Kipsivalu – asendamatu vahelaele põrandakütte paigaldamisel ja põranda tasandamiseks
Kaasatud ekspert: Toomas TammEhitusega veidigi kursis olevad inimesed teavad, mis on betoonivalu, aga kui jutt läheb kipsivalule, siis seda enam nii väga mitte. See pole ka üllatav, sest kipsivalu ei olegi otseselt ehitusterminites olemas. Sellele vaatamata on kipsivalu oluline tehnoloogia põrandatele ja vahelagedele põrandakütte paigaldamisel ning põrandate tasandamiseks.
Siinkohal toome teemasse rohkem selgust kipsivalu paigalduse ettevõtte Kipsivalu OÜ esindaja Toomas Tamme abiga, kes on tänaseni Eestis ainus Saksa suurtootja Kanufi poolt volitatud partner (Knauf FE spetsialisti sertifikaat) anhüdreeritud kipsitoodete paigaldamises.
Mis on kipsivalu ja mida tähendab, et kipsivalu pole kipsivalu?
Kipsivalu on kaasaegne, efektiivne, kerge ning kiirelt teostatav põrandate valamise tehnoloogia. Ideaalne viis saada väikese ajakuluga ja kindla peale sirge põrand, mis saab kiiresti kasutusvalmis ja on mitteallergeenne.
Ehitustehniliselt sellist asja nagu kipsivalu olemas ei ole, õige termin on anhüdreeritud kips. Kipsivalu on sama asja kõnekeelne termin, mida rohkem teatakse. Välimuselt sarnaneb kipsivalu põranda tulemus betoonpõrandaga. Kipsivalus on ainult sideaineks kips, betoonis tsement.
Tehnoloogia sisu lahti seletades tähendab kipsivalu seda, et võetakse looduslikul kujul esinev mineraal - kips, mida veemolekulide eraldamiseks kuumutatakse ning valatakse teatud kindlal moel soovitud kohta maha. Kuna enamasti teatakse, mis on kipsplaat ja -pahtel, arvatakse sageli ekslikult, et tegemist on sama asjaga, mis märjaks saades uuesti üles sulab. See on vale, sest põranda valamisel räägime anhüdreeritud kipsist, mis pärast kivinemist enam niiskusele ei reageeri.
Kui nüüd viimseni kõik kipsivalu terminiga seotud teemad lahti harutada, siis sai asi algus sellest, et anhüdreeritud kipsist põranda valamise tehnoloogiat kasutama hakanud ettevõttele pandi nimeks Kipsivalu OÜ, aga kuidagi juhtus nii, et nimi läks laialdaselt käibele tehnoloogia terminina. Ettevõte on pöördunud isegi patendiametisse sooviga see patenteerida, aga peale mingi termini massidesse jõudmist, ei ole see kahjuks enam võimalik. Tuleb lihtsalt õnnelik olla, et see iseenesest nüüd ka ettevõtet reklaamib.
Kipsivalu kasutuskohad
Isetasanduvad ehk nn kipsivalu põrandad on ideaalne variant uuele betoonist ja puidust vahelaele põrandakütte paigaldamiseks. Sobib nii büroodesse kui elu- ja pesuruumidesse. Eriti asendamatu on see puidust vahelagedele, kuna on õhem ja kergem kui betoon. Isetasanduv põrand võtab peaaegu täielikult ära ka puidu naginad, tänu millele paraneb helikindlus.
Kipsivalul on betoonpõrandate ees mitmeid eeliseid, sest kips on kuivamisel 10 korda väiksema mahu kahanemisega ja 1000 korda suurema elastsusmooduliga kui tsement, mis teebki võimalikuks põrandate õhukeses kihis ja ilma armeerimata valamise. Anhüdreeritud kipsivalu on isetasanduv segu, tänu millele võib kindel olla, et põrandapind saab sirge ja sile.
Toomas Tamme sõnul leiavad kliendid kõige rohkem neid üles põhjusel, et valatud betoonpõrand ei ole tasane. Tasandust saab kipsivaluga teha juba alates 2,5 cm paksusest kihist. Isetasanduv kipsivalu jätab korrektse ja loodis tulemuse.
Samuti tellitakse kipsivalu palju vanade põrandate katmiseks, kuhu tahetakse paigaldada põrandaküte, mis eeldab torustiku jaoks ca 3,5-4 cm paksust kihti. Kipsivalu oma kerge kaalu, tugevuse ja elastsuse tõttu on sageli ainus võimalus sinna torustiku ära mahutamiseks. Kipsivalu sobib kasutada nii vesipõrandakütte kui küttematiga lahenduse puhul.
Üks asi on minimaalne ja teine jällegi optimaalne paksus. Elukondlikes ruumides võiks Toomase sõnul ikkagi arvestada vähemalt 5 cm paksuse kihiga. Alati tasub asjatundjaga konsulteerida, milline on konkreetse põranda jaoks kõige õigem kihi paksus, et tagada pikaaegne ja vastupidav tulemus.
Vaata lisaks: Knauf - kipsivalu põranda paigaldusõpetus
Kipsivalu põranda eelistamiseks on palju põhjuseid:
1. Loodis ja sile tulemus, millele saab otse paigaldada põrandakatte
Valminud põrand on sedavõrd sirge ja sile, et sinna võib peale karestamist kohe põrandakatte peale liimida.
Selleks, et põrandakate korralikult püsiks, on vaja eeltöö ära teha ja õigesti. Tihti jäetakse Toomase sõnul teadmatusest olulised sammud tegemata, näiteks ei karestata või pannakse kate niiskele pinnale, aga siis ei maksa ka tulemust oodata. Väga palju juhtub seda, et ei kasutata omavahel kokku sobivaid tooteid (nakkeid). Üks asi võetakse ühe firma oma ja teine teise. Siis ei maksa kahjuks imestada, kui tulemus ei tule see, mida loodetakse. Iga tootja tooted on mõeldud ainult omavahel sobima, haakuma ja siduma. Seega ühe töö jaoks tuleks ikka sama firma segud valida. Keegi ei osta ju Opelile Volkswageni varuosi, isegi kui need odavamad on.
Kipsivalu peale võib peale karestamist panna parketi, linoleumi või niiskesse ruumi näiteks epo. Kui vahele panna hüdroisolatsioon, võib põranda hiljem ka plaatida.
2. Põrand on kiiresti kasutusvalmis
Ehitusele kuluv aeg on alati oluline, sest nii kaua kui põrand kuivab, muu töö seisab. Kipsivalu peal saab juba järgmisel päeval kõndida ning nädala pärast põrandakütte sisse lülitada. Erinevate hinnangute kohaselt toimub betoonpõranda lõplik kivistumine alles 24-28 päevaga.
3. Kerge ja tugev tulemus
Kipsivalu erikaal on betoonist ca 20-30% väiksem, just seetõttu sobib see hästi kõrgematel korrustel kasutamiseks. 3,5 cm paksune kipsivalu põrand kaalub keskmiselt 70 kg ruutmeetri kohta, mis on võrdsete omadustega 7,5 cm paksusest betoonpõrandast kordades kergem.
Põranda tasandamiseks või aukude parandamiseks pole vaja suuremat remonti, sest kipsivalu paksused algavad ca 2,5-3,5 cm. 3,5 cm paksune põrand on oma omadustelt võrdne 7,5 cm armeeritud betoonpõrandaga.
4. Allergiavaba ja keskkonnasõbralik
Allergiate maailm on aktuaalne teema ja väidetavalt eksisteerib Toomas Tamme sõnul ka betooniallergia, täpsemalt allergia betoonis sisalduva tsemendi vastu. Saksamaal, Kanufi kodumaal, on näiteks paljudes lasteaedades ja koolides otse betoonile põranda panek keelatud. Vahele tuleb teha kipsivalu, mis kaitseb betooni koostisest eralduva kahjuliku tolmu ja lõhnade eest. Kips aga on naturaalne ja looduslik materjal.
Meil Eestis ei ole keegi veel selle teemaga tegelenud, aga Knauf tegeleb globaalselt keskkonna jalajälje vähendamise ja sellele sobiva tootmisstrateegia juurutamisega. Knauf soovitab tsemendi kasutamine kipsiga asendada, kuna kipsi tootmisprotsessis süsinikku ei eraldu.
5. Tulekindlus
Kipsist valatud põrandatel on A1 klassi ehitusmaterjalide tulekindlus, mis on eriti tähtis just puitmajade omanike jaoks.
6. Müra summutavad omadused
Kui kipsivalu põranda juures kasutada paari millimeetrist isolatsioonimatti, on põranda helipidavus 35 dB, mis summutab hästi igasuguse sammumüra.
7. Soojusjuhtivus
Kipsivalu on väiksema soojusmahutavusega, muutes põranda soojusjuhtivuse paremaks. See omakorda jälle kütmise täpsemaks ja energiasäästlikumaks. Kipsivalu on soojuse juhtimisel oluliselt efektiivsem, sest soojust kandev mass on vahetult ümber toru ja ei lase toodetaval energial raisku minna.
Betoonist põrand reageerib ümbritsevale temperatuurile, näiteks kuumale päikesele või pakasele, mille tulemusena tekib kas soojuspaisumine või praod. Selle vältimiseks on vaja kasutada paisumisvuuke, mida kipsivalu ei vaja.
8. Ilma jääkideta puhas tööprotsess
Kuna vajaminev kogus segu valmistatakse kohapeal ja õiges koguses, ei teki kipsivalu valmistamisel jääke. Teiseks on töö puhas, ei mingit tolmu, segujälgi ega -pritsmeid. Põrand lihtsalt valatakse maha ja siis tuleb oodata kivistumist.
Suurimad puudused on ebasobivus välitingimustesse ja koormuse piirang
Kuigi kipsivalul on väga palju eeliseid, on siin ka mõned olulised piirangud. Näiteks ei sobi see kasutamiseks välitingimustes ega ka suure koormusega kohtades nagu tööstushooned. Kipsivalu niiskuskindlus ei ole välitingimuste jaoks piisav. Samuti ei kannata põrand väga suuri koormuseid nagu näiteks tööstusmasinad. Seetõttu ei ole soovitaks seda ka garaaži. Pind ei ole lihtsalt nii tugev, et selle võiks katmata jätta.
Iga etapp ehituses eeldab vastutust, teadlikku lähenemist ja oma valdkonna põhjalikku tundmist. Õige spetsialist teab täpselt, mida teeb ja suhtub oma töösse austusega. See kõik eeldab aga kogemust. Kipsivalu OÜ on kindel partner kipsivalus, sest kogu tiim koosneb kogenud valdkonna spetsialistidest, kes omavad vajalikke teadmisi ja vastutavad oma töö lõpptulemuste eest.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)