Tapeedi paigaldamine: õiged töövõtted ja nipid
Kaasatud ekspert: Maritsa Lukk Marit TalvikTapeedi paigaldamise kvaliteet määrab väga palju ruumi üldmuljest. Seega on õiged töövõtted olulised. Teemakohaseid õpetusi on internet täis, aga siinkohal jagame ka meie isiklikel kogemustel tuginevaid soovitusi paljude erinevate tapeetide paigaldamisel.
Üldiselt on tapeedi paigaldamine lihtne töö kui eelteadmised olemas ja asju õiges järjekorras teha.
Alljärgnevalt toome välja olulised tegevused-teadmised, mis on tapeedi paigaldamisel olulised.
Tapeedi kvaliteet
Kogemused on näidanud, et mida kvaliteetsem on tapeet, seda lihtsam on seda ka paigaldada. Paanid ei kisu kiiva ning neid saab töö käigus ka mugavalt siluda ja puhastada, ilma, et pind saaks kahjustada.
Jälgi tapeedil olevaid tähiseid ja eriomadusi. Samuti hinda. Ilmselgelt ei saa kõrgkvaliteetsest materjalist toode maksta 5 – 10 eurot rull (välja arvatud juhul, kui see on 90%-lise soodustusega müügis kui eelmiste hooaegade toode).
Kvaliteetset seinakatet on lihtne paigaldada, aga hiljem ka väga lihtne maha võtta, kui pind on õigesti ette valmistatud ja valitud õige liim.
Tapeeditav aluspind
Tapeedi alla jääv pind peab olema puhas ja ühtlane, näiteks värvitud. Värskelt pahteldatud sein peab eelnevalt olema ka korrektselt krunditud.
Loodimistööd
Enne tapeedipaani paigaldamist on väga oluline loodimine. Silmaga ei näe me kunagi, kas sein on sirge, aga tapeetimisel mängib rolli juba mõni millimeeter eksimust. Kui esimene paan ei ole loodis, on ka kõik järgmised loodist väljas. Nii tekibki olukord, kus tapeet ei lähe korrektselt ühenduskohtadega kokku, kisub kiiva vms.
Loodimiseks tee seinale ehituses kasutatava loodiga esimese paani jaoks hariliku pliiatsiga õrn vertikaalne joon ette. Kasutada võib ka laserloodi, mis on väga mugav ja efektiivne lahendus.
Tapeedipaanide ühenduskohade värvimine
Tapeedi ühenduskohtade alune sein tuleks värvida tapeediga sama tooni. Näiteks kui sul on roheline tapeet, tee sama tooni ka tapeedi ühenduskohad. Väikese pintslirulliga tehtud vertikaalne triip iga paani ühenduskohas on piisav.
Paratamatult võib tapeet niiskusega veidi mängida ning nii ei jää ühenduskohad paistma. Selle töö juures on suureks abiks taas laserlood.
Tapeedi mustrisammu järgimine
Mõõda tapeedipaanid õige mustrisammuga enne põrandal valmis ning lõika seejärel kõik paanid korraga välja. Nii on hea neid järjest paigaldada.
Mustrisammu kokkujooksmise kordus sõltub toa kõrgusest. Muster sobita juba põrandal kokku. Lõika välja esimene paan. Teise paani lõikad ülevalt ja alt sobivaks nii, et muster jookseb kokku.
Vahel on tapeedikulu väiksem, vahel suurem – see sõltub mustri sammust ja toa kõrgusest. Kui toa kõrgus on 2,5 meetrit, saab 10,5 m pikast ja 53 cm laiusest tapeedist üldjuhul kolm mustrisse jooksvat paani.
Tapeediliimi valimine
Liimimiseks on väga hea kõige tavalisem siseruumidesse mõeldud tärklisepõhine tapeediliim. Selliseid liime on palju erinevaid, valida tuleb tapeeditüübile sobiv lahendus, see on pakendil kirjas.
Algajal paigaldajal tasub eelistada valmis segatud liimi, sest selles ei ole tükke, mis ise kokku segades võivad tekkida. Kuid siiski, ka ise liimi valmis segamises ei ole midagi keerulist!
Miks tasub vältida PVA-tapeediliimi?
Kui PVA-tapeediliim peaks töö käigus tapeedi pinnale sattuma ja jääma, mis on algaja paigaldaja puhul üsna tõenäoline, ja kuivama ära enne kui seda märkad, on seda pinda oluliselt keerulisem puhastada. Hiljem jääb liimipleki koht valguse mängides laiguna paistma. Ning kui tekib kunagi soov PVA-liimiga pandud tapeeti eemaldada, on see väga vaevanõudev. See jääb seina külge kõvasti kinni, lihtsast niisutamisest selle eemaldamiseks ei piisa.
Tavaliimi (tärklisepõhine) puhul piisab tapeedi eemaldamiseks selle švammiga niisutamisest ning tapeet tuleb pahtlilabidaga õrnalt lükates ise lahti. Juhul muidugi, kui aluspind oli paigaldades ikka õigesti ette valmistatud.
Samas kui on soov, et tapeet või seinakate oleks seinas äärmiselt kõvasti kinni, hiljem maha võtmise teema pole probleem ja selle paigaldab professionaal, on ka PVA-tapeediliim hea valik.
Kas panna liim otse seinale või tapeedi paanile?
Meie soovitus on panna liim otse seina ja paani laiuselt. Järgmise paani puhul kata taas sein tapeediliimiga ühe paani laiuselt ning nii edasi. Algaja tapeedipaigaldaja puhul on see alati kindel valik. Keri tapeedirulli õrnalt lae alt allapoole lahti, paani serva mööda loodijoont joondades ning samal ajal ka mõlemas suunas siludes.
Tapeediliimi otse paanile kandes võib tapeet olenevalt materjalist muutuda liiga pehmeks ja muuta kuju. Vigade tekkimise võimalus on algajal paigaldajal nii kordades suurem.
PS! Suurem osa tapeete on täna ka juba nn non-woven materjalist, mida on lihtne paigaldada just liim-seina meetodil.
Tapeedi paigaldamise suund
Tapeeti paigaldatakse üldiselt valguse suunast eemale. Paremakäelistel inimestel on käepärasem paigaldada tapeeti vasakult paremale.
Tasub veel teada tapeeti paigaldades!
Aknaid on hea tapeetimise ajal kinni hoida. Samuti ei ole hea tuuletõmme ega liiga soe või külm ja niiske ruum. Kui on võimalik, tasub temperatuur toas maha keerata.
Pärast tapeedi paigaldamist anna aega sellel kuivada - ära ava kohe aknaid!
Kui paan läheb paigalduse hetkel viltu, ära karda seda kohe lahti tõmmata ja uuesti panna. Liimi saab tapeedi pinnalt niiske lapikesega kergesti eemaldada.
Tapeetide puhul, mis ei ole veekindlad ja puhastatavad, ole liimi puhastades ettevaatlik ehk tee seda õrnalt. Vastasel juhul võid pinda kahjustada. Pinna puhastamiseks sobivad väga hästi niisked lapikesed, mida poodides müüakse. Need ei lõhu pinda ega jäta plekke.
Kui paigaldus läheb valesti, ei ole mõistlik sellega leppida! See on kõigest tapeet, mida saad ju asendada-muuta. Niisuta tapeet lahti (see tuleb kergesti ära) ja tee uuesti. Korratu tulemus, mida me iga päev vaatama peame, mõjutab meid palju rohkem kui arvata oskame.
Kui tapeet on väga kallis ja kardad, et võid eksida, telli tapeedi paigaldamise teenus.
A: Inkodu.ee