Tavaline veepump või puurkaevupump: kumba eelistada ja miks?
EKSPERDI NÕUANNEVesi majapidamises on elementaarne, ilma selleta ei saa. Majapidamised, mis ei asu suuremates linnades ja asulates, peavad oma veevärgi eest hoolitsema ise. See tähendab aga oma kaevu ja pumpa, mis aitaks vee kaevust majapidamisse tuua.
Õige pump peaks tagama majapidamise jaoks piisava hulga vett ja normaalse surve, arvestades seejuures kaevu tootlikkusega.
Põhimõtteliselt on olemas 2 tüüpi pumpasid: tavaline veepump ehk veeautomaat ja puurkaevupump. Kumba automaatse veeühenduse tagamiseks koduses majapidamises eelistada ja miks?
25-aastase veevärgisüsteemide müügi kogemusega ettevõtte Akvedukt spetsialistid on seisukohal, et olulised näitajad veepumba valikul on vee sügavus ehk kui sügaval on vesi selles kaevus, millest vett pumbata on vaja ja samuti ka kaevu tootlikkus ehk palju jõuab vett peale voolata kui me seda ära pumpame. Vähem tähtsam ei ole ka see, kas valitakse pumpa suvilasse, saunamajja või kodusesse majapidamisse. Pump peab igal juhul olema töökindel ja kvaliteetne.
Tegemist on üsnagi spetsiifilise ja elutähtsa teemaga, mille puhul ei kehti alati see, et võimsam või kallim on parem. Võimsamaga võib hoopis vastupidise efekti saavutada. Seepärast on mõistlik enne pumba soetamist kas ise ennast asjaga täpselt kurssi viia või siis küsida nõu tõesti selle ala spetsialistidelt.
Pumba valimine
Pumba valimine eeldab vastuse leidmist alljärgnevatele küsimustele. Lähtuvalt tulemustes saab otsustada, kas sobib veeautomaat või puurkaevupump.
Alustame kaevu tüübist, kas vesi tuleb salvkaevust, mis on tavaline rõngaskaev läbimõõduga ca 1 m või puurkaevust, millest maapeal näeme ainult 100-140 mm suurust ava.
Edasi vee tasapind kaevus ehk vee sügavus maapinnast. Kui sügaval on vesi, kas näiteks 2,5 või 8 meetri sügavusel.
Tavalised jaemüügikettides müügil olevad veeautomaadid suudavad imada maksimaalselt 8 m sügavuselt. Kuid peab arvestama ka paigutuskoha eripäradega, näiteks kui kaugele kaevust on vaja veeautomaat paigaldada. Mida kaugemale asetame veeautomaadi kaevust seda väiksemaks jääb ka imisügavus. Esialgse 8 meetri asemel võibolla ainult 4 meetrit. Iga meeter mida pump peab vertikaalselt ülesse imema võtab pumba lõppsurvest 0,1 bar vähemaks.
Osades kaevudes võib veetase kõikuda ja langeda mingiks ajaks ka alla 8 m. Siis ei ole enam küsimust, tuleb valida kindlasti puurkaevupump, mille saab asetada mistahes sügavusele vee alla. Puurkaevupump sobib ka tavalisse salvkaevu.
Trassi pikkus ehk kui kaugel on kaevu asukoht majast, või vee tarbimise kaugemast kohast. Siin on oluline ka trassitorude läbimõõt, mis eramajapidamises võiks olla 32 mm. Kui kaev on majast mingite meetrite kaugusel, võtab ka see vastavalt survet vähemaks.
Kasutajate hulk peres ja nende vee kasutamise harjumused.
Veevõtukohtade ehk duššide ja veekraanide arv majas.
Need olulised küsimused aitavad välja arvutada, milline on maksimum veetarve, mida majapidamises 1 tunnis võib vaja minna.
Kõike eelnevat arvesse võttes hakkamegi valima pumpa.
Pumba valik võiks alata pumba graafikuga tutvumisest. Pumba graafik on aluseks, mille järgi valitakse välja õige tootlikkuse ja võimsusega seade, et tagada veesüsteemi mugav ja riketeta toimimine.
Graafikus näidatakse toodetava veehulga (tootlikkus) ning toodetava rõhu (tõstekõrgus) suhet.
Pumba graafiku näide:
Pumba maksimaalsed näitajad on:
H(max) ehk max tõstekõrgus 50 m (tootlikkus 0 l/min)
Q(max) ehk max tootlikkus 80l/min (tõstekõrgus 0 m)
Pumba optimaalne tööpunkt võiks olla on:
Q=50 l/min H=30 m
Graafikust näeme, mida suurem on pumbal vee tootlikkus, seda vähem annab pump tõstekõrgust ehk survet ja ka vastupidi. Kui pump annab maksimumis välja näiteks 50 meetrit tõstekõrgust, mis võrdub 5 bari survega, siis seda 0 liitri vee tootlikkuse juures.
1 bar survet = 10 meetrit tõstekõrgust.
20 liitrit/minutis = 1,2 m3/tunnis
Ühepereelamusse võiks jõuda kuskil 1 - 1,5 m3 vett tunnis, veesurve 2,5 - 3 bari juures.
Alljärgnevatel tootelehtedel on näha mõne pumpade tehnilised andmed ja graafikud:
- Delfin 3ʺ puurkaevupump SUB 1-70
- Veeautomaat tavaline veepump) Nocchi 5Y Jet 1000-PWB-24H
- Veeautomaat Nocchi New Jet 45/43-pwd-24h
Kummutame müüdi, et puurkaevupump on kallis
Kõige rohkem on siiani kasutatud veeautomaate, sest alles mõni aeg tagasi kuna puurkaevupumpade tootmine maailmas oli vähene olid puurkaevupumbad veeautomaatidest kordades kallimad, mille tõttu nende soetamine enamasti välistati.
Tavakaubanduses müüdavate veeautomaatide tootlikkused ja tõstekõrgused ei ole teinekord piisavad ja seepärast on inimestel veeautomaatidega ka halvad kogemused, sest paljudes olukordades ei suuda veeautomaat ikkagi korralikku veeühendust tagada.
Akvedukti esindaja sõnul on täna veeautomaadi ja puurkaevupumba hinnavahe pea olematu, ja arvestades kogu veesüsteemi ei ole see üldse märkimisväärne. Puurkaevupumpade valik on üldiselt ka suurem ja ka võimekam.
Energiatõhusus on au sees ka veepumpade maailmas
Enamasti on nii, kui tahta pikemas perspektiivis paremat tulemust, tuleb algul rohkem investeerida. See kehtib ka veepumpade juures. Mõnes mõttes ka loogiline, sest targad lahendused maksavadki rohkem. Kõrgema hinnaklassi targemad pumbad on näiteks varustatud sagedusmuunduriga. Kui tavapump töötab kraani avades täisvõimusega, siis sagedusmuundur optimeerib pumba tööd ega rakenda kraani avades kohe pumba maksimum võimsust. Sagedusmuunduriga pump hoiab etteantud survet ja tootlikkust, veemahtu antakse juurde kraanide avatuse mahust lähtuvalt.
Hüdrofoor kui oluline lüli veepumbasüsteemis
Nii veeautomaadi kui puurkaevupumba süsteemi puhul on automaatse veeühendusse loomiseks oluline lüli hüdrofoor.
Hüdrofoori nimetatakse tihti ka tarbevee paisupaagiks või membraanmahutiks, mille ülesanne on hoida ära hüdrolööke ja tagada veevarustuse ühtlus. See tähendab, et hüdrofoor kogub vee enda sisse ja kompenseerib rõhu kõikumist. Näiteks kraani avamise järel tagab hüdrofoor, et pump ei lülita ennast pidevalt sisse-välja.
Ka hüdrofoorid on erineva suurusega ja õige tuleb valida vastavalt pumba tootlikkusele.
-----
25-aastase kogemusega veevarustuse- ja kanalisatsioonimaterjalide müügiga tegelev ettevõte Akvedukt on võtnud oma missiooniks pakkuda kõike vajalikku puhta vee majja toomiseks ja musta välja viimiseks. Akvedukti spetsialistide pikaaegne kogemus ja nõuanded on kliendile alati tasuta saadaval.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne);