Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Nõuandeid troopilise aia kujundamiseks

Põhjamaiselt askeetliku loodusega kokkukasvanuna ja seda liiga igapäevaseks pidavana sooviks nii mõnigi aiapidaja oma aiast kujundada lopsakalt lokkava, pisut üle ääre ajava, eksootilise ja lõunamaise hõnguga koha. Ülesanne ei ole just kergete killast, kuid mitte ilmvõimatu. Õnnestub ju kasvatada lillepeenras üsnagi kapriisseid alpitaimi. Paljusid aedu kaunistavad happelembesed kanarbikud-erikad-rodod. Arvan, et viimatimainitutega on oodatavad tulemused märksa visamad tulema, kui õigestivalitud "troopilise" näoga taimede korral. Alljärgnevalt väljapakutud taimed on peaaegu eranditult külmakindlad ja nad ei vaja erihoolt.

 

Asudes looma lopsakat aeda tuleks kriitiliselt hinnata aia mullastikku. Lahja, liivase ja kuivavõitu pinnase korral tuleks mõttest loobuda ja asetada rõhk hoopis mitmesugustele kõrstaimedele, kuivalembestele alpitaimedele ja puude toredatele kääbusvormidele. Rammusa ja suhteliselt niiske mullapinnase olemasolul tasuks proovida, kui lõunamaise näoga aia suudaksime tekitada. Aia liigne avatus tuultele lopsakusele kaasa ei aita.

 

Raamistuseks tuleks valida mõned vägevakasvulised ja või suurelehelised puud. Võimsakasvulised ja pisut palmi lehti meenutavate kuni 1 m pikkuste liitlehtedega on hall - ja mandzhuuria pähklipuud (Juglans cinerea ja J. mandshurica). Hoopis madalama, kuid ikkagi väga troopilise moega, äädikapuu (Rhus typhina) võiks valida pilkupüüdvaks soolopuuks. Piisava niiskuse olemasolul tasuks mitte unustada pajusid. Korvipunujate üks meelispajusid - vitspaju Salix viminalis võiks tunduda "troopilisse" aeda liiga maavillasena, kuid tema mitme meetri pikkused, noolsirged, jõulised aastased kasvud püüavad tingimata pilku ja sünnivad mõttes küsima: "Kas tõesti kasvab ta nii ägedasti?". Suure, tuules majesteetlikult lainetava, hõbedase värvilaigu paneme paigale hõberemmelga (S. alba) sordiga "Sericea". Hõbehall lausa nõuab kuhugi naabrusesse bordoopunast. Punaselehiseid puid-põõsaid on üsnagi lai valik, kuid sagedasti on nad nõks külmaõrnad, liialt väheldased või tundlikud jahukastele. Kuna meie "troopilise" aia eelduseks oli, et ta ei tohiks vajada pidevat sättimist ja poputamist, siis soovitaksin punaselehistest ikkagi vana, järeleproovitud punaselehist sarapuud (Corylus avellana var. purpurea).

 

Tingimata tahame oma lõunamaises kätetöös näha õitemöllu ja tunda hurmavaid lõhnu. Allpool tuleb selliseid taimi piisavalt, kuid ka raamistusse kuluks mõni ära. Sitke, õiterohke ja lopsakas on rahvasuus tuntud "Lumepall" ehk hariliku lodjapuu (Viburnum opulus) sort "Sterile". Uimastava lõhnaga, võimsa, vabakujulise heki saame moodustada harilikust ebajasmiinist (Philadelphus coronarius) ja võimsamakasvulistest hübriidsortidest "Burkwoodii", "Fin", "Schneesturm", "Virginal" jne.

 

Lõunamaa loodusest meenuvad esimeste hulgas jõuliselt taevasse küündivad püramiidpaplid ja küpressid. Nende asemele sobitame paika meie kliimas igati vastupidavad püramiidjalaka (Ulmus glabra "Exoniensis") ja hariliku elupuu (Thuja occidentalis) püramiidse sordi "Fastigiata" või "Spiralis". Veelgi võimsama igihalja koonuse saame tekitada hiigelelupuu (T. plicata) sordist "Fastigiata".

 

Et talvel aed liialt raagu ei jääks tuleks lisada veel mõni okaspuu. Valime mõne, mis liialt tavalisele kuusele ei sarnaneks. Igati ebaeestimaine on õrnhall ja graatsiline hall nulg (Abies concolor). Niiskes ja varjus on nõus kasvama hariliku kuuse (Picea abies) kummalise kujuga sordid "Inversa" ja "Virgata" (paremini tuntud "Ussikuuse" nime all). Kahjuks on neid sorte raske hankida. Laiuma kuhugi astangule päikselisemale ja kuivemale kasvukohale paneme lopsakakasvulise hiina kadaka (Juniperus chinensis) laiuva sordi "Plumosa". Veelgi madalamana, kuid elujõuliselt lopsakana kasvab mikrobioota (Microbiota decussata). Astangule sobiksid ka mõned lehtsed põõsad. Näiteks talvel punaseid marju kandvad laiuv tuhkpuu (Cotoneaster horizontalis) ja varane tuhkpuu (C.adpressus var. praecox). Esimene üllatab oma kala luustiku sarnase oksastikuga, teine oma "voolamisega".

 

Puude ilme muudame lõplikult dzhunglisarnaseks väänkasvudega. Tõeliselt vilgas ja ometi vägagi pilkupüüdev kasvaja on harilik humal (Humulus lupus), kes liigitatakse püsikliaanide hulka. Samasse seltskonda kuulub veel ka ängislill (Thladiantha dubia), mille lehed ja õied sarnanevad kurgi omadele. Mõlemad taimed on sedavõrd elujõulised, et võivad muutuda umbrohuks. Mõne tõsiselt kõrge puu otsa laseme kasvada hariliku elulõnga (Clematis vitalba), kelle kreemvalged õied avanevad kesksuvest külmadeni kusagil 10 m kõrgusel. Ainult II korruse kõrguseni kasvab Farges´i elulõng (C. potaninii), kelle väikeste, valgete õite hulk on tohutu. Inimesekõrguse suvise ja lõhnava "lumememme" saame mandzhuuria elulõngast (C. mandshurica). Elulõngade paljude sortide hulgast valime vajaliku värvitooniga õitega tugevakasvuliste ja vastupidavate seast.

 

Paljastele puutüvedele anname troopilise näo suurelehise tobiväädi (Aristolochia macrophylla) ja ronihortensia (Hydrangea petiolaris) abil. Mõlemate õied on igati mittepõhjamaised. Südajas aktiniidia (Actinidia kolomikta) ei ole igakord küll ülemäära lopsakas, kuid tema halli-, roosa- ja roheliselaigulised lehed lisavad meie dzhunglile värvi. Suur lehemass ja omapärased õied on iseloomulikud kuslapuudele (Lonicera sp.). Tõeline lõhnapomm on lõhnav kuslapuu (L. caprifolium).

 

Ükski tõsiseltvõetav lõunamaa kujutluspilt ei ole ilma roosideta, kes kaskaadina tugedelt alla voogavad. Valime taas sellised, keda igal kevadel ei pea hingevärinaga katete alt vabastama ja lootma, et talv ei ole nende elusädet kustutanud. Päikselisel kasvukohal annavad roniroosid "Flammentanz", "New Down" ja "Excelsa" üllatavalt "üle ääre ajava" tulemuse. Järgnevalt sobitame kohale inimesekõrgused, väga rohkeõielised pargiroosid "Ritausma", "Robusta", "F. J. Grootendorst". Nende ette poolringis võiks panna rea või paar madalamaid roose, et tekiks visuaalselt "roosimäe" efekt, kuid paraku peab viimaseid talveks katma.

 

Edasi tuleks valida mõned eripärase moega põõsad. Kokkuriisutud lehehunniku moodi näeb välja harilik ebajasmiin "Compactus". Igal võimalikul ja võimatuna näival kohal on nõus mütsakaks kasvama ning võimalusel allapoole ripnema võnk-pärgenelas (Stephanandra incisa). Mõlemad viimatimainitud kasvatavad aeda "troopiliselt" rammusat lehemassi. Täiesti ebamaise õitemöllu garanteerivad varakevadel forsüütiad (Forsytia sp.), juuni hakul tuhkur enelas (Spiraea × cinerea) "Grefsheim" ja suve hakul kolkvitsia (Kolkwitzia amabilis).

 

Kätetöö viimistleme võimsate ja kummaliste püsililledega. Ameerika kermesmarjast (Phytolacca americana) talvitub mullas pea ämbrisuurune porgand. Ta sirgub suvega inimesekõrguseks lopsakaks põõsaks, õitseb valgete küünaljate õisikutega juunis-juulis ja kasvatab üllatava finaalina sügisel peale mürgiste marjade kobarad, mis oma tumevioletse värviga tunduvad Eesti oludes täiesti kohatutena. Tavaline rabarber, kes on istutatud tõeliselt ohtrasti väetatud kohale, kasvatab käsivarrejämedustele vartele vihmavarjusuurused lehed ning tema õisikute tippe ulatab vaid täismees kikivarvul katsuma. Kaunitariks rabarberite seas on kämmalrabarber (Rheum palmatum) ja eriti tema punaseõieline sort "Atrosanguineum". Nende hiiglaste kõrgus ulatub 2,5 m-ni ja lehtede läbimõõt 1 m-ni. Tohutute ümmarguste lehtedega uhkeldab varjulises kohas laudleht (Astilboides tabularis). Sama kasvukoht meeldib ka rodgersiatele (Rodgersia sp.), kelle lehed sarnanevad hobukastani omadele - on vaid palju suuremad. Võimsaid lehti kasvatavad ka kobarpead (Ligularia sp.), eriti hambuline kobarpea (L.dentata), kelle erkkollased õiesarikad ulatuvad rinnuni. Paarimeetriste, küünlakujuliste, kollaste õisikutega uhkeldavad Veitchi (L. veitchiana) ja Wilsoni kobarpead (L. wilsoniana). Kollastele toonidele paarilisteks sobivad sinised käokingad (Aconitum napellus) ja mitmetes varjundites aed - kukekannused (Delphinium sp.) ning 1,5 m kõrgusel õiemassi andvad siberi võhumõõgad (Iris sibirica). Viimaste mõõkjad lehed lisavad aeda vaheldust. Paarkümmend risoomi (lopsakas laik) mõnd kõrgekasvulist aediirise (Iris germanica) sorti oma igati orhideelike õitega oleks taas õigeks valikuks meie "lõunamaise" aia päikselisele kohale. Üleni troopilise moega on tugev rohtlaliilia (Eremurus robustus), kes sirgub pea-aegu silmaga nähtava tempoga 3 m kõrguseks ja esmapilgul ei usu keegi, et selline taim võiks Eestimaal end koduselt tunda. Kahjuks on ta stepitaimena talvel niiskuskartlik. Ta vajab päikselist kasvukohta ja kohe peale vegetatsiooni lõppu varasügisest kuni varakevadeni katusena kividele asetatud eterniiditahvlit, mille alt tuul vabalt läbi puhuks.

 

Iseenda ja oma külaliste üllatamiseks tõeliselt kolaka üksikõiega sobiks kasvõi üks kuulsamatest pojengisortidest "Sarah Bernhardt". Pojengipõõsad on ilma õitetagi vaadeldavad tänu lopsakatele, tumerohelistele, nahksetele lehtedele.

 

Lõpetuseks anname aiale mõne nüansi eripärase kõrrepuhmaga. Olgu selleks siis niiskuslembene, võimas siidipööris (Miscanthus sp.) või kuivalembene, ebamaiselt graatsiline stepirohi (Stipa sp.) või viimase vindini elegantne sinihelmikas (Molinia sp.) - pilk jääb neile püsima pikaks ajaks. Salapära anname meie "troopikale" juurde paari sõnajalaga. Maarjasõnajalad (Dryopteris filix-mas) ja laanesõnajalad (Matteuccia struthiopteris) on kõrgemakasvulised ja probleemidevabad. Tarvidusel lisame lõhnapilve pundi lillhernestega (Lathyrus odoratus) ning tulise värvilaigu suure mungalillega (Tropaeolum majus).

 

Loomulikult on ülaltoodud valik vaid osa võimalikest lopsakaltkasvavatest või muul viisil "lõunamaistest" taimedest. Kuid kuna tingimuseks oli aia külmakindlus ja väikene hooldustarve, siis sai seekordne valik selline.

 

A: Jüri Annist, Calmia Istikuäri juhataja (2008)

 

Peida prügikast prügikuuri! Praktilised ja moodsad prügikasti ümbrised

Ühe- ja kahekohalised prügikasti ümbrised on pealt laetavad, puudub vajadus eraldi prügikonteinerit välja tõmmata. Raamid on kinnitatavad maa külge.

Käesoleva aasta tormikahjud kihutavad rekordikursil

2024. aasta tõotab purustada senised tormikahjude rekordid – juba praeguseks on tormikahjusid võrreldes eelmise aasta sama perioodiga registreeritud 43% rohkem.

Uued kollektsioonid Home&you kodusisutuskaupluses

Kui unistad interjöörist, mis võlub oma kergusega, siis uue kollektsiooni DUSTYDREAMS hulgast leiad pilkupüüdvaid roosasid aktsente, lillemustreid ja lummavaid kaunistusi.

Piirdeaed on maja visiitkaart – mida võiks teada selle ehitamisest?

Kuna piirdeaia stiili valik lähtub enamasti sellest, milline on piirkondlik stiil ja levinumad lahendused, siis trendidest piirdeaedade ehitamisel väga rääkida ei saa.

Robotniiduk vajab kindlustuskaitset nii äikesetormi kui inimese enda tekitatud kahju eest

Kui koduse vara kindlustamine ei tule kellelegi enam üllatusena, siis robotniiduki kindlustamine on uus teema. Ometi on just nendega seotud kahjud esirinnas.

Ekspert selgitab: mida eestlased oma koduhoovi puhul ihalevad

Ihaletakse seda, et saaks oma lapse turvaliselt koduuksest välja mängima saata, õues omaette lõõgastuda, aga ka sõprade või naabritega grillida ning vahest aiatöö kallal nokitseda.

Puidust kasvuhoone konstruktsioon ja taimekonteiner vajavad mürgivaba hooldust

Kasvuhoonete ja taimekonteinerite puhul on oluline, et kasutatavad puidukaitse vahendid ei sisaldaks mürke ega kemikaale.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Päikesevari on palju enamat kui vaid kaitse päikese eest

Päikesevarju valides arvesta ümbritsevaga. Lähtepunktiks võib olla maja või välisisustuse stiil ja värv vms. Mida rohkem see ümbrusega harmoneerub, seda kaunim tulemus.

Kuidas hooldada terrassi õigesti?

Lehisest terrassilauda ei saagi mitu aastat töödelda!

Võhma Valgusevabrikust leiab suviseks sääsetõrjeks spetsiaalsed küünlad

Kuidas peletada sääski? Võhma Valgusevabrikus oleme loonud pilkupüüdvad, aprikoosivärvi oranžid sääsetõrjeküünlad.

Põhivead aiakujunduses, mida ei pea tingimata ise järgi proovima

Kes soovib ilusat ja hooldusvaba aeda, peaks aia kujundamisel püüdma vältida järgnevaid tüüpvigu...

GOAT G1 robotniiduk - erakordselt nutikas ja kaablivaba abimees

Intelligentsuselt ei jää GOAT G1 robotniiduk alla ühelegi kodurobotile - positsioneerib väga täpselt, tuvastab takistusi, niidab süsteemselt, laeb nutikalt, ei vaja piirdekaablit.

Innovatiivsed välikraanid ja-dušid, mis trotsivad külmakraade: Frostline

Frostline-i välikraanid ja-dušid on loodud Põhjamaade kliima jaoks ning neid saab kasutada mitmel erineval otstarbel, alates koduaiast ja puhkealadest kuni spordiväljakute ja tööstuslike rajatisteni.

Miks valida markiis oma suvekodu või maja terrassile?

Markiis on suurepärane lahendus, mis pakub terrassil päikesevarju ja privaatsust ning pikendab terrassihooaega.

Aiatööd on alanud - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?

Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustus. Võti peitub mullasegu humiinhapete sisalduses.

 Inspiratsiooni peaaegu hooldusvaba aia rajamiseks

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Mere puudutus“ on hea näide peaaegu hooldusvabast aiast, kus argimured iga päev kasvõi hetkeks unustada ja lihtsalt looduse ilu nautida.

Inspiratsiooni koduaia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas

Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Harmonicum“ on hea näide koduaeda sobivast lilleaia tüüpi aiast. Näidisaed pälvis isegi 3 rahvusvahelist tunnustust.

Eksperiment: mida lapsed mänguväljakutel päriselt kasutavad

Selgus, et köitvaimad mänguväljakud on need, mis pakuvad võimalusi ühisteks tegevusteks ja mängudeks sõprade või vanematega ning kus on mõeldud ka täiskasvanute peale.

Linnaaia kujunduses on aktuaalsed kõrgpeenrad, söödavad taimed ja seened

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 võiduaed „Söödav Summ“ on hea näide linnaaiast, mis sobiks hästi väikeste lastega peredele.

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus?

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

3D mudel on realistlik, inimesele arusaadavalt visualiseeritud näidis, mis aitab aeda ette kujutada ja seal viibimist tunnetada.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Välisvalgustite Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema. 4 erinevat toiteskeemi näidist!

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Kivimüürid võimaldavad luua sujuvaid üleminekuid eri aiaosade vahel, struktureerides õueruumi ja energiavoogu. Samuti on müürikivid asendamatud kaldega pinnase planeerimisel.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks oaasiks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehituse valikus erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi puidust käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

5 püsilillepeenra näidisplaani: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube