Tuleohutus kodus
Koduse tuleohutuse tagamiseks on olulised järgmised neli vahendit:
- suitsuandur;
- tulekustuti;
- tulekustutustekk;
- vingugaasiandur.
Tulekustuti on esmane tulekustutusvahend väiksema tulekolde kustutamiseks. Tulekustutil näidatud juhiseid järgides saab sellega hakkama iga pereliige, ka suuremad lapsed.
Eestis on enim levinud kolme tüüpi kustutid: pulber-, vaht- ja CO2-tulekustutid. Koduseks kasutamiseks on kõige efektiivsem ja universaalsem pulberkustuti, kuid võimalike rasvapõlengute kustutamiseks köögis sobib spetsiaalne rasvakustuti, millega saab kustutada ka teisi põlevaid aineid.
Tulekustutustekk peaks olema köögis käepärast väikeste tulekollete lämmatamiseks. See on sobiv vahend rasvade ja väiksemate elektriliste seadmete kustutamiseks.
Vingugaasiandur peaks lisaks suitsuandurile olema kodudes, kus on ahi või kamin. See annab aegsasti häire enne vingugaasi ohtlikku mõju inimese tervisele.
Tule levik normaaltingimustes on vaid mõne minuti küsimus. Kui helistate õigeaegselt hädaabinumbrile 112, kulub tuletõrjel suuremates linnades sündmuskohale jõudmiseks aega olenevalt ilmastikutingimustest, liiklusoludest jms vähemalt 5-6 minutit, maapiirkondades veelgi rohkem. Seetõttu peaks kodus olema esmased vahendid, millega suurem tulekahju ise ära hoida, nii on Teie kodu tuleohutu ning Teie ise alati valmis tegutsema.
Suuresti tänu 2009. aasta juulist kohustuslikuks muutunud suitsuandurile ning inimeste suurenenud ohuteadlikkusele oli möödunud aastal ligi poole võrra vähem tuleohvreid, kui varasematel aastatel. Eesti kodud on juba muutunud tuleohutumaks ning lähevad seda teed edaspidigi.
Allikas: Tamrex (2017)