Piirdeaed on maja visiitkaart – mida võiks teada selle ehitamisest?
Kaasatud ekspert: Raivo KokserPiirdeaed on maja visiitkaart. See on esimene asi, mida tulija silmab ja mis ühtlasi loob majast ka esmase mulje. Aed tähistab piiri oma ja avaliku ruumi vahel ning annab ühtlasi ka turvatunde.
Eestlastele on oma territooriumi piiritlemine alati oluline olnud, sest juba aegade algusest peale oleme alati pidanud oma kodu kaitsma. Algselt küll rohkem kaitsekraavide ja taradega, millest tänapäevaks on välja kujunenud piirdeaed. Kaunis ja korrektne piirdeaed on täpselt sama oluline kui korras maja või iluaed.
Millest aga alustada piirdeaia planeerimist ja millised on tänapäevased võimalused? Neist küsimustest räägime lähemalt Eritex Invest OÜ juhi Raivo Kokseriga, kellel on üle 25-aastane kogemus piirdeaedade projekteerimisel, valmistamisel ja paigaldamisel.
Piirdeaia palneerimine algab piirkonna nõuetega tutvumisega
Piirdeaeda planeerima asudes tuleb Raivo Kokseri sõnu alustuseks ennast kurssi viia, kas on ehk konkreetses piirkonnas kehtestatud piirdeaedadele mingid erinõuded, näiteks kas lubatud on puidust või metallist piirdeaiad, võibolla on ette kirjutatud sobivad värvitoonid või maksimaalne ehituskõrgus. Kõrgus on väga paljudes kohtades ette kirjutatud. Järgnevalt võiks tutvuda kohaliku ehitusmäärusega, milles võib samuti midagi olulist kirjas olla.
Enamasti on igas piirkonnas ka nö just selle kohaga sobiv stiil, millega võiks rajatav aed kokku sobida. Nii jääb suures pildis kodutänav ühtlasem ja kaunim. Kui kõige eelnevaga arvestada, on sellest edasi vabad käed.
Mille järgi piirdeaia materjali valida?
Piirdeaia materjalidest on enam levinud puit ja metall oma plusside ja miinustega. Puitaed võimaldab kindlasti rohkem privaatsust ja on visuaalselt ka väga kaunis, aga paraku meie kliimas mitte just kõige vastupidavam. Loomulikult on olemas igasuguseid vahendeid ja tehnoloogiaid, et puit vastupidavamaks muuta, mis teevad reeglina ka lõpptulemuse kallimaks.
Traditsiooniliselt kasutatakse ikkagi kõige rohkem krunditud ja korralikult värvitud materjali. Raivo kindel soovitus on materjali viimistlus lasta teha juba tehases, mitte kohapeal peale paigaldust.
Metallaiad on reeglina väga vastupidavad, eriti kui materjalile on tehtud ka korralik korrosioonivastane kaitse. Samas on metallist piirdeaed alati läbipaistev ja jääb privaatsuse võimaldamises kõvasti puitaiale alla. Sõltub muidugi ka eesmärgist, võibolla mõnes kohas ongi vaja piirdeaeda lihtsalt selleks, et territooriumi piirata.
Jalg- ja autoväravad võiksid muu aia keskelt esile tulla
Jalg- ja autoväravad võiksid muust aiast veidi eristuda. Seda juba selleks, et oleks aru saada, kus on sissepääs. Loomulikult võiksid väravad ka muu aiaga kokku sobida, aga väike pidulikkus on siin lubatud.
Jalgväravate lahendused on üsnagi klassikalised. Mängida saab kasutatavate materjalide (puit või varbtäide), puidu asendi ja lukustuse võimalustega ehk siis tegelikult disainiga.
Autoväravate puhul on täna kasutusel kas tiib- või liugväravad. Mõlemal oma head ja vead ning tihti sõltub valik ka kohalikest paigaldamise ja kasutamise tingimustest.
Hoolduse osas on liugvärav lihtsam, aga tänu tehnilistele võimalustele ka oluliselt kallim. On ikka mugav küll, kui ei pea autost värava avamiseks välja tulema, aga just see mugavus maksabki.
Töökindluse mõttes on mõlemad lahendused võrdselt vastupidavad.
Piirdeaia projekteerimine käib koos eelarvega
Kuigi iga ehitatava asja projekteerimise juurde käib loogiliselt alati ka eelarve, siis Raivo kogemuse järgi on üllatavalt palju inimesi, kes hinda teada saades imestavad, et piirdeaia ehitus nii palju maksab. Maksab tõesti, sest tegemist on ju ikkagi ehitustööga, kus on vaja spetsiifilisi teadmisi, kogemusi ja oskusi.
Olemasolevate majade puhul räägime pigem aedade renoveerimisest või asendamisest. Tavaliselt hakatakse selle peale mõtlema kevadeti, kui vaadatakse kriitiliselt üle kogu olemasolev aed koos piirete ja taimedega ning tekib soov uuenduste järele. Valmis aia renoveerimise juures saab tavaliselt väljakutseks haljastuse säilitamine. Kogemustega paigaldaja oma töövõtete ja kogemustega on siin võtmeteguriks, aga ka siis võib juhtuda, et mingi väike osa haljastusest vajab hiljem korrastamist. Samas mulla ja muruseemne lisamine ei ole sinna juurde enam eriti kulukas.
Kuidas valminud piirdeaeda hooldada?
Hoolduse osas on metallaed üsnagi hooldusvaba eeldusel, et kasutatud on materjali, mis on eelnevalt korrosioonivastaselt töödeldud. Piisab, kui mingi aja tagant lihtsalt survepesuriga üle lasta.
Sama võib tegelikult teha ka puitaiaga, aga sellisel juhul tasuks korralikult üle vaadata ka puidu seisund. Võibolla vajab mõni aialipp vahetust ja võibolla on vaja terve aed uuesti üle värvida.
Puitaed on tundlik igasugustele ilmastiku oludele ja seepärast võib see erinevatest külgedest erinevas seisus olla. Eriti haavatavas olukorras on see osa, mis on näiteks suuremate teede ääres, kus talvised soolapilved pidevalt ründamas.
Seoses igasuguste kemikaalide kasutamise nõuete rangemaks muutumisega on oluliselt vähenenud puidukaitsevahendite kaitsevõime, mistõttu tuleb kaitsevahendit aina väiksema aja tagant uuendada, et piirdeaed ikka kestaks.
Kas piirdeaedade puhul saab rääkida trendidest?
Kuna piirdeaia stiili valik lähtub enamasti siiski sellest, milline on piirkondlik stiil ja levinumad lahendused, siis trendidest piirdeaedade puhul väga rääkida ei saa.
Küll aga tuleb aeg-ajalt turule uudistooteid. Raivo meenutab, et mõned aastad tagasi tulid turule nn plastlauad, mis välimuselt vägagi puitu meenutavad, aga kuna kliendid jäid siiski traditsioonilistele materjalidele truuks, siis mingit trendilainet toode esile ei kutsunud.
Kõige targem oleks lähtuda alati oma majast. Aed on maja visiitkaart, mis peab majaga kokku sobima ning sellega ühtse terviku moodustama. See on mehe kõige olulisem soovitus.
Näpunäited eksimustest hoidumiseks
Kõige suuremad eksimused juhtuvad Raivo sõnul põhjusel, et ei peeta kinni piirkonnale kehtestatud nõuetest. Kui ikka piirkonnas on aedade ehitamise maksimaalne kõrgus 1,5 m, siis sellest kõrgem aed tuleb lihtsalt ümber teha.
Kindlasti võiks konsulteerida kogenud aiaehitajaga, et selgeks teha kõikvõimalikud tehnilised ja ehituslikud nüansid. Siis ei teki hiljem takistusi, kas soovitud aeda täpselt sellisena ka ehitada on võimalik. Tavaliselt tehakse selleks kohtvaatlus. Kogenud spetsialist oskab kindlasti ka nõu anda võimalike kooskõlastuste vajalikkuse kohta. Vahel on selleks kooskõlastused tehnovõrkude valdajatega. Selle nõude eiramisel võivad väga kurvad tagajärjed olla. Näiteks kaevetööde käigus trasside vigastamine, mis on väga kulukas eksimus..
Aed ei nõua põhjalikku projekteerimist, aga eskiisprojekt võiks ikkagi olla, et endale tulevasest aiast õige ettekujutus saada.
Ise ehitades võiks endale selgeks teha lisaks eelnimetatule ka mõningad aia rajamise põhimõtted, nii materjalide kui kaevamise ja paigalduse põhitõed. See võib küll lihtne tunduda, aga kui pärast aiapostid viltu vajuvad ja aed ei kanna, on juba hilja kaevama õppida.
Väga oluline on arvutada kokku ka projekti kogumaksumus, mis sisaldab nii materjali, tehnoloogilisi lahendusi kui paigaldust. Mõistlik on juba eos vältida olukorda, kus lõpuks ei olegi võimalik piirdeaeda selliselt teostada nagu plaanitud.
Paigaldusel on rangelt soovituslik usaldada ennast läbi aja tõestanud ettevõtteid. Siis on ka kindel, et aed saab korralikult ja nõuetele vastavalt paigaldatud. Isegi kui hiljem peaks midagi juhtuma ja on vaja teostada garantiitöid, ei ole ettevõte lihtsalt raha tasku pannud maamunalt kadunud nagu igasugu imehinna pakkujatega üsna tihti juhtub.
Piirdeaia meistrid tahavad ehitada vastupidavaid aedu. Kõige suurem rahulolu saadakse alati sellest, kui klient oma uue aiaga rahule jääb.