Väikese korteri remont uueks ja helgeks
Korteri algne kujundus raiskas palju väärtuslikku ruumi ja oli halvasti orienteeritud. Pikisuunaline jaotus ja läbivad kandvad seinad muutsid korteri mitmeteks üksikuteks väikesteks eraldatud ruumideks, kuhu pääses mööda pikka koridori, mis ühendas korteri kaht otsa.
See projekt on CaSA ja arhitekt Margherita Serboli koostöö tulemus. Suunisena kasutati kliendi ettekirjutust: omaniku soov oli saada kolm kahekohalist magamistuba ja tulemusena kodu, mis tõstaks esile ja rõhutaks hoone 20. sajandi algusele iseloomulikke läbivaid disaini detaile, samas kasutades kaasaegset kujundust.
.
Ruumid ja valgus
Loomuliku valgustuse saavutamine - mis on tavaliselt üks arhitektuuriprojekti põhiline teema - nõudis arhitektidelt korteri täielikku renoveerimist ja olemasolevate ruumide ümberpaigutust. Kolm kandvat seina, mis varem muutsid ruumide paigutuse kokkusurutuks, muudeti läbivateks telgedeks, mille ümber ruumid on organiseeritud eri temaatikaga piirkondadeks. Esimene neist telgedest toetab esikut ja jagab avara ruumi suureks elutoaks ja avatud köögiks, mis nüüd hõlmab endise magamistoa kohta. Kõige suurem päevavalgusega ala saavutati avades osa vana koridori ja asendades selle liidetud köök-elutoaga, võimaldades nõnda valguse külluse, mis voolab läbi tiheda mustriga puulatvade.
Teine ruumide kooslus, mis koosneb kahest väiksemast magamistoast, jaotub teisele kandvale teljele. See heleroosat värvi ruumimaht eraldab elutuba korteri sisemusest ja viib korteri teise otsa, kus asub magamistoa sviit.
Suur magamistuba, kus olid varem köök ja töötuba, moodustab nüüd avatud ruumi pindalaga peaaegu 20 ruutmeetrit. Sviiti kuulub ka vannituba, mis on eraldatud eritasandilise põrandapinnaga. See lahendus võimaldab päevavalguse voo läbi algupärase väga originaalse aknaraami, mis võtab enda alla peaaegu kogu seina ja avaneb vaatega sisehoovi.
Värvid ja materjalid
Kliendi soov säilitada korteri art nouveau olemus viis eluaseme algsete detailide renoveerimiseni, lisades uusi komponente, mis räägivad sama kujunduskeelt reetmata oma kaasaegsust. Üldilme jaoks päästeti mõned originaalelemendid, nagu näiteks puidust juugendstiilis aknad ja katalaani võlvid, mis varem olid peidus ripplae taga, ent nüüd avalduvad täies ilus oma esialgse terrakota viimistlusega, mis on tüüpiline kogu selle perioodi hoonetele.
Samal põhjusel otsustati sekkuda ja renoveerida ümbertõlgendamise viisil üks iseloomulikke Barcelona art nouveau korterite põhielemente ehk põrandad (mis antud juhul olid eelnevalt asendatud sünteetilise parketiga). Hüdrauliliselt pressitud keraamilised plaadid olid tüüpilised elemendid seda laadi kahekümnenda sajandi alguse eluruumides; kliendi sooviks oli taastada need ka selles projektis. Arhitektid kujundasid spetsiaalselt hüdrauliliselt pressitud keraamilised plaadid, praegusel kujul kuusnurksed ja kaasaegsetes värvides. Neutraalsetes värvides keraamilisi plaate kasutati traditsiooniliselt hüdrauliliselt pressitud plaatide raamimiseks, kuid siin on need asendatud kreemikas-valge ühtlase põrandapinnaga, mis moodustab äärise ebaregulaarse kujuga värvilistest geomeetrilistest kujunditest vaibale, mis omakorda viib sissepääsu juurest eeskotta ja ühendab eri keskkondi.
Ülejäänud korteris muutub ühenduskohtadeta põrandakate valkjast raamistusest ühtlaseks siidjas-läikivaks pinnaks, mis toob valgust korruse keskele. Kliendi soovist lähtuvalt valiti põrandakatte materjal, mis on suure vastupidavusega ja kergesti hooldatav. Materjalide ja värvide palett loob dialoogi, mis on alati erinev, kaks suurt mahtu määratlevad kogu projekti olemuse, nimelt roosa värv ja puitpaneelid. Vahemerest inspireeritud atmosfäär domineerib kogu korruse värvikombinatsioonides, säilitades osaliselt korteri algupäraseid elemente - nagu fassaadi amaranth-väärispuust aknaid ja domineerivaid valkjaid ning pastelseid toone.
Soov säilitada ühtne kujunduskeel väljendub heledates värvides, lihtsa kujuga ruumielementides ja töötlemata materjalides nagu naturaalne puit, mis vastab vajadusele rõhutada põrandaid ning originaalelemente. Väiksemate magamistubade kooslus moodustab otsekui roosa kasti, mis on mahutatud oma tonaalsusega valgete köögi/esiku ruumi tühikute ja naturaalsest puidust raamide vahele.
Valge värv domineerib roosa ruumi sees ja roosa värv kandub originaalsetele aknaraamidele. Väljast kumav rohelus siseneb ruumi läbi akna, ka aknaraamid on väljastpoolt rohelised ning efekt kahekordistub järjekordselt välis-aknakatete rohelise värvi kaudu. Koridori lõpus varjab männipuiduga kaetud pind sissepääsu vannituppa; sama männipuit kandub üle sviidi garderoobi.
Puidust liuguks avaneb magamistuppa ja puit kordub siin nii öökappide materjalina, kui ka sviidi vannitoa trepiastmetes. Puitpinnad on värvitud seestpoolt erekollaseks ja kohati kaetud valgete kuusnurksete mosaiikplaatidega. Valged toruelemendid võimaldavad pöörata peegleid eri asenditesse.
Looduslik puit on nähtaval ka köögis: puupulgad köögi seinal moodustavad väikeseid riiuleid, puidust on ka köögisaare esiosa ja suur lükanduks, mis eraldab päevased eluruumid magamistubadest. Puit kui element kordub taas külalismagamistubade hoiupaikades, millele sekundeerivad arhitektide poolt kujundatud valgetest torudest riiulid. Kööki on paigaldatud tööstuslik õhupuhasti, mis on laega samal tasapinnal, vältides suurt mahtu pliidi kohal.
Projekti mööbli koha pealt soovisid kliendid, et sisustus oleks kooskõlas värske värvipaletiga, mis kinnitab antud kinnisvara puhkusele orienteeritud iseloomu. Valged metallist elemendid ja pastelsed värvid valiti, koos mõne halli esemega, et rõhutada värve veelgi enam ja anda keskkonnale uus elu.
Korterist leitud antiikne trümoopeegel ja vana raadio-plaadimängija lisavad sellele eluasemele inimlikku “sisse-elatud" hõngu ja sobivad hästi ultrakaasaegse mööbliga, luues soojema atmosfääri. Suuremõõtmelised Piero Serboli maalid domineerivad elutoas ja magamistoa sviidis, pakkudes silmailuks vahemerelisi ja värvilisi kujundeid.
A: EST, Inkodu.ee 2016
Originaalartikkel ENG siin
Photographer: Roberto Ruiz
Allikas: www.architonic.com;