10 nippi, mida liimpuitkilpidest mööblipaneelide valikul arvestada
EKSPERDI NÕUANNEPuit on alati olnud ja tõenäoliselt jääb peamiseks ehitusmaterjaliks. Täna on lihtsalt mitmeid erinevaid viise, kuidas ja millises vormis puitmaterjali kasutada. See on kindlasti ka iga mööblitootja, arhitekti, sisekujundaja ja hobitisleri esimene otsustamise koht uue asja loomisel, olgu selleks siis majaprojekt, sisekujunduslahendus või hoopis puitmööbel.
Liimpuitkilp on ehitusmaterjalina üsna unikaalne. Esiteks on see 100% puit, kuid samas ka vastupidav, tugev, mõistliku hinnaga ja kerge kasutada. Omaduste poolest sobib liimpuitkilp ideaalselt näiteks lauaplaatide, töötasapindade, treppide, aknalaudade ja puitkaunistuste ning ehituskonstruktsioonide, aga ka ehituslike konstruktsioonelementide nagu talade, postide ja sarikate valmistamiseks. Kõik sõltub materjali paksusest.
Liimpuitkilp saadakse 20 - 100 mm laiuste puidukihtide ehk lamellide kokku liimimise teel. Materjali tugevus ja vastupidavus sõltub sellest, kui tugev on puu, millest kilp tehtud on ja kui palju kihte on omavahel kokku liimitud. Eriti tugev on näiteks okaspuuvineerist kilp. Paljud puidutöötlejad ja isetegemise entusiastid armastavad kasutada liimpuitu, kuna see on lihtsamalt ja kiiremini töödeldav kui tavaline puit. Näiteks igasugu kõverate, kitsenevate või kohandatud kujuga asjade tegemiseks on see lausa asendamatu. Igaks juhuks mainime, et liimpuitkilp on toorik, mis eeldab alati ka viimistlust.
Pea 20 aastat erinevast puidust valmistatud liimpuitkilpidega tegelenud ettevõtte Stragendo OÜ esindaja jagab meiega kasulikke näpunäiteid, kuidas ja mille järgi liimpuittooteid valida.
1. Puidu tüüp vali vastavalt oma projektile
Kuna liimpuitkilpe toodetakse peaaegu kõigist puiduliikidest, on valik lai. Sõltuvalt sellest, mida täpselt tegema hakata on vaja, võiks valikul lähtuda järgnevatest põhitõdedest puuliikide lõikes:
- konstruktsioonielementide jaoks on parim mänd;
- siseviimistlusse sobivad hästi tamm ja pöök;
- maksimaalselt tugeva asja tegemiseks on asendamatu saar;
- ainulaadse toote loomiseks on ideaalne pähkel
2. Liimpuitkilbi lamelli tüübid
Liimpuit paneele on sageli kahte tüüpi – pikklamell ehk täislamell ja sõrmjätkatud.
Sõrmjätkatud kilbid koosnevad mitmetest väiksematest puidudetailidest, mis on külgedelt ja otstest omavahel kokku liimitud. Välimuselt meenutab selline lamell parketti. Sõrmjätkatud kilp sobib hästi nii treppide kui lauaplaatide valmistamiseks, sest mitmed liimikihid annavad materjalile erilise tugevuse.
Täislamellplaat on liimitud ainult külgedelt ja näeb rohkem täispuidu moodi välja. Selline kilp sobib ideaalselt näiteks aknalaudade valmistamiseks.
3. Kilbi paksusest sõltub tugevus
Liimpuitkilpe valmistatakse paksusega 12, 16, 20, 30 ja 40 mm. 40 mm paksune kilp on juba visuaalsel vaatlusel massiivne ja vastupidav, samas ka raske. 20 mm paksune kilp on tunduvalt peenem ja õhulisem. Kõige tavalisem paksus on 30 mm, mis on optimaalne valik enamus asjade valmistamiseks. See näeb välja nii tugev kui orgaaniline. 12 ja 16 mm paksust kilpi kasutatakse pigem eriolukordades.
4. Kui võimalik, ära kilbi paksuselt kokku hoia
Kuna poes peab puitmaterjal olema tavaliselt standardi järgi 20 mm, 30 mm ja 40 mm paksune, sõelutakse sellele mitte vastavad lauad välja. Sellisest materjalist saab ebastandardse paksusega liimpuit. 18 mm, 19 mm, 27 mm ja 38 mm paksused lauad on näiteks standardtoodetest 10% odavamad.
5. Kvaliteeti näitavad kindlad märgised
Kõige levinum gradatsioon mööbliplaatide liigitamiseks kvaliteedi järgi on järgmine: AA, AB, BB, AC, BC, CC ja Rustic. AA ja AB tähendavad seda, et puit on täielikult ilma oksakohtadeta ja mõlemalt poolt maltspuiduta. Kui aga väiksed oksakohad just meeldivad, on suurepärane valik BB. AC ja BC tähendavad, et toode sisaldab ka maltspuitu.
"Rustic" kvaliteedis pole tavaliselt maltspuitu, aga samas on seal kõige rohkem oksakohti. Valima peab täpselt selle järgi, mida materjalist teha kavatsetakse ja milline materjal selleks kõige paremini sobib.
6. Jäätmete minimeerimine, 1. osa
Iga mööblipaneeli on võimalik lõigata vajalikuks arvuks osadeks. Hea soovitus on mitme väiksema kilbi asemel võtta pigem üks suur ja lõigata see sobivasse mõõtu. Eriti kehtib see sõrmjätkatud kilpide kohta, mille kuupmeetri hind sõltuvalt pikkusest ei muutu. Mida rohkem paneeli pinnast saab ära kasutatud, seda vähem puitu läheb raisku.
7. Jäätmete minimeerimine, 2. osa
Liimpuitkilp mööbliplaadil on üks imeline omadus - seda saab liimida. See tähendab, et kilpe omavahel külge pidi kokku liimides, saab ilma kruvide ja muude vahenditeta moodustada täpselt nii suure pinna kui vaja. Tõsi, kokku liimida saab plaate ainult külge pidi. Sellest aga tavaliselt piisab, et materjali efektiivsemalt kasutada.
8. Ostmisel tasub pöörata tähelepanu kilbi kujule
Enne ostmist tasub veenduda, et kilp on tasase pinnaga ja sirge. Banaani- või bumerangi-kujulise kilbi kasutamine on problemaatiline, eriti kui kuju korrigeerimiseks puuduvad ka spetsiaalsed töövahendid. Parem juba osta korralik, mitte hakata vaeva nägema selle sobivaks muutmisega.
9. Ostmisel jälgi lamelle
Lamellid on väikesed puidust pulgad, millest moodustub mööbliplaat. Selleks, et plaat oleks töötlemise ajal tugev ega praguneks, peavad lamellid olema väga korralikult omavahel kokku liimitud. Seega tasub jälgida liimimiskohti, et lamellide vahel ei oleks tühimikke.
10. Tasub teada, et mööblipaneele pakutakse alati nn "mustas suuruses".
Liimpuitkilp on laos alati mõne millimeetri võrra suurem kui hinnakirjas märgitud. See peabki nii olema, sest täiendavad millimeetrid annavad võimaluse mööblikilpi töödelda, et saada tulemuseks täiuslik ristkülik.
Stragendo eesmärk on alati pakkuda turu parimat puitu
Alates 2005. aastast on Stragendo OÜ tegelenud liimpuittoodetega. Tänaseks on ettevõtte laos enam kui 1000 erinevat liimpuidust ja väärispuidust täispuittoodet - mööblikilbid, toorikud, prussid, lauad ja spoon.
Erilist tähelepanu pööratakse materjalide valikul kvaliteedile. Kogu saematerjal kontrollitakse enne müüki, et tagada 100% kindlus selle kvaliteedis. Lisaks pannakse rõhku vastutustundlikule tarbimisele, suhtudes lugupidamisega nii metsa kui loodusesse üldiselt. Kindlasti ei tehta koostööd partneritega, kes seda seisukohta ei jaga.
Parima valiku tegemisel tullakse kliendile alati hea meelega appi, olgu selleks projekti kalkulatsioonide koostamine, materjalivalik, sobivaima transpordi leidmine, turvaline pakkimine või võimalikult kiirete tarnimisvõimaluste leidmine.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu; K. Viksne)
Fotod: Stragendo