Uuenduskuuri läbinud kodu – teekond terviklikuma ja hubasema ruumini
SISEKUJUNDUS | REMONTKaasatud ekspert: Ljudmilla Funika-Müür

Inimesed tunnevad end hästi keskkonnas, mis nende olemusega kokku läheb ja seda toetab. See kehtib nii teiste inimeste kui ka meid ümbritseva ruumi kohta. Kodu on koht, kus veedame väga suure osa oma ajast, mistõttu on ülioluline, et tunneme end seal tõeliselt hästi. See tähendab, et kodus on olemas kõik, mida selle konkreetse kodu elanikud väärtustavad ja kogu ümbrus toetab seda – alustades üldistest värvitoonidest kuni valgustite funktsionaalsuse ja mööbli pisidetailideni välja.
Üsna tihti ostame uue kodu, mis on juba kellegi teise poolt valmis tehtud ja vastab kellegi teise soovidele. Võib-olla on enne müüki isegi korralik värskendusremont tehtud ning kuna kõik on nagunii värske ja ilus, ei tule remont esialgu pähegi. Ja tõesti, alguses ongi kõik uus ja huvitav ning tekib tunne, et tegelikult sobib kõik ja polegi vaja midagi muuta. See on igati normaalne, sest õige tunnetus tekib alles mõne aja pärast – siis, kui esialgne eufooria on lahtunud.
Oleme inimestena oma olemuselt väga erinevad ja tegelikult on üsna ebatõenäoline, et kellegi teise jaoks sisustatud kodu hakkab meile täielikult sobima. Sobivus peitub tihti just väikestes detailides, millele alguses ei oska tähelepanu pööratagi – näiteks harjumuspärased käiguteed, valguse vajadus, värvieelistused ja muud sisustuse eripärad. Kusjuures sageli piisab ka väga väikestest muudatustest, et uus keskkond kohandada täpselt oma vajaduste ja eelistuste järgi.
Kui kodu vajab uut hingamist
Õnneks tunnetavad paljud inimesed ära selle hetke, kui kodu ei vasta enam päriselt nende vajadustele ja otsustavad midagi ette võtta. Just sellise probleemiga pöördus sisearhitekt Ljudmila Funika-Müür (Stuudio88) poole mõnda aega tagasi Kristiinesse ca 80-ruutmeetrise korteri soetanud kolmeliikmeline perekond koos koeraga. Ljudmila kaasas projekti kohe alguses appi noore kolleegi, sisearhitekt Kelli Puusepa, kelle jaoks oli see hea võimalus kätt harjutada.
Tegemist oli mõni aasta tagasi värskendatud korteriga, kus oli olemas normaalne ja elamiskõlbulik interjöör, millega uued koduomanikud algul rahul olid. Aga vaikselt hakkas tunduma, et see pole ikka päris see. Kui mõni asi ikka iga päev ette jääb ja häirima hakkab, on see märk, et midagi on vaja muuta. Olgu see siis kappidesse mitte mahtuvad asjad, mis vedelevad kapi peal, või inetu radiaator, millest loobuda ei saa, aga tahaks silma alt ära saada – just nagu selle korteri puhul. Tihti ei oska klient ise väga täpselt sõnastadagi, mis talle ei meeldi, aga tunne lihtsalt ei ole õige. Siis peabki midagi muutma, sest ega see tunne iseenesest õigeks ei lähe.
Nagu tavaliselt, siis alguses ei olnudki plaan korteris kõike muuta, aga kui midagi juba muudad, ei sobi enam ülejäänu ikkagi. Täpselt nii juhtuski. Värskendatud sai lõpuks kogu korter, puutumata jäi ainult vannituba ja mõned sisustusesemed. Renoveerimisprotsess kestis kokku umbes pool aastat ja valmis Remondifirma.ee juhtimisel.
Lähteülesandena soovis klient avarat ja valgusküllast Hamptoni stiilis kodu, mis soodustaks üleüldist hubast olemist. Sisearhitekt Ljudmila ise ei ole kindlate stiilide taga ajaja, aga kuna kliendil oli nii kindel soov, viis ta ennast teemaga põhjalikult kurssi. Hamptoni stiilile on iseloomulikud seinatahveldused ja palju valget, mis loomulikult ka plaani võeti.
Korter enne ja pärast remonti:
Esmakordselt korterit külastades mõistis sisearhitekt, et mõte sobib väga hästi kokku nii tänava üldise miljöö kui ka majaga, kus korter asub. Tegemist on pisikese ühesuunalise Kristiine tupiktänavaga. Maja ise sarnaneb Kassisaba stiilis elamutele – klassikalise joonega kolmekorruseline puitfassaadiga kortermaja, mida võiks lausa miljööväärtuslikuks hinnata. Trepikoja kaunid ajaloolised detailid, nagu kumerad laevormid ja aknad ning nikerduste ja tahveldusega puidust trepi käsipuu, andsid sisekujundajale hulgaliselt inspiratsiooni ja olid kindel märk sellest, et korterisse soovitav Hamptoni stiil hakkab väga hästi kokku kõlama nii maja enda kui ka selle välise ümbrusega. Suurepärane näide sise- ja välisruumi omavahelisest kooskõlast – natuke maakodu hõnguga moodne klassika.
Harmoonia ja ühtsus igas detailis
Kõik korteri ruumid said juurde põnevat voolavust ja soojust, mis kerkib esile läbi erinevate detailide. Köök avaneb mööbli sujuva üleminekuga elutuppa, mis on saavutatud suures osas ruumi lõhkuvate detailide asendamisega ühtlustavate vastu. Näiteks loobuti suurest eraldiseisvast kahepoolsest külmkapist ja asendati see 75 cm laiuse integreeritava mudeliga, mis andis võimaluse mahutada sinna kõrvale ka kapp, kuhu muidu avatud riiulitel olevad asjad silma alt ära panna.
Olemasolev köögimööbel vahetati täies mahus välja. Loomulikult pidi see olema stiiliga sobivalt valge ja pikendatud nurkadega, et oleks turvalisem toimetada. Köögikappide ülemised uksed on oma pärlmutter-kuldse mati pinna ja valgustusega efektsed pilgupüüdjad. Kogu korteri eritellimusmööbli valmistas Mati Mööbel, va garderoobi, mis telliti Liuglevast Uksest.
Ümar ja piklik vorm muudab visuaalse mulje pehmemaks. Seda on hästi näha nii pika ovaalse söögilaua kui ka ümarate nurkadega TV-kapi puhul. Sobiv söögilaud leiti Mööbliaida valikust ja pöörleva jalaga pehme vormiga toolid Maskust. Linconast ostetud vaiba nurgad said samuti veidi kumeramaks lõigatud, et haakuks paremini muu sisustusega.
Väga autentselt ja pehmelt mõjub ruumis ka messingi tooni silindrikujuline õhupuhasti varasema nurgelise asemel. Pildid räägivad enda eest!
Galerii: korter enne ja pärast remonti
Nüüd on justkui iga asi oma kohal, üldmulje on ühtlane ja voolav. Mis vaja, saab silma alt ära pandud. Isegi koera kausid ei ole enam lihtsalt põrandal, vaid kapi riiuli alumises osas, loomale mugaval kõrgusel, ega takista ka roboti liikumist.
Detailid, mis loovad terviku
Detailid on alati erineva kaaluga. Osad loovad üldmulje, teised toetavad seda. Põrand on ruumi mõistes alati väga oluline ja kaalukas osa, sest räägib kaasa ruumi üldmulje loomises. Kõnealusesse koju valis klient laialt armastatud heleda klassikalise kalasaba Viimistluskaubamaja valikust. See on alati kindel ja kaunis valik.
Ruumi mõistes on suure kaaluga osa ka seinad, mis selle korteri puhul on taotluslikult heledad. Hamptoni stiili kohaselt katavad seinu dekoratiivliistudega tahveldused. Elutoas tekitavad need diivani taha seinale kauni ruumilise vormi, mis jätkub ka spetsiaalselt selle ruumi jaoks loodud klassikalise ruudustikuga valgel kapp-riiulil.
Galerii: enne ja pärast remonti
Ka lae sisenurgad on üldmulje pehmendamiseks dekoorliistude abil ümaraks muudetud. Sinna lisanduvad veel laiad põrandaliistud, mis ulatuvad usteni ja ütlevad viimase sõnana, et kogu korteri raam on paigas.
Seinad olid korteris ka varem sarnaselt heledad, aga valge tahveldus toob toonid esile teistmoodi. Elutoas ja esikus on see liivakarva beež ja puhketubades hall toon.
Korteri päevakardinad on varasemaga sarnased. Kehva kvaliteediga siinid vahetati välja, samuti kohendati kardinate paigutust ja pikkust, et need mõttega kokku sobiksid. Uued kardinad telliti Avaekspertidest.
Väikeste detailide ülesanne on tervikut omavahel kokku siduda. Siin korteris on selleks harjatud messing, mida näeme näiteks erinevatel käepidemetel, valgustitel ja õhupuhastil. See on justkui läbivalt soojust ja luksuslikumat nüanssi lisav element.
Eriti hea näide, mida mitte atraktiivse, aga olulise asjaga ette võtta, on vana radiaator. Kui varem sooviti igati radiaatorit varjata, siis uut seinapealset tahaks lausa esile tõsta. Väga ilus ja esteetiline mudel annab ruumile pigem juurde, sobides suurepäraselt kokku ka üldise tahvelduse ja muuga.
Galerii: enne ja pärast remonti
Klaas- ja peegelpindu on kliendi soovil korteris võimalikult vähe. Need asendati tahveluste ja raamitud ustega. Helikindlad viilungsiseuksed tootis Tartu Uksetehas, sest helisummutus ja privaatsus olid kodu omanike jaoks tähtsal kohal. Garderoobiuksed valmistas Liuglev Uks.
Valgus kui meeleolu looja
Meie laiuskraadil, kus suurem osa ajast on suhteliselt pime, on oluline saavutada ruumis meeleolu tõstev valgus. Seega peavad õiged kohad ruumis olema välja valgustatud. Selles projektis on valgustitega julgelt mängitud ja sisekujunduse heale tavale vastavalt. See tähendab, et valgusteid peaks erineva kasutusotstarbe järgi ruumis piisavalt olema – ja pigem visuaalselt erinevate vormidega, mis on omavahel oskuslikult kokku sobitatud.
Musta värvi modernne üldvalgustus rõhutab kaasaegset stiili ja peegeldab omanike tehnoloogiahuvi. Mustad spotvalgustid laes on Hektor Lighti toode – LED-s 4 c integreeritult. Kui varem kasutati neid peamiselt kontorites, siis nüüd on need levinud ka kodudes. Lisaks ilusale välimusele on need väga tugeva valgusega ning sisse- ja väljalülitamine on sujuv ja viitega.
Söögilaua kohal on elegantne ja pilkupüüdev rippvalgusti, mis sobib hästi kokku üldise stilistika ja toonidega. Diivani tagaseinas on fokusseeritav lisavalgus, et vajadusel näiteks raamatut lugeda.
Esiku lae spotvalgustid pakuvad nn koristuse valgust, samas kui põneva valgusvihuga seinavalgustid loovad õhtuse õdusa meeleolu ja joonistavad ka tahvelduse ilusti välja.
Magamistoad – osa tervikust, rahu ja puhkuse pesad
Mõistagi said uue pilguga üle vaadatud ka magamistoad. Teismelise tüdruku toas jätkub kogu korterit läbiv elegantne seinatahveldus ja valged aktsendid. Seinad on sügavuse ja tasakaalu lisamiseks helehallid. Voodi ja garderoob jäid samaks.
Galerii: enne ja pärast remonti
Ka vanemate magamistuppa sai tahveldus sisse toodud. Garderoobi uksed kombineeriti põnevalt pronksja peegli ja mati klaaspinnaga. Kogu lahendus lisab ruumi elegantsust ja väärikust. Hubast pehmust annab suuremõõtmeline vaip. Laevalgusti ja voodi jäid samaks, aga üldjoontes sobib ruum nüüd teistega paremini kokku.
Iga magamistuba peaks soodustama rahu ja puhkamist ning väike ühtlustamine, mis siin läbi viidi, teeb seda kindlasti.
Kodu, mis peegeldab oma peret
Iga pere on oma nägu ja kodu võiks seda ka peegeldada. Selle korteri muutus sündis soovist luua rohkem korda, pehmust ja valgust – vähem kontraste, rohkem ühtsust.
Nüüd valitseb siin helge ja hubane meeleolu. Hamptoni stiilile omane kergus ja ajatu elegants loovad tasakaalus ruumi, mis sobib suurepäraselt oma elanikega.
Koostööpartnerid: Noto Pro, Tartu Uksetehas, Hektor Light, Valgusmaailm, Mööbliait, Gcarpet, Lincona, Avaeksperdid, Mati Puit
---
Hamptoni still
Hamptoni stiil on pärit USA idarannikult, täpsemalt Hamptonsi piirkonnast Long Islandil, New Yorgi osariigis. Piirkond on tuntud luksuslike mereäärsete suvemajade poolest, mille interjöörid on kujundatud mugavaks, valgusküllaseks ja elegantseks, kasutades kohalikke looduslikke materjale (puit, linane, rotang) ja värvipalette. Tänapäeval on Hamptoni stiil levinud üle maailma kui klassikalise ja ajatult kerge mereäärse elustiili sümbol. Sisustuses rõhutatakse avarust, valgust ja mugavust. Sageli kombineeritakse heledaid toone siniste, liivakarva ja valgete aktsentidega.
Hamptoni stiilis interjöörides kasutatakse tihti ahtalaudseid seinaraamistusi (ingl. narrow panel moulding või narrow wall moulding). Need on kitsad, peened ja diskreetsed liistud, mis loovad seintele kerge ja elegantse raamja mustri. Sellised raamid aitavad ruumi visuaalselt korrastada ja lisavad sellele rafineeritud tunnetust.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)