Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Avaldamise kuupäev on muudetud, tegelik: 03-03-2021. Sisu on ajakohane!
Kaasatud ekspert: Mart Ruumet
Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Mida aeg edasi, seda rohkem jõuavad inimesed tagasi oma kasvatatud toidu juurde. Mõnel on pisike rõduaed, teisel lausa suur kasvuhoone aias. Kodu lähedal ja enda kasvatatud toidul on ka palju suurem energeetiline toiteväärtus, eriti just mahetoidul. Tomatid on kindlasti üks populaarsemaid köögivilju eestlase toidulaual ja kõik teavad, et poetomat ei maitse iialgi nii hästi kui oma kasvatatud.

Mart Ruumet on tomatikasvatusega tegelenud üle 30 aasta, millest 20 mahepõhimõtete järgi, mis tähendab ilma keemiliste väetiste ja taimekaitsevahenditeta. Mulla suurtootja ja fanaatilise aednikuna teab ta mõndagi rääkida, kuidas tomatitaimi õigesti ette kasvatada.

Millal on õige aeg tomatite ettekasvatamisega alustada?

Õige aeg sõltub sellest, millal soovitakse taimed kasvukohale istutada. Alustuseks on tähtis teada, et tomatitaim vajab kasvamiseks mulda temperatuuriga vähemalt 15 kraadi.

Kui on olemas küttega kasvuhoone ja taimed soovitakse maha istutada aprilli lõpus või mai alguses, siis jääb seemnete külvamise aeg veebruari lõppu - märtsi algusesse. Kui on tavaline ilma kütteta kasvuhoone, siis meie looduslikes tingimustes saavutab muld sobiva temperatuuri mai lõpus - juuni alguses. Sellisel juhul on sobiv aeg seemnete külviks märtsi lõpp. Seemnest kuni istutuseni arvestatakse ca 60-70 päeva.

Tomatiseemned vajavad idanemiseks temperatuuri 20-25 kraadi. Lubatud optimaalne temperatuuri kõikumine on +/- 7 kraadi. Kui optimaalset temperatuuri rikkuda, tekib taimel kasvustress ja saame kidura taime. Toatemperatuur sobib tomatitaime ettekasvatamiseks suurepäraselt. Jälgima peaks, et oleks piisavalt valgust ja õhk ei oleks liiga kuiv.

Kuidas külvata seemneid ja millist mulda selleks kasutada?

Külviks on kõige paremad külvikastid, mis täidetakse spetsiaalse külvimullaga. Külvimuld on peenema struktuuriga, väiksema toitainete sisaldusega ja õhulisem kui köögiviljamuld. Mart kasutab külviks nende oma toodetud innovaatilist Matogard Bio-külvimulda. Alati võiks külvata 20-30% ulatuses rohkem seemneid kui hiljem taimi vaja. See annab võimaluse valida kasvukohale istutamiseks ainult tugevamad.

Mugavam on kasutada hajuskülvi, mis tähendab, et seemneid ei pikeerita vahemaade järgi. Külv teostatakse kasti, kus on ca 5 cm kõrgune külvimulla kiht. Seejärel tuleb külmumise vältimiseks seeme katta. Katmiseks sobib näiteks kas sama külvimulla kiht, mida juba allpool kasutati või siis liivakiht.

Mart kasutab katmiseks aga hoopis vulkaanilise tekkelooga mineraali perliit, mis aitab hästi mulla niiskustaset hoida. Idanemise juures on ülioluline, et arenema hakanud seeme ära ei kuivaks. Kui idujuur jääb hetkekski kuivale, seeme hävib. Kõige lõpuks võib külvikasti pealt kuni idanemiseni klaasi või kilega katta, mis aitab hoida niiskuse ja temperatuuri tasakaalu.

Idulehtede tekkimisest alates vajavad taimehakatised lisavalgust, sest veebruari lõpus ja  märtsi alguses on looduslikku valgust nende jaoks liiga vähe. Inimese jaoks piisav valgus ei ole piisav tomatitaimele. Taim vajab valgust fotosünteesi tekitamiseks, mille suudab tagada päikesevalgusele sarnane valgusspekter. Hõõglamp selleks kindlasti ei sobi, seega peaks taimede valgustamiseks sobivaid lampe küsima aianditest ja taimekasvatusega tegelevatelt ettevõtetelt.

Mis on noortaimede tõusmepõletik?

Kõige suurem oht kõikide köögiviljataimede ettekasvatamisel on tõusmepõletik. See tähendab, et peale tärkamist 2 idulehe faasis muutub taime juur ootamatult vesiseks, taim ise pruuniks ja hävib. Tõusmepõletik tekib taimedel 3 halva teguri koosmõju tulemusena. Põhjustajaks on seen, mis on tegelikult igas mullas nagunii olemas. Seen saab elujõudu ja hakkab vohama liiga niiskes või jahedas kasvukeskkonnas, seepärast on ülioluline jälgida õiget temperatuuri. Oluline on ka muld, milles seemneid idandatakse.

Teaduslikult on tõestatud, et komposti kasutamine külvimullas kaitseb taimi ja muudab nad tugevamaks. Matogardi külvimuld sisaldab lisaks kompostile ka halvale seenele vastukaaluks Trichoderma seent, mis moodustab oma seeneniidistiku taime ümber ja takistab haigustekitajatel sinna kinnituda. Kui aga on juba näha, et taim ei ole elujõuline, on alati targem teha uus külv ja kasvatada elujõulised taimed, kui hakata poputama juba nigelaid.

Millal on õige aeg pikeerida ja millist mulda ettekasvatamiseks kasutada?

Kui idulehe faasis hakkab kahe idulehe vahelt õrnalt välja paistma juba lehekese moodi täpp, on käes aeg pikeerimiseks. Pikeerimine tähendab idanema hakanud taimede hõredamat istutamist, et taimel oleks piisavalt ruumi kasvada. Tomatitaimedele piisab tegelikult ühest pikeerimisest, aga 2 pikeerimist annavad tugevama taime. Kõige lihtsam on istutada taimekesed kasvukastist ümber näiteks 12 cm suurustesse pottidesse, kuhu nad jäävad kuni kasvukohale istutamiseni.

Taimede kasvades peaks jälgima reeglit, et kogu aeg jääks kahe taime lehtede vahele sirutamiseks vähemalt 50-sendise mündi suurune tühi ruum. Mart ise kasutab tomatitaimede ettekasvatamisel 2 pikeerimist, esimese skeemile 5x5 cm ja teise 12 m pottidesse siis, kui taimed on umbes 10-12 cm kõrgused. 2 pikeerimist annab võimaluse juurte kärpimise ja erinevale kõrgusele istutamise abil kasvatada ette tugevamad taimed. Iga pikeerimine pikendab taimede arengut 1 nädala võrra.

Tomatitaime pikeerimisel on soovitav kasutada köögiviljamulda, kus on rohkem toitaineid kui külvimullas. Matogardi köögiviljade ettekasvatamise muld on varustatud kõigi taime arenguks vajalike ainetega ja ei vaja lisaväetamist. Kui kasutada mineraalväetiste baasil kasvumulda, on ettekasvatamise perioodil lisaväetamine vajalik.

Tomatitaim on kasvukohale istutamiseks valmis  siis, kui tal on tekkinud esimene õiepung. Madalakasvulisi sorte võib istutada ka varem. Kindlasti peab jälgima, et mulla temperatuur kasvukohal oleks vähemalt 15 kraadi, vastasel korral hakkavad taimed põdema. Istutatakse alati sügavamale, kui eelmises kohas, mis sunnib taime rohkem juuri kasvatama ja tugevamaks saama.

Kuidas kasvatada tomateid mahedalt, milliseid väetisi kasutada?

Kasvukohal kasvatamiseks sobib hästi aiamuld. Aiamulda võiks lisaks rikastada kas komposti, granuleeritud kanakaka või mõne muu elemendipõhise maheväetisega. Kui soovitakse mulda lisada ka kasulikke mikroorganisme, siis granuleeritud väetised seda ei võimalda. Mikroorganisme saab kompostist. Elu tekitab alati elu juurde ja muld muutub kogu aeg viljakamaks. Selline muld on väärtuslik ükskõik milliste taimede kasvatamiseks veel pikki aastaid.  

Milliseid tomatisorte võiks eelistada, miks?

Tomatisorte on väga palju, nii Eesti oma sorte kui välismaiseid. Valikul tuleks lähtuda eelkõige sellest, mis plaan meil tomatite kasvatamisega on.

Müügiks minevate tomatite puhul on kriteeriumiks transpordikindlus ehk tugev pealispind, mis kergelt ei lõhene ja kannataks ühest kastist teise valamist. Kes kasvatab tomateid oma pere söögilauale, hindab eelkõige maitset, et tomat oleks õige tomati maitsega ja haiguskindel mahedalt kasvatamiseks. Kõiki omadusi paraku koos ei saa.

Mart Ruumet soovitab pigem Eestis aretatud sorte, mis sobivad meie kliimas kasvatamiseks kõige paremini, sest on varase valmimisega. Näiteks on hea valik F1-tähisega hübriidsort Malle, mis on hea haiguskindlusega, saagikas ja kõrge kasvuga või siis natuke ühtlasema suuruse ja väiksemate viljadega sort Evelle. Kirsstomatisortidest on populaarsemad saagikas punane Gartenfreude ja tume kirsstomat Black Cherry, mis on maitse poolest ületamatu, aga sobib kohe söömiseks mitte säilitamiseks.

Sordi valimisel tuleks lähtuda ka kasvukohast, kas sinna sobivad pigem kõrgema või madalama kasvuga sordid. Väikses kasvuhoones on näiteks kõige otstarbekam kasvatada keskel kõrgemaid ja äärtes madalamaid sorte.

Vaata videoõpetust siit:




A: Inkodu.ee (t: K. Viksne; J. R)
Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus!

Logo - MATOGARD OÜ mulla tootmine, mulla müük
Randivälja küla, 86814 Tori vald, Pärnumaa
+372 447 5570

Matogard OÜ tegeleb istutusmulla tootmise ja müügiga aastast 1994. Tootevalikusse kuuluvad köögiviljamuld, püsilillemuld, toalillemuld, kompost ning kergkruus.

Aiatööd on alanud - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Rikkaliku taimevalikuga püsilillepeenra rajamine

Püsilillepeenra rajamist alustada põhjalikust plaanist, kus on läbi mõeldud, millist tulemust soovitakse saavutada, milliseid peenraid ja kuhu soovitakse rajada.

Taimelamp - vajalik abivahend meie kliimas

Ajal kui päevad on lühikesed ja päikesevalgust napib, on hea taimedele anda lisavalgust taimevalgustiga.

Kuidas saavutada köögiviljataimede maksimaalne haiguskindlus?

Kompost mullasegus vähendab olulisel määral kasvustressi.

Milline on parim muld köögiviljade ja püsilillede aiale?

Iga aiapidaja ja lillekasvataja teab, kui oluline on, et muld oleks hea.

Peida prügikast prügikuuri! Praktilised ja moodsad prügikasti ümbrised

Ühe- ja kahekohalised prügikasti ümbrised on pealt laetavad, puudub vajadus eraldi prügikonteinerit välja tõmmata. Raamid on kinnitatavad maa külge.

Käesoleva aasta tormikahjud kihutavad rekordikursil

2024. aasta tõotab purustada senised tormikahjude rekordid – juba praeguseks on tormikahjusid võrreldes eelmise aasta sama perioodiga registreeritud 43% rohkem.

Uued kollektsioonid Home&you kodusisutuskaupluses

Kui unistad interjöörist, mis võlub oma kergusega, siis uue kollektsiooni DUSTYDREAMS hulgast leiad pilkupüüdvaid roosasid aktsente, lillemustreid ja lummavaid kaunistusi.

Piirdeaed on maja visiitkaart – mida võiks teada selle ehitamisest?

Kuna piirdeaia stiili valik lähtub enamasti sellest, milline on piirkondlik stiil ja levinumad lahendused, siis trendidest piirdeaedade ehitamisel väga rääkida ei saa.

Robotniiduk vajab kindlustuskaitset nii äikesetormi kui inimese enda tekitatud kahju eest

Kui koduse vara kindlustamine ei tule kellelegi enam üllatusena, siis robotniiduki kindlustamine on uus teema. Ometi on just nendega seotud kahjud esirinnas.

Ekspert selgitab: mida eestlased oma koduhoovi puhul ihalevad

Ihaletakse seda, et saaks oma lapse turvaliselt koduuksest välja mängima saata, õues omaette lõõgastuda, aga ka sõprade või naabritega grillida ning vahest aiatöö kallal nokitseda.

Puidust kasvuhoone konstruktsioon ja taimekonteiner vajavad mürgivaba hooldust

Kasvuhoonete ja taimekonteinerite puhul on oluline, et kasutatavad puidukaitse vahendid ei sisaldaks mürke ega kemikaale.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Päikesevari on palju enamat kui vaid kaitse päikese eest

Päikesevarju valides arvesta ümbritsevaga. Lähtepunktiks võib olla maja või välisisustuse stiil ja värv vms. Mida rohkem see ümbrusega harmoneerub, seda kaunim tulemus.

Kuidas hooldada terrassi õigesti?

Lehisest terrassilauda ei saagi mitu aastat töödelda!

Võhma Valgusevabrikust leiab suviseks sääsetõrjeks spetsiaalsed küünlad

Kuidas peletada sääski? Võhma Valgusevabrikus oleme loonud pilkupüüdvad, aprikoosivärvi oranžid sääsetõrjeküünlad.

Põhivead aiakujunduses, mida ei pea tingimata ise järgi proovima

Kes soovib ilusat ja hooldusvaba aeda, peaks aia kujundamisel püüdma vältida järgnevaid tüüpvigu...

GOAT G1 robotniiduk - erakordselt nutikas ja kaablivaba abimees

Intelligentsuselt ei jää GOAT G1 robotniiduk alla ühelegi kodurobotile - positsioneerib väga täpselt, tuvastab takistusi, niidab süsteemselt, laeb nutikalt, ei vaja piirdekaablit.

Innovatiivsed välikraanid ja-dušid, mis trotsivad külmakraade: Frostline

Frostline-i välikraanid ja-dušid on loodud Põhjamaade kliima jaoks ning neid saab kasutada mitmel erineval otstarbel, alates koduaiast ja puhkealadest kuni spordiväljakute ja tööstuslike rajatisteni.

Miks valida markiis oma suvekodu või maja terrassile?

Markiis on suurepärane lahendus, mis pakub terrassil päikesevarju ja privaatsust ning pikendab terrassihooaega.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?

Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustus. Võti peitub mullasegu humiinhapete sisalduses.

 Inspiratsiooni peaaegu hooldusvaba aia rajamiseks

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Mere puudutus“ on hea näide peaaegu hooldusvabast aiast, kus argimured iga päev kasvõi hetkeks unustada ja lihtsalt looduse ilu nautida.

Inspiratsiooni koduaia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas

Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Harmonicum“ on hea näide koduaeda sobivast lilleaia tüüpi aiast. Näidisaed pälvis isegi 3 rahvusvahelist tunnustust.

Eksperiment: mida lapsed mänguväljakutel päriselt kasutavad

Selgus, et köitvaimad mänguväljakud on need, mis pakuvad võimalusi ühisteks tegevusteks ja mängudeks sõprade või vanematega ning kus on mõeldud ka täiskasvanute peale.

Linnaaia kujunduses on aktuaalsed kõrgpeenrad, söödavad taimed ja seened

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 võiduaed „Söödav Summ“ on hea näide linnaaiast, mis sobiks hästi väikeste lastega peredele.

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus?

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

3D mudel on realistlik, inimesele arusaadavalt visualiseeritud näidis, mis aitab aeda ette kujutada ja seal viibimist tunnetada.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Välisvalgustite Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema. 4 erinevat toiteskeemi näidist!

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Kivimüürid võimaldavad luua sujuvaid üleminekuid eri aiaosade vahel, struktureerides õueruumi ja energiavoogu. Samuti on müürikivid asendamatud kaldega pinnase planeerimisel.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks oaasiks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehituse valikus erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi puidust käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

5 püsilillepeenra näidisplaani: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Täpne GPS mõõdistamine aitab vältida krundi piiridega seotud probleeme

Täpne GPS mõõdistamine on oluline nii majade ehituses, metsa või maa ostu-müügi tehingute korral, samuti trasside, teede, sildade ja raudteede ehituses.

Nipid ideaalse muruvaiba rajamiseks

Muruseemnete suvaliselt puistamisest ei ole kuigi palju kasu ning kõva ja kuiva maa puhul uhub järgmine vihm seemned lihtsalt minema.

Kuidas jõuda hooldusvaba aiani?

Hooldusvaba aeda ei ole olemas, küll aga saab aeda planeerida ja rajada nii, et see nõuab hiljem võimalikult vähe hoolt.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube