Kas valida poolpimendavad või pimendavad kardinad?
Kaasatud ekspert: Thea NugisViimaste aastate ehitustrendid näevad ette avaraid ruume, mis saavutatakse tihti suuremahuliste aknapindade abil. Positiivse poole pealt annab see võimaluse kasutada maksimaalselt ära päevavalgust, mida meil talvisel perioodil niigi väheks kipub jääma.
Teisalt pääseb aga suurtest akendest suveperioodil sisse isegi liiga palju valgust ja sellega koos ka harjumatu suvekuumus. Valguse ja soojuse reguleerimiseks tulevad siinkohal appi õigest materjalist aknakatted (tekstiilkardinad, rulood, voldikkardinad), mida valmistatakse spetsiaalsetest pimendavate või poolpimendavate omadustega kangastest.
Kardinakangaste pimendavaid omadusi ehk optilisi väärtusi defineeritakse vastavalt Euroopa standardile EN14051, mille järgi jagunevad kangad kolme gruppi:
- valgust mitte läbilaskvad kangad,
- valgust peegeldavad kangad,
- valgust neelavad kangad.
Alljärgnevalt toome välja kõigi kolme grupi omadused ja erinevused.
Pimendavate kangaste puhul testitakse kude läbivate valguskiirte koguprotsenti, mille lainepikkus jääb 380-780 nanomeetri vahele. Sellest lähtuvalt saab kangas kas 100% pimendavuse ehk blackout märgise või poolpimendava ehk dimout märgise.
Pimendav kardinakangas blokeerib valguskiired, muutes toa täielikult pimedaks. Enamjaolt on antud omadus saavutatud valge vahtja kihiga, millega on kaetud kanga pahem pool, mis blokeerib valguse täielikult.
Samas soovib iga koduomanik, et kardinad igast küljest vaadatuna kaunid välja näeks. Tehnoloogia arenedes on hakanud see soov ka vaikselt täituma. Kaubanduses on juba saadaval esimesed pimendavad kangad, mis on koetüübilt dimout kangaga sarnased, aga tunduvalt tihedama ja tugevama koega või siis teisel juhul on valge pimendav kiht peidetud kahe kangakihi vahele. Tulemuseks on mõlemalt poolt ühesugune kangas.
Kuigi poolpimendav kardinakangas võib nimetuse tõttu tunduda justkui poole võrra pimendav, siis tegelikult on see protsent dimout kangastel valdavalt 92-99 % vahel, olenevalt koe tihedusest.
Dimout kangas on kootud satiinsidusega, millel on koelõngana kasutatud musta niiti. Satiinsidus võimaldab kanga kududa väga tihedaks ja lisaväärtuse loob must koelõng, mis neelab valgust. Selle tulemusena ei lase kangas nii palju valgust läbi. Oma koe tüübi tõttu on on poolpimendav kangas pehmem ja paremini drapeeruv kui pimendav.
Kui suvisel perioodil on probleemiks liigne valgus toas, kaasneb sellega enamasti ka kuumus. Teatud määral aitavad pimendavad kardinakangad oma paksuse ja tihedusega toas temperatuuri hoida, kuid spetsiaalselt kuumuse tõkestamiseks on ikkagi mõeldud hõbedase kattega kangad, mis sobivad kasutada nii voodriks kui individuaalselt.
Kuna ruumi ei sobi terveks ööpäevaks pimedaks teha, oleks liigse kuumuse tõkestamiseks mõistlik valida vuualkardinakangaks hõbedase tagusega kangas. Teatud määral aitab probleemi leevendada ka lihtsalt hõbeniidi sisaldusega kangas.
Täieliku pimeduse saavutamiseks on lisaks kangale tähtis kasutada ka õiget kardinapaela ja siini. Pimendavast kangast ei ole palju kasu, kui see on paigaldatud kardinapuule või siini alla. Selleks, et saaksime kasutada kanga täisväärtust, tuleks kasutada kindlat kardinapaela tüüpi koos lakke kinnitatava siiniga, mis minimeerib olukorra, kus kardina laineharjadest valgus siiski lakke imbub.
Samas eelistavad paljud tekstiilkardinatele hoopis voldikkardinaid või ruloosid, mida on saadaval sarnaste omadustega kui eelpool kirjeldatud. Ruloode puhul on liigse päikesevalguse tõkestamiseks välja töötatud eraldi kangatüüp sunscreen, mis ei ole otseselt pimendav, kuid aitab siiski valgust ohjeldada, tõrjub UV kiirgust ja optimeerib ruumi soojust, võimaldades ka väljas toimuvat näha. Screen kangas jaguneb protsendiliselt gruppidesse, millest tugevaim suudab tõkestada kuni 80% valgusest.
Õige kardinavalik aitab esiteks säästa suvisel ajal energiakuludelt, aga veel olulisem on tervis ja heaolu tunne, mis õige temperatuuriga ruumis viibides ja eriti magades saavutatakse.
A: Aastakäik kardinasalong, disainerid