Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?
Kaasatud ekspert: Maria PalusaluRõdu ja terrass on väga hea lisavõimalus oma isikliku miniaia loomiseks, kus mõnusalt suve ja looduse ilu nautida.
Soovitusi, kuidas rõdu või terrass taimedega kauniks puhkeaiaks kujundada, jagab aiakujundaja Maria Palusalu.
Rõdu suurus määrab taimede valiku ja koguse
Milliseid taimi ja kui palju rõdul kasvatada saab, määrab selle suurus. Üldiselt on rõdul on võimalik kasvatada peaaegu kõike, mis potis kasvab, isegi püsikuid ja ilupõõsaid. Püsikute puhul peab lihtsalt arvestama, et need vajavad rohkem hoolt. Oleneb taimest, mida ta püsima jäämiseks vajab, kas ümber istutamist, lõikamist või midagi muud. Kindlam on püsikud talveks peenrasse istutada, aga kellel ikka see võimalus puudub, siis hea uudis on see, et õigetes tingimustes elavad püsikud ka rõdul talve üle.
Kõige populaarsemad, mida rõdul või terrassil kasvatada, on suvelilled. Need sobivad hästi nii pottidesse kui ka rõdukastidesse. Samuti maitsetaimed, köögiviljad ja isegi marjad. Maasikad ja mustikad rõdukastides on samuti väga levinud. Vaata lisaks: maasikate kasvatamine rõdul
Põnev valik rõdule on ka kõrrelised, ilupõõsad ja isegi roosid. Päris palju on rõdudel näha juba ka okaspuid, millest kõige tavalisemad on elupuud, aga võimalusi on rohkem. Kõik sõltub ikkagi rõdu suurusest, et lisaks taimede ilule seda ka ise füüsiliselt nautida saaks. Aga kui on piisavalt ruumi, saab rõdul isegi õunapuid kasvatada.
Rõdule tuleb valida kasvutingimustele sobivad taimed
Kasvutingimuste kõige olulisem punkt on valgus, kas rõdu on pigem päikseline või varjuline. Väga päikselisele rõdule peaks valima taimed, mis lauspäikese käes kasvada tahavad. Täpselt sama asi on tuulega. Klaasitud rõdu annab eelise seal ka toalillede kasvatamiseks, seda just kõrgema temperatuuri tõttu.
Taimede potis kasvatamise suur pluss peitub selles, et igal ajal on võimalik potid ümber tõsta ja rõdu kujundust täielikult muuta. Päris peenardega see nii lihtne ei ole. Samuti on lihtne taimede ära õitsedes need lihtsalt välja vahetada. Miinuspooleks on pidev kastmine ja väetamine.
Istutamine käib aastaaegade järgi. Esimene istutus tehakse tavaliselt kevadlilledega, näiteks võõrasemadega. Umbes mai lõpuks vahetatakse kevadlilled välja suviste õitsejatega. Sügisesse istutusse sobivad hästi kanarbikud ja erinevad kõrrelised.
Kas potid või rõdukastid?
Lähtuma peaks tõsiasjast, et mida väiksem on pott, seda kiiremini kuivab selles muld läbi ja seda rohkem peab selles olevaid taimi kastma. Valikud on alati ka amplid või seinakastid.
Tänapäeval on olemas muidugi ka erinevad automaatkastmise seadmed ja hästi toimivad isekastvad potid, milles on veevaru juba sees.
Oluline on ka mullasegu. Näiteks suvelillede puhul on parim, kui kasutada pealpool head suvelillede mulda ja alla lisada korralik kiht komposti, mis aitab toitainete stabiilsust säilitada. Hea nipp on kasutada ka vett siduvaid aineid ja hüdrogeeli, et vee sisaldust mullas paremini hoida. Lähtuma peaks alati konkreetsetest taimedest, millist mulda nad vajavad. Osad taimed vajavad väga rammusat ja teised pigem kergemat.
Millised taimi rõdule valida? Parimad praktikad
Suvelilledest sobib rõdule vastupidavuse poolest sinine tiiviklill. Varjulises kohas kasvavad hästi begoonia hübriidsed sordid, poolvarjulises kohas aga balsamiin-lemmalts ja fuksiad. Päikseline rõdu meeldib aga ämbliklillele.
Külmakindlad püsikud rõdule või terrassile on näiteks hostad, pojengid, kõrged kukeharjad, kõrrelistest roog-sinihelmikas ja päideroog oma kirju lehestikuga. Põõsastest ebajasmiin ja hariliku sireli sordid, mida on kindlasti vaja õigeaegselt rõdul kasvatamiseks kärpida. Eeldus üle talve rõdul hoimiseks on sobiv pott, mis külmaga katki ei lähe.
Köögiviljade puhul peab arvestama, et neile on vaja teha väga kompostirikas mullasegu. Aga köögiviljad pakuvad rõdul nii silmailu kui rõõmustavad ka oma saagiga. Head valikud rõdul kasvatamiseks on lehtpeet ja punane peet oma efektse välimusega, till, fenkol, artišok, isegi porgandid ja uhke lehestikuga suvikõrvits. Maitsetaimedest pune, liivatee jne.
LAE ALLA rõdule ja terrassile sobivate taimede ja lillede nimekiri - 100 taime!
Videoõpetus siin: