Hästi tehtud puitaed sobib praktiliselt kõikjale
Kaasatud ekspert: Alari SanderPuitaiad on enimlevinud piirdeaia tüüp Eestis ja tänu kaasaegsetele viimistlusvõimalustele ka suhteliselt vastupidav piirde lahendus.
Tänapäeval ei pea puitaed välja nägema nagu harjumuspärane lippaed. Tänu laiale materjalivalikule ja kaasaegsele puidutöötlemistehnikale ja värvidele on võimalik luua palju modernseid ja omanäolisi lahendusi.
Puitaiad liigitatakse üldjuhul kaheks: vertikaalsed ja horisontaalsed puitaiad.
Vertikaalne puitaed
Vertikaalne puitaed (lippaed) sobib praktiliselt kõikjale ja on suhteliselt kindla peale minek. Kasulik on siiski vaadata maja fassaadi ja ka üldist tänavapilti. Vertikaalse puitaia puhul kinnitatakse aialipid kruvidega põikilatile/põõnale, mis omakorda on kinnitatud poltidega aiaposti külge. Aialippideks kasutatakse kas saetud või hööveldatud puitu. Enimlevinud mõõdud höövellipp 18x95xh, hööveldamata aialipp 22x100xh. Aialipi pinnakate: värvitud, sügavimmutatud. Horisontaalse põõnana kasutame höövelprussi 45x95mm, või hööveldamata prussi 50x100mm.
Puitaeda saab muuta vastupidavamaks, lisades aia ülemisele äärele nö U-liistu ehk kattelaua. U-liist kaitseb aialipi otsi niiskuse eest ja samas muudab aia vandaalikindlamaks.
Horisontaalne puitaed
Horisontaalne puitaed on ajalooliselt vähem levinud, aga samas just viimastel aegadel suurt populaarsust võitnud. Horisontaalse puitaia puhul kinnitatakse aiapostidele horisontaalselt kas siis hööveldatud või hööveldamata lauad. Laudade vahed jäetakse tavaliselt suuremad kui vertikaalse puitaia puhul. Kohad kus soovitakse piirdeaiaga tagada suuremat privaatsust tuleks kasutada aial topeltlaudist, ehk mõlemale poole aiaposte kinnitatakse laudis.
Erinevate kruntide vaheline aia tüüp, on enamasti naabrite omavahelise kokkuleppe tulemus ega oma linnapildis kokkuvõttes suurt tähendust. Seevastu piirdeaiad, mis eramaad avalikult kasutatavast tänavast lahutavad, on väga olulised miljöö kujundajad, siin tuleks arvestada naabruses olevate piirdeaedade tüübi ja kõrgusega, samuti võiks uurida kas kohalik omavalitsus on piirdeaedadele mingisugused piirangud seadnud.
Veel lugemist: Puitaia ehitamine