on vaja elavamaks ja mängulisemaks muuta või hoopis mahendada ja pehmendada.
Praegune suund valgustitrendides on pehmema ja hubasema üldmulje poole, mille loovad looduslikud materjalid, puhtad vormid või pastelne, maalähedane ja naturaalne koloriit.
Kõige olulisem on leida lahendused, mis on kooskõlas koduomaniku enda stiiliga. Koju tuleks valgustada läbimõeldult valitud valgustitega, mis mitte ainult ei valgusta ruumi, vaid toovad esile ka ruumi ainulaadse stiilitunnetuse.