Valentinipäev läbi aegade – müüdid, kombed ja ideid tähistamiseks
LEGEND | RETSEPT | KINGIIDEEDVeebruar toob endaga kaasa ühe aasta südamlikuma päeva – valentinipäeva (sõbrapäeva), mil maailm täitub lillede, südamekujuliste kingituste ja armsate üllatustega. Eestis on sel päeval kombeks jagada oma kiindumust nii avalikult kui ka salaja, tuues halli talvepäeva rohkem soojust ja sära.
Aga kas teadsid, et valentinipäeva juured ulatuvad kaugele antiikmaailma? Selle tähistamine sai alguse Lupercalia festivalist, mis peeti 13.–15. veebruaril viljakusjumal Faunuse auks. See oli seotud viljakusmaagiaga ja tähendas kevade tuleku tähistamist. 494. aastal keelas paavst Gelasius I festivali ära, kuid juba enne seda, 350. aastal, hakati 14. veebruaril tähistama püha Valentini päeva.
Kes oli püha Valentin?
Legend räägib, et püha Valentin oli keiser Claudius II ajal preester, kes viis salaja läbi kristlikke laulatustseremooniaid, trotsides keisri keeldu, kuna valitseja uskus, et vallalised mehed on paremad sõdurid. Selle eest mõisteti Valentin surma. Vangistuses olles olevat ta sõbrunenud Rooma vangivalvuri tütrega, kellele ta enne oma hukkamist saatis kaardi kirjaga: "Sinu Valentinilt". See lugu inspireeris hiljem armastajate päeva traditsiooni.
Kuidas valentinipäeva täna tähistatakse?
Tänapäeval on see päev täis romantilisi sümboleid ja traditsioone üle maailma. Armastajad vahetavad kingitusi, kuid mitte igal pool pole see päev ühesugune:
Jaapanis kingivad naised 14. veebruaril meestele šokolaadi, kuid kuu aega hiljem, 14. märtsil, peavad mehed tegema vastukingituse valge šokolaadi näol.
Lõuna-Koreas on lisaks sellele ka must päev, mida tähistatakse 14. aprillil – siis söövad kõik, kes eelmistel kuupäevadel kingitusi ei saanud, lohutuseks musta kastmega jajangmyeoni nuudlirooga.
Itaalias kinnitavad armastajad oma nimedega tabaluku sildadele ja viskavad võtme vette, sümboliseerides igavest armastust.
USA-s saavad isegi koduloomad valentinipäeva kingitusi!
Samas on mitmes riigis see päev vastuoluline – Saudi Araabias on keelatud müüa punaseid esemeid ning Indias peab politsei vahel lausa kaitsma paare, kes julgevad käest kinni hoida.
Tähista valentinipäeva eriliselt!
Mis võiks olla parem viis selle päeva tähistamiseks kui hubane küünlavalgus ja lummavad aroomid? Võhma Valgusevabriku küünlavalikust leiad rohkelt punast, roosat, südameid ja lilli – ning nüüd ka uhiuue lillemustrilise aroomiküünla neljas armastatud lõhnas: piibeleht (valge), lavendel (lilla), Ylang-Ylang (oranž), roos & jasmiin (roosa)!
Küünlavalguse taustal loob õige meeleolu ka ise valmistatud maiustus – näiteks sametiselt kreemjas tiramisu vaarikatega!
Retsept: Roosa tiramisu vaarikatega
Pilt artikli päises.
Koostisosad:
(2 klaasi, u 300 ml sisu)
- 150 g külmutatud vaarikaid
- 4 spl apelsinilikööri või apelsinimahla
- 3 spl suhkrut
- 250 g kohupiima
- 75 g vahukoort
- 10 õhukest apelsiniküpsist
Valmistamine (15 minutit):
- Nirista vaarikad üle 2 spl likööriga ja puista peale 1 spl suhkrut. Lase toatemperatuuril sulada ja sega juurde kohupiim.
- Sega 2 spl suhkrut vahukoorega ja vahusta tugevaks vahuks. Sega pool koort vaarikatega, välja arvatud 2 spl.
- Aseta kahte klaasi 2 küpsist ja nirista peale veidi likööri või mahla.
- Tõsta peale vaheldumisi lusikatäied mõlemat kreemi, aseta mõlema klaasi vahele 2 küpsist ja nirista peale ülejäänud liköör.
- Aseta peale ülejäänud vaarikad ja kaunista iga klaas ühe küpsisega.
Naudi koos kaaslasega! Ilusat saabuvat sõbrapäeva!
A: M. Kirt, Võhma Valgusevabrik