TÜ Kliinikumi uus hoone - meditsiini ja ehitustehnoloogiliste lahenduste tippsaavutus
Selline kriitilise tähtsusega objekt nagu Tartu Ülikooli Kliinikumi ehitusprojekt on kahtlemata suur väljakutse iga ehitaja jaoks. Tehnilised lahendused peavad olema tipptasemel ja erinõuded kehtivad ka kõikidele kasutatavatele materjalidele, mis peavad lisaks vastama ka märksõnadele keskkonna- ja energiasääst. See on tohutu vastutus nii ehitajale kui tellijale, sest tulemusest sõltub ju meie kõigi heaolu – tervis.
Tartu Ülikooli Kliinikumi ehitusprojekt sai alguse aastal 2020 ning valmimistähtaeg on 2023. Projekti käigus ehitatakse kliinikule juurde 2 uut korpust. M-korpus uue lastehaigla ning C-korpus kõrvakliiniku, naistekliiniku perekeskuse ning päevakirurgia jaoks koos 13 operatsioonisaaliga. Uusehitise brutopinna suurus on ligikaudu 20 000 m2 ja maksumus kokku pea 50 miljonit eurot.
Ehitusprojekti peatöövõtja on AS Nordecon koos tütarettevõttega Embach Ehitus. Peatöövõtja vastutab projekti elluviimise eest, kaasates selleks professionaalseid ja usaldusväärseid partnereid. Karl Bilder on projektiga seotud olnud algusest peale ning aidanud oma nõu ja jõuga lahendada kõiki ette tulnud võimalikke ja võimatuid probleeme.
Geopoliitiline kriisi ja hinnatõus sunnib otsima uusi lahendusi
Tartu Karl Bilderi projektijuht Rait Murumetsa sõnul ei ole ühiskonnas toimuv sellise suure objekti ehitamiseks just soosiv olnud. Alustuseks räsis elukorraldust koroonaviirus, millele järgnes mõne aja pärast ka sõjaolukord Ukrainas. Kõik see tekitas ehitusmaterjalide turul pehmelt öeldes kaose. Esiteks polnud materjale üldse saada või siis pikenesid märkimisväärselt tarneajad. Saadaolevate materjalide meeletu hinnatõus muutis ehituseelarvete tegemise või siis nendest kinnipidamise praktiliselt võimatuks.
Karl Bilder tegi Embach projektimeeskonnaga aktiivselt koostööd sobivaimate lahenduste leidmiseks juba ehituseelsel ajal. Näiteks asendati koostöö tulemusena fassaadilahenduses algselt ette nähtud jäik vill pehmega, kasutades selleks spetsiaalseid tüübleid, mida töö käigus katsetati ja sobivaks tunnistati.
Karl Bilder – professionaalne ja kindel partner
Embach Ehituse projektijuht Martti Lainurm kiidab Karl Bilderit operatiivse tegutsemise eest terve projektiperioodi vältel. Ehituses tuleb alatasa ette ootamatusi, mis tekitavad suuremaid või väiksemaid kriise, eriti objekti lõppfaasis. Sellistel hetkedel on väga oluline, et valitud partnerid on võimelised koheselt appi tulema. Hea koostöö sai alguse tegelikult juba varem Annelinna gümnaasiumi ehitades. Seetõttu ei olnud ka küsimus, keda partneriks valida nii suure ja vastutusrikka projekti puhul nagu Tartu Ülikooli Kliinikum, ikka järgi proovitud, kindel ja usaldusväärne.
Hoone tehnilised lahendused on viimse detailini läbi mõeldud
Haigla ehitus on iga ehitaja jaoks oluliselt suurema vastutusega projekt kui teised. Kõik tehnilised lahendused peavad olema viimsegi detailini nii läbi mõeldud, et meditsiinitöötajad saaks abivajajaid kiiresti ja tipptasemel ravida. Projektis tuli tõesti ette palju keerukaid ja enese ületamist vajavaid olukordi, aga lõppkokkuvõttes professionaalidele meeldibki ennast proovile panna. Nii luuakse lahendusi, mis muudavad maailma.
Erinõuded materjalidele teevad ehituse veelgi keerukamaks
Haigla ehituses kasutatavad materjalid peavad vastama teistsugustele standartidele ja nõuetele kui näiteks elamuehituses. Seinte viimistluseks ei saa kasutada nn suvalist värvi, vaid see peab olema kindlate standarditele kohane. Antud projekti osutusid sobivaimaks Sadolini viimistlusvahendid. Tasub märkida, et ühe tooja viimistlusmaterjalide kasutamine on TÜ Kliinikumi ehitusprojektide ajaloos esmakordne.
Uudne ventilatsioonisüsteem välistab bakterite sattumise süsteemi
Tartu Ülikooli Kliinikumi juurdeehitusest saab kahtlemata meie regiooni kõige kaasaegsem raviasutus. Selle ehedaks tõestuseks on näiteks operatsioonisaalide ülemisel korrusel paiknev ventilatsiooniruum, mis meenutab asjatundmatule pigem laeva mootoriruumi. Eriti huvitav on asja juures veel see, et kui hoone valmis saab ja ventilatsiooniseadmed sisse lülitatakse, siis nende töö ei katke enam kunagi. Nii välistatakse igasugune bakterite sattumine süsteemi.
Ruume saab mugavalt ümber kohandada vastavalt olukorrale
Hoone on ehitatud monteeritavatest raudbetoonelementidest. Selline lahendus võimaldab kõik siseruumid ehitada kipsist kergseintega, mis annab haiglale paindlikkuse vastavalt vajadusele aja jooksul ruume ümber tõsta ja kohandada. Kõikide kipsseinte taga on tugevduseks vineerplaadid, tänu millele saab seintele riputada kõikvõimalikku meditsiinitehnikat ja vahendeid.
Energiatõhusus on võtmesõna teenindusruumide rajamisel
TÜ Kliinikumi uue hoone suurejooneline autoklaavi ruum, kus meditsiinitarvikuid desinfitseeritakse, väärib kindlasti eraldi esile tõstmist. Kuna tegemist on väga energiamahuka protseduuriga, siis huvitava lahendusena kasutatakse seal energia säästmiseks soojusvahetiga veesüsteemi. Samuti on läbi mõeldud ka tulekustutussüsteemid, mis töötavad veeudu baasil. Seda kahel põhjusel: et süsteem oleks kompaktsem ja õnnetuse korral oleks vähem veekahjusid.
A: Inkodu.ee 04/2023