Küünlajääkide taaskasutus: mida ja kuidas kasutada?
EKSPERDI NÕUANNEPõlenud küünla jäägid pole just esimene asi, mis tuleb taaskasutusele mõeldes pähe. Kaabsoo küünlameistritelt on sageli küsitud, mida hakata peale koju kogunenud küünlajääkidega. Küsimus on igati põhjendatud, kuna paratamatult tekib suurematel küünlapõletajatel neid üksjagu palju ja samas on tegelikult tegemist väärtusliku materjaliga, mida saaks korduvalt uuesti kasutada.
Küünlavaha on kiireks taaskasutuseks hea materjal, sest üldjoontes ei ole allesjäänud küünlalõpu või alusele voolanud küünla vaha oma omadusi kaotanud. Küünlajääkide taaskasutuse võimalusel on tegelikult piiritud ja siin saab lasta oma fantaasial lennata. Väikeseks spikriks anname Kaabsoo küünlameistritena teile mõned nipid, kuidas meie oleme küünalde taaskasutusele lähenenud.
Küünlajääkide taaskasutusele mõeldes oleme töötanud välja päris mitu erinevat õpituba, kus õpetame nendest millegi uue tegemist ja samas muutma muidu ehk igavavõitu nokitsemise põnevaks ja loominguliseks mänguks, mille käigus on igal soovijal võimalik luua oma enda kätega valmistatud unikaalne meistriteos. Ja kui siia lisada nüanss, et selle põneva tegevuse käigus vabaneme vanadest küünlajääkidest ilma neid prügimäele saatmata ja anname neile uue elu, lööme mitu kärbest ühe hoobiga.
Mida siis küünlajääkidega teha?
Esimese asjana tuleks need sorteerida materjalide kaupa eraldi. Parafiin omaette, sojavaha omaette, rapsivaha omaette, steariin omaette. Natukene ettevaatlikumalt peaks lähenema lõhnaküünalde jääkidele, sest sageli ei ole tark mõte segada omavahel täiesti suvalisi lõhnasid, kuna saadud lõpptulemus võib olla pehmelt öeldes jalustrabav. Seega oleks mõistlik ka need sorteerida materjalide ja lõhnade kaupa eraldi. Ja kui neist midagi uut teha, tuleks jälgida, et eraldi sorteeritud vahasid ei sulataks läbimõtlematult kokku.
Kui sorteerimine on tehtud, on edasi juba tohutult palju erinevaid võimalusi. Selleks, et mitte kohe uputada teid lõputute võimaluste rägastikku, räägiksin hetkel kõige lihtsamatest taaskasutusvõimalustest.
Esimene ja kõige lihtsam viis vanade jääkide kasutamiseks on sulatada need veevannis üles ja valada nendest, kas siis tassi või mõnda muusse nõusse uus küünal. Selleks, et see kõige paremini õnnestuks on vaja mõningaid eelteadmisi küünla valmistamisest üldse, sest kui küünal valesti kokku panna, võib paraku juhtuda, et saite küll valmistamisrõõmu, kuid põletamisrõõm võib jääda üsna üürikeseks. Seda kõike on võimalik õppida Kaabsoo tassiküünla valmistamise õpitoas.
Teine ja natuke keerulisem võimalus on sorteerida küünla jäägid värvitoonide kaupa. Valmistada jääkidest erinevates värvitoonides kujunduselemendid ja valmistada nn mosaiikküünal, mille valmistamiseks kasutatakse nii ladumist, kui valamist. Plussiks on lõputute kujundusvõimaluste maailm. Meie anname õpitoas ülevaate üldistest töövõtetest, siis ise tehes on teil võimalik panna mängu kogu oma fantaasia ja loomingulisus, et vanadest küünlajääkidest luua midagi tõeliselt efektset ja muljetavaldavat. Ka seda kõike on võimalik õppida Kaabsoo mosaiikküünla õpitoas.
Kolmandaks ja kõige põnevamaks võimaluseks on aga valmistada hoopiski korallküünalt. See õpituba on meie poolt välja töötatud konkreetselt Kaabsoo küünlajääkide taaskasutuseks, kuna just Kaabsoo steariini kasutades on lõpptulemus kõige efektsem. Iga valmiv küünal on unikaalne ja kordumatu. Selliselt on võimalik luua kas põnev ja väärtuslik kingitus või koju sobiv sisekujunduselement.
A: Agur Piirisild ja Reimo Ani, Kaabsoo