Kodu ehitamise lugu
Kodu loomine algab unistusest ja plaanist. Nii ka Erki ja Angeli puhul: pere mõtles soovid selgeks ja pani ideed paberile.
Angeli ja Erki soetasid oma uue kodu krundi mehe lapsepõlvemaast pooleteise kilomeetri kaugusele. Paik oli juba jalutuskäikudest tuttav ning vanemate ja venna koduni siit vaid mõne kilomeetri tee. Kuna taksojuhiameti mängimine pere ajakavasse ei mahu, arvestati sedagi, et lapsed uue kodu asukohast ise kooli-huviringi saaksid liikuda.
Pererahval plaan paigas
„Hoone joonis oli meil juba 10 aastat varem ruudulisele paberile visandatud ja otsisime arhitekti, kes meie nägemust teostada aitaks. Paljud on valmis pakkuma lennukaid visioone, ent olemasoleva plaani vormistamise ideega kaasa ei tule,“ räägib Erki.
Siin tulid pererahvale appi AA Arhitektid, kellega kiiresti ühine keel leiti. Krunt oli valitud nii, et see plaanitava majaga sobiks, muuhulgas arvestati päikese kulgemist – ikka selleks, et meie laiuskraadil võimalikult palju valgusest osa saada. Seejärel arutati läbi tellija erisoovid.
„Minu unistuseks oli suur garaaž – see laotub nüüd 38 ruutmeetril,“ tunnistab Erki.
„Tahtsin oma koju kunagi Soomes ehitusmessil nähtud kolmnurkseid aknaid,“ lisab Angeli. Ta küll tunnistab, et nii mõnigi väike ebamugavus selgus alles siis, kui aknad olid juba paigaldatud – näiteks asjaolu, et kolmnurkset akent robot ei pese. Samas on ta kokkuvõttes isikupärase lahendusega rahul.
Mõlemad meenutavad muigega, et paar korda seadsid arhitektid soovitud lahenduse mõistlikkuse ikkagi küsimärgi alla – olgu tegu kasvõi elutoa keskel kõrguva trepiga, ent oma unistused otsustas pererahvas siiski ellu viia ja ei kahetse.
„Sepistatud käsipuudega tammepuidust trepp on meie maja ehe,“ kiidab Angeli. „Astmed on standardist laiemad, kaks inimest saavad teineteisest mööduda ilma, et peaksid külg ees end läbi mahutama. Ja kokkuvõttes on kogu maja planeering selline, et kodu on ühe pilguga hallatav, pere on koos.“
Sellega on väga rahul just lapsed, sest nii on tunne turvaline. Lisaks peab trepilt pererahva tegemistel silma peal maailma uhkeima karvakasukaga kiisu Mandu: nurrumootor ilmselt kontrollib, et Erki ja Angeli faktidega täpsed oleksid.
Kivimaja oli kindel soov
Ühes olid Angeli ja Erki kindlalt ühel meelel: kodu saab olema kivist. „Soovisime viilkatuse ja paksude seintega kivimaja ja otsustasime bauroc müüriplokkide kasuks. Olin kuulnud, et bauroc aitab kaasa hea sisekliima saavutamisele ja selles osas vastab tegelikkus ootustele,“ kirjeldab Erki maaküttel kodu ehitamiseks kasutatud materjale.
„Otsustasime vältida tehismaterjale,“ täiendab Angeli. „Tänu bauroci lahendusele on meil hingav, ent soe sein. Ka siseseinte akustiline lahendus loodi bauroci toodete abiga. On hea, et kõik vajadused on tootjal läbi mõeldud.“
Oluliseks peab pererahvas ka seda, et ladumine käis kiiresti, plokid sobituvad omavahel ja külmasildasid ei teki.
Loe artikklit edasi Õhtulehe veebist
Ehitaja: Timoreta OÜ
Arhitektuur: visioon pererahvalt, vormistada aitas AA Arhitektid OÜ
Maja keskne trepp: Keila Puidukoda OÜ
Seinakonstruktsioonid: Bauroc AS
A: Bauroc, Kodu ehitamise lugu