Näidiskorter: Luksuslik kodu rahulikuks eluks
Sisearhitekt Reet Krause kujundatud Merko Ehituse AS-i näidiskorteri (56 m2) lavastus messil Interjöör.
„See on kodu inimestele, kes hindavad ja tunnevad kvaliteetseid materjale,” iseloomustab Krause. ”Idee ongi aksessuaaride asemel esile tuua just materjalide ilu ja struktuuri, seda nii autentsel kui imiteeritud kujul.”
Tõeliselt väärtuslikud lahendused ei aegu, neid pole piinlik vaadata ka aastate möödudes. Olgu tegu parketi struktuuri või kivipindade mustriga, materjalide ehedus kõneleb enda eest ise, ega vajagi liigseid aksessuaare. Olulisel kohal on näidiskorteris just loodusest inspireeritud struktuurid, pinnad ja toonid.
„Tänapäeval elame liigagi palju tehiskeskkonnas, eriti talvel tunneme ju rohelusest ja taimede lehtedest puudust,” räägib Krause. „Mind inspireeris üks moodne trend sisekujunduses, kus mustreid otsitakse kivimitest ja kasutatakse mürgiseid mineraalide värve. Ja kui juba näidata maapinna ilu, siis võiks näidata ka sellest võrsuvate taimede ilu – moodsas köögis toitutakse tervislikult, kõigel hoitakse silm peal. Kuidas siis ikka maitsetaim sirgub kui mitte oma silma all?“ Ka taaskasutusele leiab vihjeid: olgu tegu elutoa mööbli pragunenud efektiga nahkmööbli või taaskasutatud linakangast käsitöövaibaga.
Selles kodus aitab tervikut luua kunst, nii uus kui pisut vanem: tänapäeva peegeldavad elutoa seinale kinnitatud stoppkaadrid Flo Kasearu videost „Best Before is Over”, köögi töötasapinna taha paigutati Meelis Kroshetskini taimede struktuuri peegeldav loodusfoto „Põld“ . Kuuekümnendatesse kuulub Evi Tihemetsa graafiline leht „Rand“, mis koostöös autoriga pisut uue ilme saanud.
Isikupärased lahendused
Köök ja elutuba
Köögi ja elutoa osas loob meeleolu tammepuitu imiteeriv põrandamuster, elutoa osas tuleb mängu ka vaip, mille autoriks on tekstiilikunstnik Monika Järg. „Taotlus oli luua kulu/vana efektiga pind – ehk on see vaip hästi vana?,” kirjeldab Krause. „Tekivad kihistused, sest põrandal on vaip, mis mõjub sõrestikuna.” Elutoa lakke kinnitati disainiklassikasse kuuluvad valgustid aastast 1978. Vistosi Munega . „1970. aastate disain on väga huvitav. Avaldas muljet, kuidas neid valgusteid klaasipuhumistöökojas tehakse ja modelleerimiseks mitu korda ahju pannakse,” nendib Krause. Mõnusa lahendusena valis Reet Krause kööki leti, mille asukohta saab muuta: seda saab libistada mööda tööpinda ja põrandat.
Magamistuba
Magamistoa südameks on Matthew Hiltoni 1960. aastate disainist inspireeritud voodi Hepburn. Ka päitsisse paigutatud Evi Tihemetsa graafiline leht on pärit samast ajastust: Lohusalu rannast tehtud leht valmis 1967. aastal ja kannab nime „Rand”. Mõistagi on olemas mugav garderoob, mille ustel otsustas sisearhitekt demonstreerida pähklispooni pinda.
Vannituba
Reet Krausele meeldivad valged vannitoad. Siin ei juhtu just palju, ent seda mõjusamalt tõuseb esile materjalide tekstuurid. Ka selle näidiskorteri ilme loovad keraamilised plaadid, nende tekstuur ja muster.
Korteriprojekti lavastuse korraldasid messi Interjöör ja Kinnisvara 2013 raames Inkodu.ee (Jane Rohtsalu) ja Eesti Näituste AS (Rano Normatova) koostöös sisearhitektiga Reet Krause.
A: L. Tamm, 2013