Puitpõranda õlitamine: tüüpvead ja nipid
Kaasatud ekspert: Rauno OllemaEt anda uuele või olemasolevale puitpõrandale tõhus kaitse, ilus väljanägemine ning põrand ühtlasi elavamaks muuta, võib kasutada looduslikke viimistlusmaterjale. Üheks selliseks tooteks on Amello Põrandaõli, mis on valmistatud linaõli baasil.
Põrandaõli sobib kõikide uute ja vanade (eelnevalt puhastatud) põrandate viimistlemiseks, sealhulgas saunaruumi puidust põrandad. Sellega võib viimistleda ka puidust treppe.
Selleks, et õlitamine hästi õnnestuks, on vaja teada mõningaid nippe. Head nõu, kuidas puitpõrandat õliga viimistleda või hooldada, jagab Amello juht Rauno Ollema.
1. Alusta karestamisest
Põrand tasub alati enne õlitamist kergelt üle lihvida-karestada. Suurema mahuga töö korral võib selleks kasutada lihvimismasinat, mida saab rentida. Selle käsitsemine on jõukohane igale hakkajale peremehele. Kui enda oskustes siiski kindel ei olda, saab selle töö lasta teha ka spetsialistil.
Aluskihi tegemiseks sobib lihvimispaber, mille karedus on 150, kuid mitte vähem, muidu on tulemus liiga intensiivne. Lihvitakse hoolikalt puidusüü suunas. Lihvitud pinnale imbub õli paremini sisse ning see toob ilusti esile ka puidu tekstuuri.
Jälgida tuleks ka põranda tüüpi. Kui tegu on õhukese väärispuidu kihiga parketiga, peab lihvimisega olema äärmiselt ettevaatlik.
2. Ära liialda!
Põranda õlitamise kõige olulisem reegel on üleliigse õlikiht eemaldamine. Kui õliga liialdada võib see jääda ebaühtlaselt pealispinnale ning hakata naksuma. Seda põhjusel, et põrandaõli sisaldab suures osas kuivainet. Õlikiht tuleb korralikult puidu sisse hõõruda. Rauno Ollema sõnul on just see etapp, kus õli kasutamisel kõige enam eksitakse.
Selleks, et õli jääks ühtlaselt, tuleb see pintsli või puuvillase lapiga põrandale peale kanda laud-laua kaupa. Kogu õli peab olema puidu sees – kui puit seda enam sisse ei ima, siis ei ole mõtet seda ka rohkem juurde lisada. See sõltub puiduliigist (ja ka põranda kasutamise tihedusest), kuid üldjuhul piisab kahest õlikihist, vahel ka kolmest.
Hea tulemuse kindlustamiseks tuleb lõpus kogu pind puuvillase lapiga üle käia ning seejärel veel ka paberiga. Kui on vajadust või soovi, võib selleks kasutada ka poleerimismasinat. Kahe kihi pealekandmise vahele peaks jääma 15 tundi.
Kui katta põrand viie-kuue kihiga, saab eriti kena läikiva pinna, aga see töö nõuab juba enam oskusi ning on soovitav lasta teha spetsialistil.
3. Käitle õlilappe õigesti
Oluline on teada, et lapp, millega põrandalt üleliigse õlikihi eemaldasid, tuleb kas ära põletada või panna vette. Muidu võib see kergesti süttida!
4. Õli + vaha = õlivaha
Populaarne ja väga levinud toode on ka õlivaha. Selle sobivaks kasutuskohaks on erinevad abipinnad, magamistuba ja lastetoad, kus see annab põrandale kauni läikiva pinna. Õlivaha ei ole soovitav kasutada suure kasutuskoormusega põrandatel, kuna sealt kulub õlivaha kiiresti. Sellistele põrandatele on tavaline põrandaõli parem valik. Põrandaõli on hea valik näiteks kööki, elutuppa ja esikusse, samuti võib seda kasutada sauna leiliruumi põrandal.
5. Tunne oma puitu
On hea, kui tead, millisest puidust on põrand tehtud. Kui panna toonimata õli tammele või tumedale puidule, siis läheb see tumedamaks. Kui aga õlitada männi- või kuusepuitu, muutuvad need mõnevõrra kollakamaks. Põrandaõli sobib ka peitsitud pindadele.
6. Toonimiseks kasuta värvipigmente
Kui soovid õli või õlivaha tooni muuta, saab selleks kasutada värvipigmente. Värvpigmendid (ehk värvimullad) on looduslikud pulbrid. Neid kasutades pea meeles, et seda pannakse ainult esimesse kihti. Kanna toonitud õli põrandale, pühi üleliigne õli ära ning teine (või ka kolmas) kiht tuleb peale värvitut puiduõli.
Värvipigmenti lisatakse õlisse kuni 10%.
Pigmendiga toonitud õlid sobivad hästi vanale laudparketile ja tammepõrandale. Amello värvipigment on iseäranis just vanale puidule, ning naturaalsele puidule üldse, parim valik, muutes pinna mõnusalt vanutatuks ja kauniks. Kui peale kandes võib see tunduda tume, siis kuivades jääb see tegelikult kordades heledam.
NB! Valge puhul pigment ei tööta ja ise toonides seda vajalikus heleduses ei saa. Valge pinna saamiseks on olemas eraldi tooted!
7. Anna õlil aega kuivada
Anna õlitatud põrandale aega kuivada - liiga vara ei tasu sinna asju peale panna. Kui kõik õlikihid on peale kantud, siis peaks põrand ideaalis ühe nädala kuivama. Sellele astuda võib ikka, aga veatu tulemuse saamiseks võiks ka seda vältida.
8. Hoolda vaid vajalikke kohti
Juba varem õlitatud või õlivahatud põrandat ei pea alati tervenisti üle tegema. Piisab kui õlitada vaid need kohad, mis on kulunud (nt käiguteed). Samuti ei ole siis vajalik lihvimine (v. a juhul kui kulumine on puiduni välja). Võimalusel kasuta sama tüüpi vahendit, millega tegid ka algse õlitamise. Kata põrand probleemsel kohal õhukese õlikihiga ning hõõru see lapiga korralikult sisse.
Hooldusõlitamist on vaja teha siis, kui põrand on tuhmunud. Eluruumide põrand vajab üldjuhul hooldusõlitamist kord aastas. Ühiskondlike ruumide põrandate hooldust on vaja teha vastavalt kulumisele iga 3-4 kuu järel.
Õlitatud puitpõrand muutub hooldusõlitamiste käigus järjest tugevamaks, vajades paari aasta pärast vähem hoolt kui alguses.
9. Parim vailik kiirhoolduseks!
Kui Su õlitatud või õlivahatatud põrand vajab hooldust või tahad sellele anda läiget juurde, siis parimaks valikuks on Karnauba hooldusvaha. Sellega on võimalik põrand paari tunniga täiesti korda teha.
Oma konsistentsilt ja välimuselt meenutab see veidi PVA liimi, kuid tegu on looduslikul palmivahal baseeruva vesialuselise tootega, mis on välja töötatud eelnevalt viimistletud siseruumide põrandate hooldamiseks ja vastupidavuse suurendamiseks. See suurendab pinna kulumiskindlust, muudab vetthülgavaks ning ühtlasi annab ka siidise läike.
Hooldusvaha võib põrandale peale kanda kas lapi või pintsliga ning lasta sel vähemalt kaks tundi kuivada. Seejärel tuleb pind kuiva puuvillase lapiga poleerida. Vaha kuivab küll väga ruttu, aga pinna kohest intensiivset kasutamist tuleks siiski vältida.
Hoolduse puhul võib parandust vajavaid kohti mingil määral ka lihvida, kuid seda võimalikult õhukese liivapaberiga (nt 180–200).
9. Õlilakki kasuta niisketes ja suure koormusega ruumides
Amello Õlilakk on looduslik toode, mis koosneb värnitsast, looduslikust vaigust, hiina puuõlist ja tärpentiinist. See on suure niiskuskindlusega ning kaitseb pindu kulumise eest, andes puidule läikiva ja tugeva pinna. Seetõttu sobib õlilakk hästi näiteks vannitoa ja esiku põranda viimistlemiseks.
Põranda katmisel võib aluskihiks panna õli ja selle peale õlilaki. Õlilakki saab kasutada nii uutel kui vanadel eelnevalt viimistlustoodetest puhtaks lihvitud puitpõrandatel.
NB! Õlitatud pind on jala all alati palju soojem kui lakitud pind. Õli laseb puidutundel n-ö läbi tulla, samas lakitud pind kaotab selle ja on oluliselt külmem. Kuid lõpliku valiku teevad kasutajad ikkagi ise. Igale hooldus- ja viimistlusvahendile on oma koht ja omad eelised!
Edu puitpõrandate hooldamisel!
A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. R)
Puitpõranda õlitamine: tüüpvead ja nipid