Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?
Kaasatud ekspert: Mart Ruumet Kadi RuumetAlati on võimalik minna poodi ja osta koju ükskõik milline suvelilleampel, aga on ka palju neid, kes soovivad oma suvised aiakaunistajad ise ette kasvatada. Oma hoole ja armastusega kasvanud taimed on kindlasti midagi muud kui lihtsalt ostetud.
Kuidas ise kasvatada õiterohke suvelilleampel? Nõu annab pikaaegse staažiga agronoom ja mullatootja Mart Ruumet.
Alusta amplitaimede valimisest
Kõige mõistlikum on osta poest või aiandist juba seemnest ette kasvatatud suvelilleamplisse sobivad noortaimed. Taimi kasvatatakse enamasti ette kassettide sees, kus on taime ümber üsna väike mullapall. Uude koju saabudes võib mullapall olla läbi kuivanud ja vajada kohe korralikku kastmist. Seega esimene asi, mida teha, on mullapall läbi kasta. Taime võib ka koos mullapalliga veeanumasse panna, et see enne ümberistutamist korralikult vee sisse imaks.
Taimede istutamine amplipotti
Noortaime võib istutada ümber kas kohe amplisse või siis 8-10 cm läbimõõduga potti. Väiksema poti pluss on võit ruumikulu arvelt ja nii on ka lihtsam hooldada. Teine võimalus on istutada kohe amplipotti, kui mõtleme selle all spetsiaalseid riputatavaid potte.
Levinud on ka suvelillede kasvatamine väga erinevates ja loomingulistes kohtades nagu vanad pesukausid, kastekannud, ämbrid, kännud ja isegi hobusevankrid. Sellisel juhul kasutatakse ettekasvatamiseks tavalisi potte. Tavaamplisse istutatakse vähemalt 3-4 taime, mis koos moodustavad hiljem lopsaka ja õiterohke puhmase. Lille noortaimed istutatakse ümber alati sama sügavale kui eelmises kasvukohas.
Taime mullakoguse vajadus ja koostis
Mulla kogus taime kohta peaks amplis olema 3-4 liitrit, seega tavapärase 10-liitrise ampli sisse sobibki istutada 3-4 taime. Suvelillede mulla valikul on 2 võimalust, millest sõltub edasine hooldus. Soodsam võimalus on kasutada tavalist põhiväetisega rikastatud turbasubstraati, aga sellisel juhul tuleks juba ette arvestada, et lilled vajavad suvel rohkem hooldust, tihedamat kastmist ja väetamist.
Teine võimalus on kohe alguses veidi rohkem investeerida ja istutada taimed mulda, millele on juba juurde segatud lisaks põhiväetisele ka lisaväetised ja niiskust hoidvad elemendid.
Miks on hea valik Matogardi kompostmuld?
Matogardi suvelilleamplites kasutatava mulla põhikomponendid on jämedama konsistentsiga turbasubstraat, mis juba ise seob rohkem vett, ja püsivalt toitaineterikas kompost. Lisaväetisena kasutatakse Matogardi mullasegus kontrollitud lahustuvusega intelligentseid väetisi, mis annavad lisatoitu välja vastavalt kasvuperioodile.
Intelligentsed kontrollitud lahustuvusega väetised suudavad vastavalt mulla temperatuurile ise reguleerida, millal anda taimele lisatoitu ja millal mitte. Matogardi muld on timmitud täpselt selliseks, mis aitab taimel kasvada kuni 6 kuud ehk kogu taime kasvuperioodi kevadest sügiseni, kui taim peaks õues vastu pidama.
Kontrollitud lahustuvusega väetist on alati võimalik ka ise mullale juurde segada, sellisel juhul peaks arvestama 2-4 kg 1 kuupmeetri kohta ehk 1 ampli kohta umbes supilusikatäis.
Mida on vaja teada väetamisest?
Väetamisega tagatakse tugev ja vastupidav taim, kes terve suve ka ilusti õitseda jaksab. Väetamisel kehtib reegel, et pigem väetada tihedamini, aga mitte kangema lahusega. Alaväetamist saab alati parandada pealt väetamisega, aga üleväetamisel taim lihtsalt hukkub. Pealt väetamine on ette kasvatamise faasis kohustuslik juhul, kui taim kasvab ainult põhiväetisega rikastatud turbasubstraadis.
Kui istutamiseks kasutati lisaks põhiväetistele ka kontrollitud lahustuvusega väetisega segatud mulda, aitab pealt väetamine taime veelgi lopsakamaks ja õierikkamaks kasvatada. Väetiste puhul tasuks valida selline suvelillede väetis, mille koostises on vähem lämmastikku ning rohkem fosforit ja kaaliumit. Kastmislahuse kontsentratsioon väikeste taimede puhul võiks olla 10 grammi väetist 10 liitri kohta ehk 1 teelusikas ämbri või kastekannu peale.
Suvel, kui taimed on juba täis elujõus, võib väetise kontsentratsiooni suurendada, aga kindlasti mitte üle 30 grammi 10 liitri kohta, mis tähendab 1 supilusikatäit väetist ämbri peale.
Millised probleemid võivad tekkida kastmisel?
Kuidas tagada ühtlane veerežiim?
Kes on juba kunagi amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi. Sellisel juhul aitab terve ampli vähemalt tunniks suurde veeanumasse ujuma asetamine. Olukord, kus turbapall nii kokku kuivab, tekib tavaliselt muldadega, kuhu ei ole lisatud spetsiaalseid koostisaineid, mis turba vee imendumisvõimet tõstaksid.
Profimuldades on sellise asja peale mõeldud ja lisatud ained, mis suurendavad turba vee imendumise võimet isegi 80%. See aitab vältida olukordi, kus turvas lihtsalt palliks kokku kuivab ja enam vett ligi ei lase. Kui profimulda ei soovita kasutada, siis sarnast efekti on võimalik saavutada ka kastmisgeeliga, mida on võimalik poest juurde osta.
Väga tänuväärne looduslik lisand mullale on ka perliit. See valge graanul on mulla sees võimeline siduma vett umber 96% ulatuses oma mahust. Pool klaasi perliiti amplis suudab 0,5 liitrit vett enda sisse jätta ja vabastada seda mulda järk järgult, et muld läbi ei kuivaks. Samuti aitab perliit liigniiskuse korral, näiteks õues vihma ajal, kogudes üleliigse vee lihtsalt enda sisse. Meie kliimasse on kõige sobivam lahendus lisada 2-5% perliiti mullasubstraadi koguse kohta.
Amplitaimede ettekasvatamiseks sobilik koht ja temperatuur
Amplitaim tahab pärast istutamist temperatuuri 16-20 kraadi ehk siis tavapärane toatemperatuur on selleks liiga soe. Paremini sobiks spetsiaalne kasvuhoone või näiteks veranda. Õhuniiskus peaks kasvukohal kindlasti olema üle 60%, kõige parem on 75%. Õhuniiskust saab tõsta piserdamisega või näiteks veenõu lisamisega taimede juurde.
Kastmisel on oluline meeles pidada, et pigem kasta alati mulda, mitte taime lehti, et vältida mädanike teket. Kindlam on alati alt kastmine, et vesi imenduks mulda altpoolt. Olemas on isegi sellised amplid, kus pealt kallates jõuab vesi ampli all olevasse mahutisse. Ise peaks altkastmise süsteemi loomise peale mõtlema alles siis, kui amplina kasutatakse midagi suurt, näiteks hobuse vankrit, mis on maakodudes üsnagi populaarne. Muld on piisavalt niiske siis, kui võtta peopessa mulda ja seda tugevalt pigistades suudate sealt välja meelitada ühe veepiisa. Kui midagi ei tule, on muld liiga kuiv ja kui rohkem vett välja tilgub, liiga niiske.
Miks on taimede kärpimine vajalik?
Amplitaime ettekasvatamisel on kõige tähtsam tegevus kärpimine. Esimene kärpimine võiks toimuda umbes 2 nädalat peale ümberistutamist. Kärpimine tähendab ülemise võrse ära lõikamist. Seal võib isegi õienupp küljes olla, aga noore taime kärpimine tagab alati hiljem suurema puhmase ja rohkete õitega taime. Algul saab võrsed näppudega ära hammustada, aga hiljem on targem murukäärid hankida. Lobeelia kasvatab näiteks väga kiiresti endale suure puhmase, mille puhul on kindlasti üsna pea kääre vaja. Mida hoolsamalt kärpida, seda tihedam ja tublim õitseja kasvab.
Kui pikk on ampli kasvatamise aeg?
Väikestest ette kasvatatud taimedest ilusa lilleampli kasvatamine võtab aega umbes 2 kuud. Kes tahab mai lõpus, juuni alguses ampli välja panna, peaks väiksed taimed aprilli alguses kas vahepotti või amplisse ära istutama. Taimede valik sõltub igaühe maitsest, aga kindlasti tuleks arvestada ka liikide erinevustega ja sellega, kuhu ampel hiljem läheb, kas rippuma, millegi peale, millegi sisse ja sellest sõltub, kas taimed peaksid olema rohkem püstisemad või rippuvalt kasvavad.
Kuidas tagada poest ostetud suvelilleampli elujõulisus?
Kui ettekasvatamisega jäädakse hiljaks ja ikkagi on vaja osta juba valmis ampel, tasub teada mõningaid näpunäiteid, et taim ka kodus sama ilusana edasi püsiks kui ostmisel. Aiandist juba ette kasvatatud amplite ostmise puhul võib suurimaks komistuskiviks saada, et ei suudeta tagada taimele sama väetamise ja kastmise režiimi, millega ta harjunud on ja see võib põhjustada taime põdema jäämise.
Sellise olukorra vältimiseks tasub taim peale ostmist natuke suuremasse amplisse ümber istutada. Mulla sisse lisatava lisaväetise võiks nüüd paigutada näiteks ühte poti nurka, mitte mulla sisse segada. Taimed on nii targad, et õpivad üsna kiiresti ise oma juuri väetise poole sirutama täpselt siis, kui neid lisatoitu vaja on.
Matogardi amplitega kasvatamisega tegeleb täna Mardi tütar Kadi Ruumet. Mart on spetsialiseerunud muldadele. Kui sul tekkis lisaküsimus, võta julgelt ühendust siit.
Kui pakub huvi amplitaimede seemnest ettekasvatamine, siis loe edasi siit. PS! Tomatitaimede ettekasvatamine on sarnane.
Ilusat kasvatamist ja õiteilu nautimist!
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne, 2021)