Sisekujundaja Monika Kaska: Tee ka rendikodust omale päris kodu
Kaasatud ekspert: Monika KaskaPaljud inimesed elavad üsna pika aja oma elust renditud kodus, olgu selleks siis ühikatuba, korter või maja. Tihti iseloomustatakse oma kesist elamist mõtteavaldusega, et see on kõigest rendikodu, mis ma ikka panustan või kui kunagi päris oma kodu saan, siis teen sellest alles mõnusa pesa. Aga tegelikult tahaks ju igal õhtul minna sooja turvalisse kohta... Tänapäeval, kus nagunii miski pole kindel ja püsiv, võiks ka rendikodusse suhtuda kui päris oma kodusse.
Sisekujundaja Monika Kaska elab juba 2,5 aastat rendikodus, alguses korteris ja nüüd majas, ning soovitab kõigil rendikodu omanikel muuta ka ajutine elamine enda omaks. Mõnusa kodutunde loomiseks ei pea tegema suurt remonti, seda on võimalik ka palju lihtsamalt saavutada.
Esiteks soovitab Monika kasutada seintel riiuleid, mille peale isiklikke asju panna, ka pilte ja maale. Hubasemaks aitavad kodu muuta ka enda valitud kardinad. Ehituspoodides leidub näiteks üllatavalt palju ilusaid kardinaid, üldsegi mitte kalleid, ja loomulikult vaipu. Need on sinu enda omad ja tekitavad mõnusa oma asja tunde. Ka padjad, pleedid ja tekid aitavad kaasa.
Kui omanik ei luba seinu värvida ega tapeeti vahetada, võib muuta kaasavõetud mööblit. Oma voodi, öökapp või vana diivanilaud saavad uue ilme värviga. Hea oleks ära vahetada ka nupud ja käepidemed. Monikal endal läks rendikodu peremehega nii hästi, et lisaks seinte ja põrandate ülevärvimisele lubati vahetada vannitoa dušš vanni vastu välja, lisada valgusteid, kardinaid ja muid tekstiile ning lõpuks terve köök ka ise planeerida. Nüüdseks on laenatud kodust saanud nii mõnus koht, et võikski sinna elama jääda.
Kui nii palju vabadust ei anta, siis aitavad kodutunnet luua ka oma raamatud koos eraldiseisva riiuliga. Juba vana järeleproovitud nipp, mis aga alati töötab, on õige peegel sobivas kohas, et anda mistahes ruumile avaram ja luksuslikum mulje. Kui mõni omanikust jäänud mööbliese üldse ei meeldi ja tohutult silma kriibib, võib selle katta kas liniku või kangaga ja mure ongi lahendatud.
Kodutunde loomisele panevad punkti väikesed romantilised aksessuaarid: lilled, küünlad jms ning kodutunne on garanteeritud.
Köök ja laevalgusti on ise tehtud: värvitud kapid, vanast talast tööpind, maitseainete purkidest lamp.
Magamistoa lakke voodi kohale sai kangas pandud, et ruum liiga kõrge ei oleks ja palklagi ei domineeriks.
Monika Kaskale ei meeldi ripplaed ega halogeenid, seega sai vannitoa lakke pandud kangas. Nüüd on vannis olles tunne nagu oleks spaas!
Laenatud kodu ei pea olema kõle ja ajutine, hetkel on see ju sinu päriskodu!
Fotod: Monika Kaska
A: Inkodu.ee, 2015