Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Miks vesi peab puhas olema?

Miks vesi peab puhas olema?

Inimese keha nõuab normaalseks ainevahetuseks iga päev keskmiselt 1,5–2 liitrit värsket vett, lisaks selle, mida me saame toiduga. Vesi on inimorganismile kõige loomupärasem jook. Aga hästi mõjub vaid puhas vesi.

Mida me tegelikult teame oma kodus tarbitavast veest? Enamus meist isegi ei mõtle selle peale! Tänapäevani on paljudes majapidamistes oma kaevud või puurkaevud. Kaevude olukord üldjoontes pole aga eriti kiita, eriti erakaevud, sest enamasti pole elanikud lasknud oma kaevu vett analüüsida (või on seda teinud ainult kaevu rajamisel) ja keegi ei tea, milline on vee konsistents tegelikult. Kvaliteet võib halveneda märkamatult. Piisab näiteks lähikonnas juhtunud liiklusõnnetusest, intensiivse põllumajandusega piirkonnast või kemikaalipudeli ümberminemisest, ega keegi ju ei uuri oma kaevu vett igal aastal.

Samuti ei ole hea juua ka plastpudelis vett. Poes sooja käes seisvad plastpudelid eritavad vette erinevaid kahjulikke aineid. Mõtleme nüüd, kui palju ostetakse lastele erinevaid plastpudelis jooke (limonaad, Coca-Cola jm)! Samuti leiame pudelitelt kirja „Puhas joogivesi.“ Just nimelt puhas vesi on kõige soodsam keskkond bakterite paljunemiseks. Ka veepudelis peaks olema mingid säilitusained, näiteks CO2. Järelikult mulliga vesi on isegi kindlam valik kui ilma mullita. Ja kui nüüd mõtlema hakata, siis selle peale ei tule ju keegi, et vesi läheb tegelikult avatud pudelis kiiresti halvaks. Ikka ostame autosse pudeli vett, et oleks käepärast võtta ja joome seda siis mitu nädalat.

Kõige levinum probleem veega Eestis on kare vesi. Karedust ei normeerita, kuna see ei ole tervisele kahjulik kuni neerud korras. Teame, et kodus põhjustab see peamiselt probleeme kodumasinatele, tekib tülikas katlakivi. Oluline fakt on, et pehme veega kuluks pesu pesemisele näiteks 2 korda vähem pesuvahendit. Kareda vee ja pesuvahendi koosmõju tulemusena jäävad pindadele (keraamilised plaadid, toidunõud, santehnika) kerged plekid. Keegi ei mõtle aga sellele, et samasugune tulemus jääb ka meie nahale ja juustele. Kestendust ja sügelemist püüame leevendada kreemidega, millest pikas perspektiivis pole aga väga palju kasu, sest kahjustada saab nahka kaitsev rasukiht ja ummistuvad naha poorid. Liiga kõrge rauasisaldus jällegi võib pikaaegsel tarbimisel põhjustada maksahaigusi, suureneb risk haigestuda südameinfarkti, diabeeti, tekitab kõrvalekaldeid normaalsest verepildist ning muudab juuksed tuhmiks. Majapidamises rikub ära kahhelkivi, emaili ja sanitaarseadmed ja muudab pesu kollaseks. Ühe inimese suust, kes autot kodus filtreerimata rauarohke veega pesi, pärineb päris markantne lugu. Nimelt avastas ta ühel hetkel, et auto erinevad keredetailid on värvi muutnud. Remonditöökojas selgus, et tegemist on pöördumatute kahjustustega ning auto tuleb üle värvida. Hoiduma peaks ka liigse fluoriidi eest. Teaduslikult ei ole seda veel kinnitatud, kuid arvatakse, et fluoriid mõjutab meie kahe ajupoolkera vahel asuvat käbinääret, mille mittetäielik talitus võib kaasa tuua rohkelt probleeme nii keha kui vaimuga. Lisaks jätab fluoriid hammastele laigud, soodustab seedetrakti vaevusi, sapikivide tekkimist ja veresoonkonna haigusi.  Või võtame näiteks klooriühendid, millel lausa vähki tekitav mõju. Kokkuvõtteks sisaldab kraanivesi erinevaid mehhaanilisi saasteaineid, soolasid, raskemetalle, orgaanilisi ühendeid, radionukleiide, baktereid, kloori ja klooriühendeid. Arvestatav terviserisk tekib ebapuhta vee pideval tarvitamisel. Paljud soovimatud ained suudame veest vähemalt 5-minutilise keetmisega eemaldada, aga osad bakterid, viirused, tsüstid, soolad, raud, kaadium, elavhõbe ja nitraadid kuuma ei karda. Need võivad muutuda vett keetes lausa mürgisemaks.

Ja nüüd kõige olulisem: Kas teadsid, et iga duši all käimisega imendub 200ml vett kehasse ehk 10 minutiga klaasitäis! Siit järeldus, et kodune vesi peaks ikkagi puhas olema, sest tarbime seda nagunii, isegi kui ei joo. Soovitaks silmad-kõrvad kodus lahti hoida ja jälgida kodumasinaid, pesu, pindasid ja muud, kui ikkagi on märgata mingeid sadestusi, värvimuutusi või halba lõhna, siis tasuks uurida, kas kraanist tulev vesi on ikka hea vesi.

Vee järelpuhastamine – see on tsiviliseeritud moel elukvaliteedi parandmine. See annab kindlama tunde.Kõigi kindlama tunde saab ikkagi vaid vett filtreerides. Veefiltreid on väga erinevaid, alustades kannufiltritest, lõpetades kogu maja veefiltreerimissüsteemiga. Keskmised filtrid on lihtsasti paigaldatavad ja mahuvad ilusti kraanikausi alla. Vee filtreerimisse võiks suhtuda nagu kodu kindlustamisse või autoalarmi, teeme seda ju ka igaks juhuks, kui midagi peaks juhtuma. Kvaliteet võib halveneda märkamatult.
Kui vesi on külm, selge, lõhnatu ja maitseta, siis peab enamik inimesi selle kvaliteeti heaks. Tavaliselt nii ongi..
Kui vett tarbitakse pidevalt, siis ei pruugita selle omaduste aeglast halvenemist tähelegi panna. Vett tasub kontrollida ka siis, kui perre on sündimas beebi, kaalumisel on kinnisvaratehing või kui lähipiirkonnas esineb tegevust, mis võib mõjutada vee kvaliteeti. Parem ikkagi karta, kui kahetseda. Vee filtreerimine on kaasaegne viis juua puhast vett!

Loodetavasti said vastu, miks vesi peab puhas olema!

Fotod ja materjalid: Aquaphor
Autor: Inkodu.ee 2014
 

Logo - AQUAPHOR veefiltrid, filterkannud, veepuhastusseadmed
Narva mnt 53, 10154 Tallinn, Harjumaa
+372 600 2255

Aquaphor on juhtiv veepuhastusseadmete tootja ja valdkonna tehnoloogialiider maailmas. Premium klassi filtrisüsteemid, veefiltrid, filterkannud.

Ehitusmaterjalide puudus ja keskkonnajalajälg käivitas Eesti teadlasi uusi lahendusi otsima

Tallinna Tehnikaülikoolis käivitus geoloogia ning ehituse ja arhitektuuri instituudi koostöös teadusprojekt, mille tulemusena plaanitakse vähendada ehitusmaterjalide defitsiiti, suurendada kvaliteetsete ehitusmaavarade varustuskindlust ja edendada ringmajandust.

Kuidas kujuneb kaugkütte hind?

Hinnanguliselt tarbib ligikaudu 60% Eesti elanikest kaugkütet ning igal aastal kipub korduma küsimus – kuidas kujuneb kaugkütte hind ja miks see on piirkonniti nii erinev.

Ekspert avaldab: kokkuhoid elektri- ja küttekuludelt võib kasu asemel kahju tuua

Soodsaim keskkond hallituse tekkimiseks või võimendumiseks on kehv soojustus ja piisava õhuringluse puudumine.

Vilniuses kinnisvaraturg aktiivseim, Riias ruutmeetrid kõige kättesaadavamad

Riia on Tallinnast umbes kolmandiku võrra suurem, kuid uute korterite müüginäitajad jäävad tänavu Tallinnaga samasse suurusjärku.

Vaid iga kümnes inimene tunneb, et elab oma unistuste kodus

Mida kallimat kodu inimesed ostavad, seda rohkem lähtuvad nad Eva-Liisa Tamme kinnitusel oma otsingutes sellest, milline on nende vaimusilmas ideaalkodu.

Viimistletud sisevoodrilaud annab kodule hinge

Kõige värskemad tooted Woodmood sarjas on põhjamaise stiili ja loodusest inspireeritud toonidega viimistletud sisevoodri- ja laelauad.

Elektrumi kiir- ja ülikiirlaadijad jõuavad Büroomaailma kaupluste juurde

Elektrum Drive on seadnud eesmärgiks rajada 2030. aastaks Eestisse üle 1000 elektriautode laadija, mis tagavad klientidele mugava ja kiire ligipääsu laadimisteenustele.

Eksperdid: Eestlased värvivad fassaade erksamalt ja katsetavad puidu paigaldust uutmoodi

nüüd värvitakse maju järjest enam veinipunaseks või tumesiniseks ja eriti moes on mürk- või tumeroheline värv, mida kombineeritakse koos mustade aknaraamidega.

Kuidas välismaalasena Eestis kodu osta

Eestis pole mittekodanikele kehtestatud kinnisvara omandamisel suuri piirangud ning korteri ostmise kulg ja tingimused on kodanikele ja välismaalastele sarnased.

Abiks koduostjale – mida tähele panna elektrisüsteemi puhul?

Uut kodu otsides kalkuleeritakse ostuhinna kõrval sageli laenu- või remondikulusid, aga tähelepanuta jääb maja või korteri elektrisüsteem.

Automüüja: elektriautode ostjate teadlikkus kodustest laadimisvõimalustest peaks olema parem

Topauto teenindusjuht Dan Mustjatse ja Terminal Oili juhatuse liige Alan Vaht annavad nõu, kuidas ja millist elektriauto laadijat endale koju valida.

Mida peaks uue kodu ostmisel silmas pidama?

Arco Tarci juht Lauri Männiste jagab nõuandeid, missugustele ehituskvaliteedi nüanssidele tuleks uue kodu ostmisel tähelepanu pöörata.

Kinnisvara seadustamine - millised on peamised probleemid?

Kinnisvara seadustamine ei puuduta ainult koduomanikke vaid võib tekitada ebamugavaid olukordi ka investoritele, kellel on rohkem kui üks korter.

Elamuarendusettevõtte juht: ehitussektori tööohutuskultuuri kujundavad suured tellijad

Tööohutuskultuur ei teki trahvide, kontrolli ja mõõdikutega, vaid pikaajalise selgitustöö ning kaasamisega, milles suured arendajad peavad eeskuju näitama.

10 nippi, mida liimpuitkilpidest mööblipaneelide valikul arvestada

Stragendo esindaja jagab meiega kasulikke näpunäiteid, kuidas ja mille järgi liimpuittooteid valida.

Uus lamekatuse standard toob kaasa rangemad nõuded

Uus lamekatuste standard esitab senisest selgemad nõuded aurutõkkele ja soojustusele ning käsitleb põhjalikult bituumen-, plast- ja kummirullmaterjalist katuseid, samuti vedelplastikust, pööratud, käidavaid, liiklusega koormatud ning haljas- ehk rohekatuseid.

Biopuhastid: tõhus ja loodussõbralik viis reovee puhastamiseks ja ärajuhtimiseks

Kodusesse majapidamisse täisautomaatse biopuhtiku paigaldamine ja tulemused. Köögikraani all on 62 L vedeliku mahuti, mis töötab 24/7. veekulu ca 6-7 m3 kuus. Süsteemi maksumus kokku ca 850 € + km.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Vana kasekilpidest puitparketti tasub renoveerida

Amello juhi Rauno Ollema sõnul peaks vanast ja väärikast kasekilpidest parketist loobuma alles siis, kui see tõesti liiga kulunud või katki on.

Turule jõudsid uued madala keskkonnamõjuga ehitusplokid

bauroc GREEN on uus toode bauroci nomenklatuuris, mille GWP on ainult 50 kg CO₂e/m³.

Palkmaja maakivist vundamenti ei tohi uue betoonpõrandaga kokku valada

Kogenud palkmajade renoveerija Aigar Zahkna sõnul on vana palkmaja vundamendi renoveerimisel üks levinumaid probleeme maakivist vundamendi kokku valamine uue betoonpõrandaga. Seda ei tohi teha.

Kipsivalu – asendamatu vahelaele põrandakütte paigaldamisel ja põranda tasandamiseks

Välimuselt sarnaneb kipsivalu põranda tulemus betoonpõrandaga. Kipsivalus on sideaineks kips, betoonis tsement. Ideaalne vahelagedele põrandakütte paigaldamisel.

Citadele uuring: kolmandik inimestest ei saa endale tänavu koduremonti lubada

Pikalt kestnud kõrge inflatsioon ja ebakindel aeg majanduses on selgelt pausile pannud paljude inimeste ehitus- ja remondiplaanid.

Mida silmas pidada kevadiste betoonitööde puhul?

Oluline on olla valvas ja võtta kasutusele ennetavaid meetmeid, et vältida värskelt valatud betoonisegu külmakahjustusi.

Eksperdid: elektriautode laadija rajamise kohustus ootab ka vanemaid hooneid

Elektriautode kasutamise soodustamiseks näeb seadus ette kohustuse paigaldada teatud hoonete juurde autode laadimiseks vajalik taristu.

Eluhoone korras elektrisüsteem aitab ära hoida tõsiseid õnnetusi

Enamikku elektrist tingitud tulekahjudest saab ära hoida hoone elektripaigaldist õigeaegselt hooldades ja vajadusel uuendades.

Turvalisus on tehtud lihtsaks

Yale-i nutika koduturvalisuse ökosüsteemiga saate alustada ühest tootest ning liita sinna hiljem vajaduse korral juurde teisigi. Kõik seadmed on hallatavad ühes tasuta rakenduses.

Bonava müügijuht Lauri Laanoja: uute korterite turu nõudlust veab noorte perede soov parendada elamistingimusi

Aiandi 14 aadressile valmivad kaasaegse planeeringuga 1-4-toalised kodud, mis on suuruses 28,4-112,3 m2, neist suurimad läbi kahe korruse paiknevad katusekorterid.

UV-C õhupuhastusseade muudab siseruumi õhu viirustevabaks

Bakterite ja viiruste hävitamiseks siseruumides on suurepärane lahendus ultraviolett ehk UV-C õhupuhastusseadmed (UV-C lambid). Koduseade 20 m² põrandapinnaga ja lae kõrgusega 2,5 m ruumi maksab 350-500€.

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta

SFA minipumpla võimaldab wc-poti paigaldust ilma kanalisatsioonita kohta.

"Mitte minu tagahoovis" mentaliteet pärsib innovatsiooni

Eesti ehitussektor on tuntud oma konservatiivse lähenemise poolest uutele ideedele, tehnoloogiatele ja sektori üldisele arengule.

Isiklikust elektriauto laadimispunktist kortermajas on saamas uus normaalsus

Enefit ja Arco Vara pakuvad elektriauto omanikele võimalust oma isiklikul parkimiskohal Enefit Volti laadimisteenust kasutada.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Arco Vara alustab Kodulahe kvartalis eelviimase etapi väljaarendamist

Tallinna linn andis heakskiidu Merimetsa asumis Stroomi ranna lähistel asuvale Soodi 6 kinnistu detailplaneeringule, kuhu terviklike piirkondade arendaja Arco Vara rajab kolm uudse välisilmega kortermaja

Merko käivitas Eesti Rahva Muuseumi lähistel Erminurme elukvartali viienda etapi ehituse

Tartu linna ja valla piiril asuv Erminurme on hubane elukvartal, milles on tänaseks valminud üheksa kahe- kuni kolmekorruselist korterelamut.

Eriti soodsa hinnaga ROCLITE 200 ehitusplokid uuesti saadaval!

Bauroc toob sel hooajal uuesti turule eriti soodsa hinnaga ROCLITE ehitusplokid. ROCLITE 200 on klassikaline 200mm kergplokk, mis on mõeldud nii välis- kui siseseinte, nii kandvate kui mittekandvate seinte ehitamiseks.

YIT uus maaküttega kortermaja lubab soodsamaid küttekulusid

Esimene maaküttega kortermaja valmib 2024. aasta augustis Keilas, Nurme tänaval, kus on müügile tulnud 18 1–4-toalist korterit.

Nanoplasti osakesed plastikpudelivees: oht tervisele?

Uues USA uuringus avastasid teadlased hiljuti, et plastikpudelivesi võib sisalduda 10–100 korda rohkem plastiosakesi kui varem arvati. Ekspertide sõnul on plastikpudelivees leiduvad nanoplast tervisele kahjulik.

Eesti projekteerimise tulevik: vabakutselisena edu saavutamine

Eesti projekteerimise sektoris on märgata olulist trendi: üha enam projekteerijaid otsib paindlikumat ja rahuldust pakkuvamat tööviisi, pöördudes vabakutselise töö poole.

Pottsepa nõuanded ahju või kamina valimiseks ja õigeks kütmiseks

Ahju ehitus algab kolde tüübi valikust. Kõige efektiivsem ja keskkonnasäästlikum kolde tüüp hetkel tavakasutaja jaoks on pilukolle.

Merko alustab Rae vallas uue elukvartali ehitust

Merko Ehitus kontsernis kinnisvara arendamisega tegelev Merko Kodud alustab Jüri alevikus Õielehe elukvartali ehitust.

Ladu6 pakub kvaliteetset puidu immutusteenust

Puidu immutusteenuse hind sõltub töödeldava puidu kogusest, kuid keskmiselt on see umbes 7,50 €/m2 töötlemise eest, lisaks väljakutsumise tasud (0,40 €/km).

Tarnekriisis alanud Arco Vara arendus sai valmis kvartali jagu enne tähtaega

Elukondliku kinnisvara arendaja Arco Vara ehituse peatöövõtuga tegelev tütarettevõtte Arco Tarc lõpetas Kodulahe kvartali Rannakalda arenduse projekti vaatamata muutlikule turuolukorrale ennetähtaegselt.

Vana rooma arhitektuur: rikka ajalooga linn

Rooma arhitektid ja insenerid olid tuntud oma uuenduslikkuse poolest, eriti seoses ehitusmaterjalide ja -tehnikatega. Nende panus arhitektuuri on hindamatu!

Miks valida vaheseinte ehitamiseks just bauroc element?

Bauroc ELEMENT vaheseinaplaadid on võrreldes alternatiivsete plokkidega oluliselt suuremate mõõtmetega, mis tagab märkimisväärselt kiirema seina ladumise ja kulu on vaid 4,17 tk/m².

Kivikatused pakuvad püsivat ilu ja suurepärast vastupidavust

Traditsiooniliselt kaetakse viilkatused keraamiliste kivide ja kiltkiviga, kuid nüüdseks on lisandunud ka betoonist ja kiudtsemendist katusekivid.

Kodu remondieelne kontroll - koostame remonditööde nimistu ja eelarve

Planeerid kodus remonditöid? Siis sattusid lugema just õiget artiklit! Ehituskaitse Büroo pakub uue teenusena kodu remondieelset kontrolli.

Lubi marmorino ahju ja kamina viimistluses - dekoratiivne ja vastupidav lahendus

Lubi marmorino suurepärane taluvus nii kõrge temperatuuri kui ka niiskuse suhtes teeb selle ideaalse lahenduse just kaminate, ahjude, soemüüride ja korstnajalgade viimistluseks.

Välisvoodrilaud jääb, vaid trendid muutuvad ajas!

Lisaks naturaalsele kuusepuidule on head ja Eesti kliimas end väga hästi tõestanud ka termotöödeldud puidust välisvoodrilauad.

E-sisustus ehitab eksootilisest puidust terrasse, mis kestavad aastakümneid

Eksootilisest puidust kvaliteetterrass - IPE. Vaata galeriid valminud terrassidest.

Päikesepaneelide isepuhastussüsteem tagab suurema tootluse

Nano vahenditega töödeldud päikesepaneelid pinnale ei kinnitu mustuseosakesed enam nii tugevalt ja suuremate vihmasadude korral puhastuvad praktiliselt ise, toimib päikesepaneelide isepuhastussüsteem.

Ehitisregistri arendus tõotab lubade kiiremat menetlust

Wenture ja Finestmedia asuvad ellu viima ehitisregistri järgmist arendusetappi, mille tulemusena muutub ehitus- ja kasutuslubade menetlemine senisest märkimisväärselt kiiremaks.

Innovatsioon suitsusauna ehituses | Hoiame traditsioonid au sees!

Innovatsiooniks suitsusaunade ehituses saab pidada väljast kütmise võimalust ja puhkemaja lahendust koos saunaga.

Mis on seina sees? Ekspert selgitab

Kas oled kunagi naela seina lüües mõelnud, et mis seal teisel pool on ja ega puurides äkki mõnd olulist kommunikatsiooni ei taba?

Pelletiküte: mugavuse ja hinna suhe on liiga hea, et seda mitte kaaluda

Pelletikeskuse eesmärk on pakkuda optimaalset küttesüsteemi, mis suudaks pelletites peituvast energiast võimalikult palju ning võimalikult väikese vaevaga kätte saada.

Bauroci tuletõkkepaneelidel on esmaklassilised tulepüsivusnäitajad

bauroc poorbetoon on mittepõlev materjal, mis talub eriti hästi kõrge temperatuuri mõju mitmeid tunde. bauroc poorbetoon kuulub tuletundlikkusklassi A1.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Puumarketi terrassimaterjalide valik ja võimalused

Puumarketi valikus on erinevate profiilide ja pikkustega immutatud okaspuidust, naturaalsest lehisest, termotöödeldud ja hooldusvaba komposiitmaterjalist terrassilauad.

Tahad uut kodu osta, aga ei tea, kust alustada või millele tähelepanu pöörata?

Kui sa pole päris kindel, millist kodu soetama asud ning kas see asub uuemas või vanemas majas, siis küsi pankadelt ka seda infot, kas neil on ehitise vanusest tulenevalt erinevad laenutingimused.

TÜ Kliinikumi uus hoone - meditsiini ja ehitustehnoloogiliste lahenduste tippsaavutus

Selline kriitilise tähtsusega objekt nagu Tartu Ülikooli Kliinikumi ehitusprojekt on kahtlemata suur väljakutse iga ehitaja jaoks.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube