Inspiratsiooni koduaia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas
VIDEOLUGU | AIAKUJUNDUS | AIAKUNSTI VÕISTLUSKaasatud ekspert: Maria Palusalu Leno Inno
Veel on mõned kuud jäänud kevadise istutusaja saabumiseni, mis on täpselt õige aeg hakata mõtlema, mida oma aiaga peale hakata. Olgu plaanis siis täiesti uue koduaia rajamine või olemasoleva aia muutmine, nende mõtete settimiseks on vaja aega.
Enne alustamist tuleks oma aialapile väga objektiivselt pilk peale heita ja mõelda, mida seal teha annab, mis sinna sobiks ja mida aed peaks inimestele pakkuma. On oluline arvestada ka looduslike tingimustega ning maja stiili ja ümbruskonna üldise miljööga.
Viimasel ajal on linnapiirkondades huviorbiiti tõusnud lilleaasad, mis looduslikul kujul maapiirkondades kogu aeg olemas on olnud. Tõsi, looduses on tavaliselt nii, et kuna lilleaasa moodustavad kindlad taimed, siis kaunis õitsemisaeg kestab mõnda aega ja ülejäänud aja võime imetleda lihtsalt heinamaad. Teadlikult rajatud ja valitud taimevalikuga lilleaas aga annab võimaluse katta suur ala lilledega nii, et terve suve on midagi õitsemas. Kui nüüd veel täpsemaks minna, siis on lilleaasa tüüpi lopsakat ja veidi metsikut istutust võimalik ka oma koduaeda rajada.
Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Harmonicum“ on hea näide koduaeda sobivast lilleaia tüüpi aiast. Näidisaed pälvis isegi 3 rahvusvahelist tunnustust „The Baltic International Flower Bed Festivali“ Tallinna peapreemia ning lisaks publiku lemmiku ja parima hoolduse auhinna.
Millisesse aeda sobib lilleaasa tüüpi segaistutus?
Harmonicumi aia ühe rajaja, aiakujundaja Leno Inno sõnul on lilleaas alati lopsakas ja romantiline nagu inglise aed, seega suurepäraselt sobib see kindlasti maakoju ja linnaaeda, kus ei ole taotletud rangelt modernset joont. Kuigi võiks öelda, et minimalistliku joonega segaistutust väga kokku ei panda, näitavad uued trendid, et loodus võidab ikkagi ja tegelikult sobitatakse lilleaasa viimasel ajal oskuslikult ka sirgjoonelise stiiliga aedadesse. See tekitab tegelikult isegi mõnusalt pilkupüüdva kontrasti.
Kuidas käib lilleaasa tüüpi aia rajamine?
Me kõik soovime alati võimalikult hooldusvaba aeda ja selle eelduseks on korralik pinnase ettevalmistus. See tähendab, et kõik püsiumbrohu juurikad tuleb pinnasest korralikult välja juurida ja eemaldada. Kui tahta aias hiljem vähem rohida ja rohkem selle ilu nautida, tasub see suur vaev enne ära näha.
Kuidas valida lilleaasa tüüpi peenrasse taimi?
Lilleaasa tüüpi aias on taimed gruppidena ja üsnagi lähestikku istutatud, et tulemus oleks võimalikult looduslähedane ja lopsakas. Üks olulisemaid tingimusi taimede valikul on kasvukohale sobivus. Päikeselembesed päikese kätte ja varju armastavad varju. Siis on lootust saada omale lopsakas ja kaunilt õitsev lillepeenar.
Loomulikult on aia loomine alati looming ja palju mängib rolli ka see, mis meeldib. Harmonicum on päris suur aed, kokku 80 m2, ja igast nurgast on vaade erinev, mis teebki asja põnevaks.
Taimed on valitud erineva kõrguse ja struktuuriga ning erineva õitsemise aja ja õite värviga. Kõrreliste kõrval kõrguvad kaunid roosa õiega ida kirburohud, lisaks hiidiisopid, vesikanep, hiina siidpööris jm. Eriti põnevaks teeb asja see, et isegi tilli ja koriandrit on külvatud lillede vahele, mis samuti sinna suurepäraselt sobib. Ilus ei tähenda alati kalleid ja uhkeid taimi, ka tavaline till näeb peenras väga kaunis välja.
Kui palju vajab selline aed hoolt?
Kõik sõltub pinnase ettevalmistusest. Kui ettevalmistus on korralikult tehtud ja püsiumbrohu juurikad eemaldatud, võib öelda, et väga palju hooldust segaistutusega aed ei vaja. Istutusala raam võiks korralik olla, mis aitab peenral esile tulla. Seda on ikka aeg-ajalt vaja umbrohtudest puhastada. Kui taimed peenral saavad suuremaks ja lähevad omavahel kokku, siis tegelikult nende vahele enam umbrohtu ei tekkigi.
Kuni taimede juurdumiseni vajab iga peenar palju kastmist. See on ka eelduseks, et hiljem saavad taimed kergemini ise hakkama ja enam poputamist ei vaja.
Milline on lilleaasa tüüpi peenra sügishooldus?
Esimeste öökülmade saabudes langevad osad taimed maha ning siis on vaja need sirbiga eemaldada. Sügisel on hea kokku korjata ka üheaastaste taimede seemned, et kevadel need uuesti maha külvata. Kõrrelised ja teised tugeva struktuuriga taimed jäävad talveks, sest suudavad ka keset lund silmailu pakkuda. Sügisel on hea istutada maha ka sibullilled nagu näiteks tulbid, et kohe kevadel peenral midagi ilusat vaadata oleks.
Autor: Kätlin Viksne, Greentallinn.eu
Inspiratsiooni aia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas oma koju