Sisekujundaja Victoria Rüütel annab nõu kodukontoris töötamiseks
Kaasatud ekspert: Victoria RüütelTäna tundub hea aeg rääkida kodus töötamisest ja eelkõige sellest, kuidas muuta keskkond seda soosivaks. Mõnel on võimalus eraldada ruum kontoritoa tarbeks, teised peavad leidlikumad olema ning muudes eluruumides laua ja tooli jaoks koha leidma. Sellega muidugi asi ei piirdu. Et kodukontoris kõik sujuks produktiivselt ning töö saaks mugavalt tehtud, peab mõtlema päris mitmele asjale.
Müra ja segajate vähendamine
Mina, sisekujundaja Victoria Rüütel, töötan palju kodust ja näen kui väga mind nii paljud asjad häirivad, eriti olmelised asjad nagu näiteks pesurest, laste mänguasjad, pereliikmete omavaheline jutustamine, televiisor jne.
Proovi leida võimalus luua ruumis visuaalne eraldatus. Keera laud nii, et oled seljaga muule “toimuvale” või leia eraldamiseks mõni riiul, liug-või voldikuks. Hea on ka kodus loominguliselt ringi vaadata ehk leidub mõni veel kasutu nurgake, kuhu end paigutada – näiteks pööning, kinnine rõdu, trepialune. Kui ei ole võimalik eraldi ruumis töötada, siis aitavad hädast välja ka korralikud mürasummutavad kõrvaklapid.
Fotod: Pinterest
Hoia tööruumis ainult tööks vajalik
Ära hoia kodukontoris jalgratast, mänguasju, musta pesu ja spordivahendeid. Mida enam ebaolulist ja segajaid, seda raskem on end viia töömõtetele ning leida seda mõnusat flow´d, kus oleme produktiivsed ja töö lippab. Kindlasti tuleb kasuks kõik olemasolevad asjad organiseerida riiulitesse ja kappidesse ning mõni asi võibolla hoopis viia panipaika või digitaliseerida.
Kus ja kuidas istud?
Nagu kontoriski, on ka kodus töötades oluline ergonoomiline tool, mis toetab su selga ega riku pikas perspektiivis tervist, rühti. Häid kontoritoole on palju ja eri hinnaklassis, eks igaüks teeb oma valiku – see on investeering. Mõtle, kui palju me päevast istume? Võibolla mõni veel rohkemgi, kui kvaliteetsel madratsil magades. Alternatiiviks on ka kõiksugused põnevad istumispallid ja pukktoolid, mis hoiavad juba oma disainiga meie rühi korrektse ega lase meil küürakile vajuda. Uuringud näitavad, et sellised istmed treenivad samal ajal selja- ja kõhulihaseid, lisaks paraneb vereringe, surve selja diskidele jaotub võrdselt ja ka aju saab paremini hapnikuga varustatud, mistõttu ka tähelepanuvõime paraneb.
NB! Inimene ei saa istuda terve päeva töö juures ainult pukktooli või palli peal. Nende peal on soovitav kontoritooli asemel istuda mitu korda päevas paarkümmend minutit korraga.
Laud – Kui sind on pidev istumine häirima hakanud, võid proovida oma töölaud välja vahetada reguleeritava kõrgusega laua vastu, kus võimalik ka püsti või pool-istudes töötada.
Korralik valgustus
Silmade heaolu peaks olema üks olulisemaid. Säästa neid ja hoia oma meel ergas läbi selle, et valid ka kodus õige valgustugevuse ja värvusega valgusti. Praegu on saadaval kõiksuguste funktsioonide ja reguleerimise võimalustega valgusteid, kasuta neid variante ja ära lepi vähemaga. Näiteks on olemas valgusteraapilisi valgusteid, mis mõjuvad hästi meie üldisele produktiivsusele ning pimedal hallil ajal ka meeleolu parandavalt.
Rohelus ja loodus
Kellele siis ei meeldiks lopsakas rohelus! Toataimed loovad siseruumidele meeldiva atmosfääri, parandavad õhukvaliteeti ja meeleolu. Ka kõige väiksem potilill toetab ruumis tervist. Kes tahab võib rohelust tuppa tuua ka fotorealistlike tapeetide või suurte taimeseinade näol.
Foto: Pinterest
Kodus töötamise puhul on minu jaoks kõige raskem olnud vahet tegemine, et kas olen kodus või tööl. Eks ajaga on see paremaks muutunud ja kasuks tuleb see, et nüüd on mul oma tööruum, mille ukse saab kinni panna.
Peale sisekujunduslike võtete ja võimaluste, on edukaks kodus töötamiseks vaja ka kindlaid reegleid ja kokkuleppeid nii enda kui teiste pereliikmetega. Et tööpäevad ei veniks liiga pikaks, määra kindel tööpäeva lõpp. Kui tööpäev on läbi, jäta arvuti lauale ning lihtsalt kõnni “töölt” minema, nii nagu päris kontoris.
A: Victoria Rüütel, 03/2020