Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!
Aedmaasikaid saab lisaks peenrale või peenrakastile kasvatada ka rõdu- ja aknakastis, tavalises või ripppotis või mõnes muus konteineris. Saaki ei tule siis küll nii suures koguses kui peenralt, kuid kasvatamine käib ühesuguste põhimõtete järgi ja sama edukalt.
See on suurepärane lahendus neile, kel pole peenramaad või ka aega aiandusega tegelemiseks, aga magusaid maasikaid tahaks ikka. Sageli pannakse maasikad rõdule just laste jaoks, et neil oleks võimalik jälgida maasikate kasvamist ja marjade küpsemist. Miks mitte lihtsalt silmailuks endale!
Milline taimekast valida?
Rõdu taimekastide pikkus võiks olla kuni meeter, sest liiga pikad kastid on rasked ja nende kasutamine tülikas. Kastide siselaius võiks olla 20–25 cm.
Liigse kastmisvee äravalgumiseks peavad ideaalse kasti põhjas olla augud. Kui auke pole tuleb kasti põhi kindlasti katta 2-3 cm paksuse kergkruusa või killustikukihiga, et liigsel veel oleks kuhu minna. Ülejäänud kast täita rammusa kompostmullaga.
Mida maasikataimed kasvamiseks tahavad?
Maasikad armastavad väga päikest ning seetõttu peaks taimekast olema päikeselises kohas.
Kastma peab neid korralikult, kuid vastavalt vajadusele. Kui kasta kas hommikul vara või õhtul hilja, siis ei aurustu vesi nii kiirelt ära. Tänapäeval on olemas ka erinevaid kastmissüsteemidega potte, mis kastmistööd lihtsustavad. Samas pea meeles, et ülekastmine on ohtlikum, kui korraks kuival olemine.
Lisaks kastmisele tuleks mullapinda aeg-ajalt kergelt ka kobestada. Kui maasikataim ajab külje peale pikad rohelised võsud, siis need tuleks ära lõigata (ning võid need mujale ümber istutada). Muidu võtavad nad emataimelt jõudu ja toitaineid.
Kogu kasvuaja vältel tuleks maasikataimi väetada 2–3 korda kompleksväetisega, va juhul kui ei ole kasutatud spetsiaalset järkjärgult väetist eraldavat mulda. Esimene kord siis kui taimed kevadel kasvu alustavad, teine kord vahetult pärast õitsemist ning kolmas väetamine teha pärast saagi koristust, juuli lõpus, augusti alguses.
Äsjaistutatud taimedele kohe väetist anda ei tohi – oota kuni taimed on korralikult juurdunud ehk 10–14 päeva.
Milliseid maasikaid valida? Spetsialist soovitab!
Milliseid maasikaid rõdukasti panna, selles osas annab nõu agronoom ja Päidre Puukooli omanik Hillar Nassar.
Varajastest maasikasortidest on kogenud kasvataja sõnul väga head ‘Flair’ ja ‘Allegro’. Need on Eesti kõige populaarsemad varajased sordid, sest peavad meie oludes hästi vastu ja annavad kiirelt saaki.
Kui need sordid mai algul kasvama panna, saab marju noppida juba jaanipäeval. Tegu on suureviljaliste maasikasortidega, nagu on kõik teisedki Päidre Puukoolis müüdavad maasikad. Need lihtsalt meeldivad inimestele kõige enam!
Keskvalmivatest maasikasortidest on levinud ‘Polka’ ja ‘Sonsation’ ning hilisematest, juuli lõpus valmivatest sortidest võib soovitada ‘Malwinat’ ja ‘Faithi’.
Hillar Nassari sõnul on praegu kõige populaarsem maasikasort ‘Sonsation’, mis hakkab esikohalt välja vahetama sorti ‘Sonata’. ‘Sonsationi’ plussideks on hea saagikus pika perioodi jooksul, maitsvad viljad ja vastupidavus.
Kõige saagikam aedmaasika sort on aga ‘Asia’. Suured marjad on kuni saagi lõpuni. Aedmaasika sortide kohta saab pikemalt lugeda siin:
Puukooli omanik soovitab taimekasti panna erinevaid sorte, et oleks nii varasemaid kui hiljem valmivaid. Nii on oma rõdult kogu aeg midagi maitsvat põske pista.
Taimede omavaheliseks istutuskauguseks soovitab ta jätta vähemalt 20 cm. Taimede istutamiseks ongi praegu juba õige aeg käes!
Rõdu võib kaunistama tuua ka rippmaasikatega ampli(d), kuid seda pigem ilutaimeks. Viljad on loomulikult söödavad, aga tavaline aedmaasikas on viljaderohkem ning ka maitse on veidi teine. Aga põnevaks katsetamiseks ja silmailuks on see kindlasti tore!
Mida teha taimedega sügisel?
Kui on võimalik, vii taimedega kastid talveks aeda ning kuhja neile ümber lehti, mulda või muud, mis hoiaks juuri soojas. Külmakaitseks võib peale panna ka oksi katteloori või kangast, ent kindlasti mitte kilet, mis taimed ära lämmatab.
Taimi võib kastide või pottidega ka keldris säilitada. Kui ruumi õhutemperatuur püsib null kraadi lähedal, ei ole taimi vaja talve jooksul kasta. Märtsis või aprillis too maasikakastid või –potid 10-15-kraadisesse valgusrikkasse kohta, kus nad hakkavad taas tärkama.
Kui pole aeda või jahedat hoiukohta, kuhu maasikakast talveks tõsta, siis tuleb taimi talvitada rõdul. Tõsta kast vastu maja seina, kus on kõige soojem. Tõsta taimekast põrandast kõrgemale ja isoleeri altpoolt näiteks vahtplastiga, et vältida juurte läbikülmumist. Samuti kata kast pealt õhku läbi laskva soojustusmaterjaliga.
Toas taimed talve üle ei ela, sest vajalik puhkeperiood jääb läbimata ning taimed hukkuvad. Talve ei ela üle ka niisama rõdukasti või amplisse rippuma jäetud maasikataimed.
Edu kasvatamisel!
A: Inkodu.ee (t: M. Jakobson; J. R)
Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!