Millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks?
Sageli on suureks mureks puude aluste pindade haljastamine. Enamik taimi ei ole kohanenud varjulistes kohtades kasvama ja nii näevad sageli sinna istutatud taimed hõredad ja vähe atraktiivsed välja. Tõsi on aga see, et looduses tühja kohta ei ole ja tegelikult on varjulistes kohtades kasvavaid taimi piisavalt – tuleb nad ainult üles otsida.
Varjutaimedel on pakkuda meile just huvitavat kasvukuju, palju rohelise eri nüansse, põnevaid mustrilisi lehti, millel on võime särada isegi aia kõige pimedamas nurgas. Järgnevalt vaatamegi mõningaid tüüpolustikke aedades ja vaatame millised taimed sobivad varjulise aianurga kujundamiseks, et muuta pime aianurk eriliseks ja elavaks.
Suurte puude alla sobivad varjutaimed
Puudel, eriti aga kuusel ja kaskedel, on pinnapealne juurestik, mis tarbib puu alt kogu vee ja toitaineid. Nii jäävad enamik taimi ja muru puude all väga kiduraks. Sellistes kasvukohtades on mõistlik kasutada muru asemel vastupidavaid varjulisse ohta sobivaid pinnakattetaimi.
• Risoomikas kurereha – Geranium macrorrhizum ja tema sordid.
Väga vastupidav pinnakattetaim, kõrgus kuni 30 cm, õitega koos 40-50 cm. Lehstik roheline, efektne sügisvärvus.
• Viljatu kurereha - Geranium cantabrigense
Eelmisest madalam 15-20 cm, õitega 30 cm, pooligihaljas. Kiirekasvuline, sobib hästi ka peenra serva, muru ja peenra vahele „äärevalvuriks“. Iga muruniitmisega võib „äärevalvuri“ serva sirgeks lõigata. Sort ’St. Ola’ on valge ja ’Cambridge’ purpurse õiega.
• Siberi valdsteinia – Waldsteinia ternata
Igihaljas maasikalehti meenutavate lehtedega madal 10-15 cm kõrgune „vaip“. Õied kollased. Talub nii varjulist kui päikselist kasvukohta.
• Täpiline iminõges – Lamium maculatum
Surepärane pinnakattetaim varjulises ja kuivas kohas. Kasvab edukalt isegi kuuskede all!
• Tipmine puksrohi – Pachysandra
Igihaljas valgete püstisete õisikutega ja roheliste läikivate lehtedega pinnakattetaim. Näeb aias alati 10 korda ilusam välja kui istikuna.
• Varjukivirik – Saxifraga umbrosa
Kuigi enamik kivirikke on valguslembesed kiviktaimla taimed, kuid varjukivirik eelistab kasvada varjus ja õitseb roosa vahuna juuni alguses. Varjukivirik suudab kasvada ka liivastel muldadel, sobides ideaalselt kalmistutele pinnakatteks.
• Hostad (erinevad)
Poolvari kuni täisvari. Võib istutada nii üksikult kui ka rühmadena peenardesse, koos teiste püsikute ja hostadega, veekogude äärde
• Astilbed (erinevad)
Sobivam poolvari. Vajab parasniisket viljakat kasvupinnast. Soolotaim, rühmapüsik.
Loe lisas puudealuse haljastamise kohta siit
A: H a n s a p l a n t