Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?
Kaasatud ekspert: Mart RuumetTark aednik teab, et erinevatel mullasegudel on väga suur vahe. Kodumaise tootja Matogard valikust leiab innovaatilise külvimulla segu – Bio-külvimuld. Eraldi külvimuld arendati välja, sest Eesti aednikel on väga suuri probleeme külvide tõusmepõletikuga. Bio-külvimuld tagab köögiviljataime täieliku haiguskindluse.
Mis on külvide tõusmepõletik?
Seda haigust tekitavad seened, mille eoseid leidub igal pool – spetsiaalsetes kasvusubstraatides, jahedas kasvuhoonemullas ning ka lihtsalt liiga jahe ja niiske õhk soodustab seente vohamist.
Selleks, et seenhaiguse tekitaja ei saaks võimust võtta, on uuele mullasegule lisatud teine seeneliik – Trichoderma, mis moodustab oma seeneniidistiku taime ümber, laskmata haigustekitajatel (halbadel seentel) sinna kanda kinnitada.
Lisaks Trichoderma seenele on külvimullas põhibaas turvas, kompost-hobusesõnnik ja täiesti uue lisandina juures ka sõnnikuusside tehtud kompost. Lisatud liiv muudab külvimulla struktuuri mõnusalt kergeks. Humiinpreparaat e. vedelal kujul huumusaine vähendab ebasoodsates tingimustes kasvava taime stressi andes vajaliku stardi kasvuhooajaks.
Levinud eksiarvamus on, et ained on justkui iseenesest komposti ja turvase sees tasakaalus. Tegelikult see päris nii ei ole ja selleks on Matogard lisanud orgaanilisi väetisi, et ainete vahekord oleks optimaalne. Karvajahu ja sarvelaast lämmastiku ning kondijahu fosfori lisamiseks.
Erilist tähelepanu väärib ka perliit – vulkaanilise tekkega mineraal, mis aitab kastmisvett reguleerida tehes mulla õhuliseks ja niiskust väga hästi reguleerivaks. Kui niiskust on liiga palju, imab ta üleliigse enda sisse, kui keskkond muutub liiga kuivaks, annab niiskust parajal määral välja.
Perliidiga soovitatakse külvid ka katta, et lihtsustada hooldamist ehk hoida niiskustasakaalu ja kaitsta ka kahjurite eest. Meie külmas ja niiskes kliimas on see parim, mida taimele pakkuda, et taimed elujõulised ja terved püsiksid.
Mis vahe on külvimullal ja köögiviljamullal?
Külvimuld on peenema struktuuriga, väiksema toitainete sisaldusega ja õhulisem, kui lihtsalt köögiviljamuld. Lisaks on seal eelpool loetletud „lisakaitse“ elemendid, et taime elu algus oleks võimalikult kasvu soodustav. Sarnaselt ema kõhus oleva beebiga, on ka taimedel kõige kriitilisem aeg algus, mis määrab ära taime kasvu, saagikuse, vastupidavuse, lopsakuse ning isegi maitse.
Külvimuld oma spetsiaalse koostisega (Trichoderma, Perliit + sõnnikuussi lisakompost) on parim valik taimebeebidele. Väikeaednikele mõeldes, on külvimuld pakendatud 10 L pakendisse. Bio-külvimulda on lubatud kasutada ka mahetootmises.
A: Inkodu.ee, 2019
Mis tagab noortaimede täieliku haiguskindluse?