Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?
Võti peitub humiinhappe sisalduses!Kaasatud ekspert: Mart Ruumet Kaisa Ruumet
Uue hooaja algusega tekib aiapidajate seas paratamatult küsimus, kas nende taimed - olgu need siis tomatid, kurgid, maitsetaimed või köögiviljad - ei sure välja lihtsalt halbade ilmastikutingimuste või haiguste tõttu. See on oluline murekoht, mida ei saa eirata. Kuidas aga tagada, et sellist olukorda ei tekiks?
Kodumaise mullatootja Matogard esindaja Kaisa Ruumeti sõnul peitub edu võti mullas ja selle humiinhapete sisalduses. Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustust. Kõigest lähemalt alljärgnevalt.
Humiinhape - mis see on?
Humiinhape tekib mulla orgaanilise materjali lagunemise käigus, eriti rikkalikult kompostis. See on oluline tegur viljakuse ja toitainete ringluse tagamisel mulla ökosüsteemis. Kuigi taimed ei omasta humiinhapet otseselt, aitab see luua mullas tingimused, mis soodustavad taimede tervislikku kasvu ja tugevnemist.
Humiinhappe kasulik mõju mulla viljakusele ja taimede vastupidavusele
Humiinhapetel on mitmeid häid omadusi, sealhulgas mulla viljakuse suurendamine mitmel moel:
1. Mulla struktuuri parandamine. Humiinhapped aitavad parandada mulla struktuuri, mis omakorda parandab õhu ja vee liikumist mullas, tagades taimedele parema juurdepääsu nii veele kui ka hapnikule.
Humiinhapet leidub teatud määral kõikides muldades, sealhulgas turbamullas, liivsavi kui ka saviliiv muldades. Orgaaniliste ühendite (nagu kompost) ja humiinhappe juurde lisamine muudab raske lõimisega mulla (liivsavi) sõmeramaks ning kerge lõimisega mulla (saviliiv) sidusamaks.
2. Toitainete sidumine ja vabastamine. Humiinhape suudab siduda erinevaid toitaineid, sealhulgas lämmastikku, fosforit ja kaaliumit, mis on aiahuvilistele enim tuntud. See aitab vältida toitainete liigset väljapesemist mullast (leostumine) ja säilitab nende kauem kättesaadavuse taimedele.
3. Mikroobide aktiveerimine. Humiinhapped soodustavad kasulike mikroorganismide aktiivsust mullas, mis omakorda aitab kaasa orgaanilise materjali lagunemisele, toitainete ringlusele ja pisikeste taimejuurte arengule. Mikroorganismide rohkes mullas on taim tugevam, saab toitaineid ja vett paremini kätte ning on haigustele ja kahjuritele vastupidavam.
4. Veerežiimi säilitamine. Humiinhape suudab säilitada mullas vett, suurendades selle veesisaldust. See omakorda aitab taimedel paremini taluda põuda ja tagab neile pideva veetarnimise.
See on põhiline omadus, mis eristab Matogardi muldasid paljudest teistest. Ideaalsetes ilmastikuoludes kasvavad taimed edukalt igat tüüpi mullas. Ent kui ilm on liiga soe ja kuiv või liiga niiske ja külm, hakkab mulla veesisaldus oluliselt mõjutama taimekasvu ja saagikust.
5. Stressiresistentsuse suurendamine. Humiinhapped aitavad taimedel suurendada vastupanuvõimet stressoritele, nagu ebasoodsad ilmastikutingimused ja haigused, võimaldades neil paremini kasvada ja areneda erinevates keskkonnatingimustes. Põhilised stressiallikad taimedele on temperatuur, niiskus ja haigused. Loe lisaks: Mis on külvide tõusmepõletik?
Kõik Matogardi mullasegud sisaldavad komposti ja turvast, seega on humiinhapped neis juba olemas. Lisakaitse saamiseks pihustatakse kõikidesse mullasegudesse ka humiinpreparaati juurde. Kasutades spetsiaalselt taimedele sobivat humiinhappe sisaldust muldades, antakse klientidele kindlustunne. Ettevõte sai palju positiivset tagasisidet mõni hooaeg tagasi, kui oli erakordselt kuiv ja soe suvi. Matogardi mullasegudes kasvatatud taimed pidasid kuumusele paremini vastu võrreldes väiksema humiinhappe sisaldusega muldadega.