Sisekujunduse, sisustuse, ehituse, aiakujunduse uudised ja ettevõtted

Puude ja põõsaste istutamine - põhjalik ABC!

Esmalt tuleb otsustada, kas soovid istutada puid ja põõsaid kevadel või teha seda sügisel. See on arutlusteema, mis nõuab vastust vaid paljasjuursete istikute puhul. Mullapalliga ja potiistikuid istutatakse kogu hooaja jooksul. Tänu sellistele istikutele saame rahulikult ja ruttamata teha kõik vajalikud ettevalmistustööd.

Loodetavasti ei ole selliselt talitades kiirustamisest tingitud vigu varsti vaja ümberistutamisega parandama hakata.

Paljasjuurseid istikuid on targem istutada sügisel.

Kevadeks on taimed väljakaevamisest tingitud vigastused kinni kasvatanud ja valmis täie tempoga edasi sirguma. Kevadise istutuse järel toibuvad nad sellest poole suveni ja hakkavad hooaja lõpus pisitasa edenema. Sisuliselt läheb ikkagi üks suvi kaotsi.

Paljasjuurseid okaspuid istutatakse varakult – augustist kuni poole septembrini, heitlehiseid hakatakse üles võtma, kui lehed hakkavad varisema. Kevadel algab istutus kohe, kui labida maasse saab vajutada.

Okaspuud peavad enne uute kasvude ilmumist juurduda jõudma. Paljasjuursed lehtpuud peaksid enne lehtimist mulda saama.

Kevadel on soovitav istutada kaheldava talvekindlusega taimi. Ka roose ja elulõngu soovitatakse istutada kevadel. Sügisel istutades ei jõua külmapelglikud taimed talve vastu korralikult valmistuda ja võivad hukkuda.

Alustuseks põhjalik ABC istutamise võtetest üldiselt ja allpool okaspuude, heitlehiste puude ja põõsaste ning paljasjuursete taimede (hekkide) istutamise erinõuetest.

1. Füüsiliselt raskeimaks tööks on loomulikult istutusaugu kaevamine. Valesti auku kaevates raiskame aega ja jõudu. Istutusaugu läbimõõt peab olema 2..3 korda suurem, kui juurepalli või poti diameeter. Küllalt lai istutusauk on tarvilik, et taime ümber jääks suurem ala pehmemat pinnast. Noored juured arenevad kiiremini ja tungivad meelsamini kaevatud pinnasesse. Juurte arenguks ideaalseks pinnaseks on selline, millest ½ mahust võtavad enda alla mulla osakesed ja ülejäänud pool on vee ja õhuga täidetud tühikute päralt. Pealegi paikneb 90% juurtest, mis tegelevad vee ja mineraalainete absorbeerimisega pindmises ca 30 cm paksuses mullakihis. Seega, mida tihedam ja kõvem on pinnas augu ümber, seda laiema võiks augu kaevata.

Augu laiusega saime asjad selgeks, sügavusega on pisut keerulisemad lood. Puud vajaksid vähemalt 50 cm paksust mullakihti. Kui istutate puu või põõsa korralikku haritud aiamulda, siis tasuks auk kaevata täpselt nii sügav, et istiku paigale asetamisel jääks juurekael maa pinnaga ühetasa. Laiema augu puhul aitab istiku õiget istutussügavust määratleda risti üle augu asetatud sirge kepp või lauajupp. Selliselt talitades pole karta, et istik hiljem mulla tihenedes liialt sügavale vajub.

Probleeme tekib siis, kui istutate kohta, kus pinnas ei vasta kohe kuidagi termini “tavaline aiamuld” all mõistetavale. Kui labidalehe sügavusel vesiliiv või saviga armeeritud kõvad kihid ees on, siis tuleks auk sügavam kaevata ja sinna orgaaniliste lisanditega rikastatud mulda panna. Nüüd on karta, et aja jooksul pinnas istutusaugus tiheneb ja vajub kokku ning taim osutub olema liiga sügaval. Selle vältimiseks aitavad kaks võtet: istutusauk tuleks valmis kaevata sügisel, täita leheprahi, köögijäätmete, sõnniku ja mulla seguga ning jätta kevadeni laagerduma ja kinni poole vajuma; teiseks võimaluseks on istutada taim maa pinnast kõrgemale.

Kunst on vaid selles, kuidas tabada õiget kõrgust? Seda ei saagi ette öelda – vajumine sõltub mitmetest asjaoludest ja pole paari tehtega arvutatav. Eriti halbade olude korral ei jää muud üle, kui tuleb läbikaevatud maapinnale heast mullast moodustada ringikujuline kõrgem peenar, mille keskele istutatakse puu. Niiviisi saame aidata puul/põõsal hoida juuri põhjaveest ja/või nätskest savikihist kõrgemal.

2. Kuni sätite auku parajaks, tuleb nii potiistik kui ka juurepalliga istik sukeldada sobiva suurusega veega täidetud anumasse nii, et vesi katab kogu mulla. Hoidke istikut vees seni, kuni õhumullikeste eraldumine lõpeb. Suure palliga või potiga istikut ei ole mõistlik vette sukeldada – te ei pruugi seda pärast enam tõsta jõuda ning vett täis tinaraske pall võib juurte küljest lahti rebeneda.

3. Istutusauk valage hakatuseks vett täis. See on eriti tarvilik, kui istutate kuivemal ajal ja pinnas on ülemäära kuiv. Niiviisi talitades niiskub veega läbi ka istutusaugu seinteks olev pinnas. 

Kui vesi on pinnasesse imbunud ja ka “uputatud” istik pisut tahenenud, eemaldage ettevaatlikult pott ja sättige istik auku. Istik peab vabalt sinna ära mahtuma, teda ei tohi istutusauku pressida. Juurekael peab jääma maapinnaga ühetasa. Teisisõnu – ärge mingil juhul püüdke puud istutada sügavamale. Ka liialt kõrgele istutamine ei ole juurte arengule kasulik. Kuid kõrgemale tuleb istik sättida, kui kaevasite istutusaugu juurepallist sügavama

5. Mullapalliga istiku võite istutada koos palli katva materjaliga juhul, kui olete 100 % kindel, et see laguneb mullas olles kiiresti (materjal on valmistatud spetsiaalselt istikute pallimiseks). Kui te ei ole materjali lagunemises kindel (kile) või see tundub väga tihe (kotiriie) ja pall on kenasti terve, siis on tark kattematerjal lahti sõlmida ja ettevaatlikult eemaldada. Kui pall on pehme ja/või purunenud, siis ärge katet eemaldage – muld ei tohi mingil juhul juurte ümbert ja vahelt välja pudeneda. Sellisel juhul asetage istik auku (juurekael peab jääma mulla pinnaga ühetasa) ja tehke terava noaga kattematerjalisse ridamisi püstlõikeid (ettevaatust! Juuri ei tohi vigastada.).

Ka suure palliga istiku puhul talitage samal viisil. Püüdes suure juurepalli ümbert kattematerjali  eemaldada võite palli kergesti ära lõhkuda – suur pall ei püsi ilma katteta lihtsalt koos. Seejärel täitke istutusauk poolenisti mullaga ja tallake kinni.

Nüüd sõlmige kattematerjali otsad tüve ümbert lahti ja pöörake tagasi. Kui pall oli vette sukeldamiseks liialt suur, siis tuleks nüüd istutusauk täita veega ja lasta sellel juurepalli ja pinnasesse imbuda. Pärast seda on paras aeg veel kord kontrollida, kas juurekael paikneb ettenähtud kõrgusel. Kui kõik on korras, siis täitke auk lõpuni mullaga.

Istutusaugu täitmise ajal ja lõpetuseks tallake muld istiku ümber tugevasti kinni. Lapse ja õblukese nooriku tallamisest pole tolku – muld peab saama korralikult tihedaks vajutatud. Mulda ei tohi jääda õhukotte, millesse sissekasvavad värsked juured kuivavad.

6. Pärast kinnitallamist moodustage istiku ümber mullast ringikujuline vall, et kastmisvesi laiali ei jookseks ja kastke vett kokku hoidmata. Kerge vihmasagar ärgu sundigu teid kastmist ära jätma – selleks, et ülemäärast õhku juurte ja mullaosakeste vahelt välja suruda, läheb tarvis lopsakat sadu ehk teisisõnu korralikku kastmist.

7. Nüüd tuleb langetada otsus tugiteiba vajalikkusest. Moodne teooria väidab, et tavamõõdus, kvaliteetse istiku ja korralikult tihendatud mulla puhul on tugiteivast tarvis ainult kolmel juhul:

  • kui puu kroon on tõesti mahukas,
  • kui istikut on tarvis kaitsta võimaliku ründe (laste müramine, loomade “kondiproov”, muruniidukiga vastu sõitmine) eest, kui kasvukoht on tõesti väga tuuline.

Positiivse otsuse korral lüüakse toeks tubli tugiteivas (vajadusel mitu). Hernekepp korralikku istikut püsti ei hoia! Toed eemaldatakse igal juhul aasta möödudes. Toeta kasvamine stimuleerib arenenuma juurekava teket.

8. Istutamise protseduur lõpeb istutuskoha multšimisega. Kiht kuiva mulda, koorepuru, lehekõdu või killustikku väldib mulla kuivamisel selle pinnale kooriku teket. Koorik takistab õhu ja vee tungimist pinnasesse.

Multšikihi optimaalseks paksuseks on 4…8 cm. Paksem kiht jätab juured õhupuudusse, mis on taimedele hukutav. Multši ei tohi panna vastu puu tüve. Juurekael peab jääma vabaks. Istikualuse pinna võib katta ka vette ja õhku läbi laskva peenravaibaga. Selle dekoreerimiseks ja kinnitamiseks raputatakse talle peale kiht kiviklibu, koorepuru vms. Viimistluskiht peaks olema õhuke, siis on seemnetega levivatel umbrohtudel vähem võimalusi kasvupaika leida.

Istutamise protsessi aste astmelt kirjeldamisel jäi käsitlemata küsimus, millega täita istutusauk?

Juurte kiiremaks arenguks on tarvilik, et neid ümbritsev pinnas oleks ühesugune.

Tegelikult neile ei meeldi üsna tavalisena peale istutamist kujunev olukord. Juuri algselt ümbritseva mullaga (juurepallis, potis) ja selle keemiliste ning füüsikaliste parameetritega on nad harjunud.

Kasvama asudes tuleb neil omaks võtta istikuaugu täitmiseks kasutatud ilmselt hoopis teistsugune segu ja selle struktuur.

Edasi sirgudes peavad nad suutma veel kord ümber kohaneda istutusauku ümbritseva puutumatu pinnasega, mille omadused on erinevad nii täitesegust kui ka juurepalli omast.

Stressi kui palju! Istutatud taime kohanemisraskusi saame leevendada, kui kasutame augu täitmiseks seda mulda, mille eelnevalt sealt välja kaevasime. Tihedus jääb esialgu küll ümbritsevast erinev, aga vähemalt keemilised parameetrid jäävad samaks.

Otsustades kehva pinnase puhul siiski viljakama ja parema struktuuriga täitesegu kasuks on mõned näpunäited selle koostamiseks toodud allpool.

Autor: Jüri Annist, Calmia Istikuäri, 2007

 

Peida prügikast prügikuuri! Praktilised ja moodsad prügikasti ümbrised

Ühe- ja kahekohalised prügikasti ümbrised on pealt laetavad, puudub vajadus eraldi prügikonteinerit välja tõmmata. Raamid on kinnitatavad maa külge.

Käesoleva aasta tormikahjud kihutavad rekordikursil

2024. aasta tõotab purustada senised tormikahjude rekordid – juba praeguseks on tormikahjusid võrreldes eelmise aasta sama perioodiga registreeritud 43% rohkem.

Uued kollektsioonid Home&you kodusisutuskaupluses

Kui unistad interjöörist, mis võlub oma kergusega, siis uue kollektsiooni DUSTYDREAMS hulgast leiad pilkupüüdvaid roosasid aktsente, lillemustreid ja lummavaid kaunistusi.

Piirdeaed on maja visiitkaart – mida võiks teada selle ehitamisest?

Kuna piirdeaia stiili valik lähtub enamasti sellest, milline on piirkondlik stiil ja levinumad lahendused, siis trendidest piirdeaedade ehitamisel väga rääkida ei saa.

Robotniiduk vajab kindlustuskaitset nii äikesetormi kui inimese enda tekitatud kahju eest

Kui koduse vara kindlustamine ei tule kellelegi enam üllatusena, siis robotniiduki kindlustamine on uus teema. Ometi on just nendega seotud kahjud esirinnas.

Ekspert selgitab: mida eestlased oma koduhoovi puhul ihalevad

Ihaletakse seda, et saaks oma lapse turvaliselt koduuksest välja mängima saata, õues omaette lõõgastuda, aga ka sõprade või naabritega grillida ning vahest aiatöö kallal nokitseda.

Puidust kasvuhoone konstruktsioon ja taimekonteiner vajavad mürgivaba hooldust

Kasvuhoonete ja taimekonteinerite puhul on oluline, et kasutatavad puidukaitse vahendid ei sisaldaks mürke ega kemikaale.

Kiltkivist katuse-, fassaadi- ja müürikattekivid

Juba aastasadu on kiltkivi kui looduslik materjal olnud kasutusel kogu maailmas. Kiltkivist katusekivid ja fassaadikivid on arhitektuuri lahutamatuks osaks nii renoveerimisel kui uue ehitamisel.

Päikesevari on palju enamat kui vaid kaitse päikese eest

Päikesevarju valides arvesta ümbritsevaga. Lähtepunktiks võib olla maja või välisisustuse stiil ja värv vms. Mida rohkem see ümbrusega harmoneerub, seda kaunim tulemus.

Kuidas hooldada terrassi õigesti?

Lehisest terrassilauda ei saagi mitu aastat töödelda!

Võhma Valgusevabrikust leiab suviseks sääsetõrjeks spetsiaalsed küünlad

Kuidas peletada sääski? Võhma Valgusevabrikus oleme loonud pilkupüüdvad, aprikoosivärvi oranžid sääsetõrjeküünlad.

Põhivead aiakujunduses, mida ei pea tingimata ise järgi proovima

Kes soovib ilusat ja hooldusvaba aeda, peaks aia kujundamisel püüdma vältida järgnevaid tüüpvigu...

GOAT G1 robotniiduk - erakordselt nutikas ja kaablivaba abimees

Intelligentsuselt ei jää GOAT G1 robotniiduk alla ühelegi kodurobotile - positsioneerib väga täpselt, tuvastab takistusi, niidab süsteemselt, laeb nutikalt, ei vaja piirdekaablit.

Innovatiivsed välikraanid ja-dušid, mis trotsivad külmakraade: Frostline

Frostline-i välikraanid ja-dušid on loodud Põhjamaade kliima jaoks ning neid saab kasutada mitmel erineval otstarbel, alates koduaiast ja puhkealadest kuni spordiväljakute ja tööstuslike rajatisteni.

Miks valida markiis oma suvekodu või maja terrassile?

Markiis on suurepärane lahendus, mis pakub terrassil päikesevarju ja privaatsust ning pikendab terrassihooaega.

Aiatööd on alanud - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?

Enne multši varumist oleks vaja üle mõõta multšitavad peenrad ja haljasalad, et arvutada vajaminev multšikogus. Selleks on mugav kasutada multši kalkulaatorit.

Ruduse innovatsioon ja disain 2024: Opus müürisüsteem ja Lumo-Kartano tänavakivid

Opus müürisüsteem on nutikuse meistriteos, muutes müüri ehitamise lihtsamaks kui kunagi varem - peaaegu nagu mängides täiskasvanute LEGO-klotsidega. Lomo-Kartano sillutuskivide vuukides saab aga kasvatada erinevaid taimi.

Tomatitaimede ettekasvatamise õpetus

Tomatite ettekasvatamine. Millal on õige aeg alustada? Milliseid tomatisorte eelistada? Mis on tõusmepõletik? Seemnest istutuseni on 60-70 päeva.

Kas teadsid, et mullal ja mullal on vahe sees?

Õige koostisega mulda kasutades pakud oma taimedele justkui kindlustus. Võti peitub mullasegu humiinhapete sisalduses.

 Inspiratsiooni peaaegu hooldusvaba aia rajamiseks

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Mere puudutus“ on hea näide peaaegu hooldusvabast aiast, kus argimured iga päev kasvõi hetkeks unustada ja lihtsalt looduse ilu nautida.

Inspiratsiooni koduaia rajamiseks: lopsakas ja pikalt õitsev lilleaas

Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 näidisaed „Harmonicum“ on hea näide koduaeda sobivast lilleaia tüüpi aiast. Näidisaed pälvis isegi 3 rahvusvahelist tunnustust.

Eksperiment: mida lapsed mänguväljakutel päriselt kasutavad

Selgus, et köitvaimad mänguväljakud on need, mis pakuvad võimalusi ühisteks tegevusteks ja mängudeks sõprade või vanematega ning kus on mõeldud ka täiskasvanute peale.

Linnaaia kujunduses on aktuaalsed kõrgpeenrad, söödavad taimed ja seened

Tornide väljakul toimunud Tallinna aiakunsti võistluse „Linn ja loodus käsikäes“ 2023 võiduaed „Söödav Summ“ on hea näide linnaaiast, mis sobiks hästi väikeste lastega peredele.

2023. aasta arhitektuuripreemiate laureaadid

Reedel, 8. detsembril jagati Lillepaviljonis pidulikul auhinnatseremoonial aasta arhitektuuripreemiaid ja tunnustati parimaid arhitektuuritegusid ja -tegijaid.

Kuidas luua igava hekimüüri asemel aeda kaunis kooslus?

Heki puhul on oluline nii kõrgus kui laius. Kõrguse poolest on kõige lihtsam hooldada kuni 1,4 m kõrgust hekki.

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt? Ideed ja lahendused 2023-2024 aastaks.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha?

Kiili Betooni unikaalne välimööbel sobib nii linnaruumi kui külaplatsile

Kiili Betooni betoonmööbli valikus on spetsiaalsed pingid, lauad, rattahoidjad, prügikastid, lauatennise- ja malelaud, piknikulauad, taimekonteinerid ja välikäimlad.

Terrassi ehitamine: maksumus ja olulised nüansid, millele tähelepanu pöörata

Terrassi ehitamine algab plaanist. Terrassi ehituse maksumus on ca 100€/m² ja hooldus 20€/m².

Muruhooldus uuel tasemel - Stiga autonoomne kaablivaba robotniiduk

2023. kevadel tuli müüki täiesti uus Stiga autonoomne robotniiduk, millele ei ole vaja enam piirdekaablit paigaldada.

Kas ja miks panna oma aeda aprikoosipuu või virsikupuu?

Kellele meeldivad ploomid ja murelid rohkem kui õunad, selle jaoks on kindlasti ka aprikoosi- ja virsikupuud väga sobiv valik.

Multši kasutamine tarbeaias

Multši kasutamine tarbeaias parandab mulla viljakust, kastmise vajadust ja ka köögiviljade ning taimede maitset. Kõige ideaalsem on lehtpuuhake.

Milliseid vigu aitab vältida 3D mudeldamine aiakujunduses?

3D mudel on realistlik, inimesele arusaadavalt visualiseeritud näidis, mis aitab aeda ette kujutada ja seal viibimist tunnetada.

Põhjamaade jaoks loodud õuevalgustid – Norlys

Õuevalgustite paigaldamine nõuab põhjalikku eeltööd ja detailset planeerimist aga selle kõige juures on peategelaseks siiski valgustid.

Light24 spetsialist annab nõu, kuidas planeerida välisvalgustust

Välisvalgustite Enne välisvalgustite paigaldamist visanda nende paiknemise plaan. Otsusta, milline hakkab olema valgustite toitesüsteem ja kus paiknema. 4 erinevat toiteskeemi näidist!

Uus-Veerenni park kutsub liikuma ja lugema

Merko rajas Uus-Veerenni kvartalisse üle 8500 ruutmeetri suuruse avaliku pargiala koos mänguatraktsioonide, linnaruumi elavdavate skulptuuride, puhkeala ja lugemisnurgaga.

5 põhjust, miks sügisel püsikuid ja kõrrelisi mitte maha lõigata

Osasid püsikuid ja kõrrelisi ei tohi sügisel maha lõigata, sest see mõjutab nende talvekindlust. Need on krüsanteemid, monardad, heleeniumid, hiina siidpöörised.

Sisearhitekt Ingrid Kuuli Naantali elamumessist: “Unikaalsed sise- ja välisruumid sulavad loodusega üheks”

2022. aastal on Soome elamumessi majades erilist rõhku pandud avatud köök-elutoa alale. Need on avarad, kõrgete lagede ja suurema pinnaga. Köögis on olemas ruum nii söögilauale kui köögisaarele.

Murukatus on kasulik linna ökokliimale ja aitab säästa küttekuludelt

Lihtsaim viis linnkeskkonna kliima parandamiseks on tuua sellesse rohkem elusloodust – taimi ja puid.Unikaalne viis seda teha on rajada taime- ja murukatused.

Nutikas kasvuhoone toimetab ise ja kasvatab saagikust

Kasvuhoone toimetab ise oma energiat kasutades, kui temperatuur läheb üle 16 kraadi, tõuseb luuk üles ja vastupidi.

Arhitekt-disainer Maritsa Lukk Soome elamumessist: „Selle tunneb kohe ära, kui kodu loomisse on kaasatud eksperdid.“

Naantali elamumessil jäi silma mõistlik ruumikasutus. Majad olid ruutmeetritelt pigem väiksemad, aga nii põhjalikult läbimõeldud, et kõik vajalik mahtus ära.

Müürikivid aiakujunduses – praktilised ja efektsed

Kivimüürid võimaldavad luua sujuvaid üleminekuid eri aiaosade vahel, struktureerides õueruumi ja energiavoogu. Samuti on müürikivid asendamatud kaldega pinnase planeerimisel.

Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina

Hakkepuit aiakujunduses. Istutusaladele sobib vaid lehtpuuhake, aga kõnniteede, puhkealade puhul on parim okaspuuhake.

Kuidas muuta rõdu või terrass lopsakalt õitsevaks roheliseks oaasiks?

Aiakujundaja Maria Palusalu jagab soovitusi, kuidas rõdu või terrass kauniks oaasiks kujundada. LAE ALLA rõdule sobivate taimede nimekiri - 100 taime!

Konteinerhaljastus, unikaalsed kõnniteed ja müürid aiakujunduses

Müürikivid, kõnnitee plaadid, äärekivid, peenrapiirded, lillekonteinerid, aiapostide mütsid, dekoratiivsete aiaskulptuurid, päikesevarju toestuskivid.

Innovaatiline taimekatus ei vaja erilist konstruktsiooni ja sobib igale majale

Green taimekatus ehk murukatus koosneb moodul kastiplaatidest, mida on võimalik paigaldada kuni 45-kraadise kaldega ja iga konstruktsiooniga katusele. Paigaldus on lihtne.

Kuidas ise kasvatada vastupidav ja õiterohke suvelilleampel?

Kes on juba amplis suvelilli kasvatanud, teab, et suvises vihmas ja tuules võib ampel ühe päevaga nii ära kuivada, et ei võtagi enam vett sisse ja vesi voolab amplist lihtsalt läbi.

Kuidas ja millest ehitada terrassi varikatus?

Terrassi varikatuse ehitamine - nõuanded.

Divero Ehituse valikus erilahendustega puidust saunamajad, klaaspaviljonid, grillmajad

Divero Ehitus tegeleb puidust väikemajade tootmisega. Valikus on saunamajad, suvemajad, aiamajad (aiapaviljonid, lehtlad, grillmajad, kuurid, garaažid).

Välikäimla - praktiline igas maakodus

Divero Ehitus pakub kolme tüüpi puidust käimlaid. Freesprussist välikäimla A sees on puidust istumiskast. Mõeldud kasutamiseks Separett kuivkäimlaga.

Valgustuse kavandamine maastikuarhitektuuris

Et valgus täidaks oma eesmärki ja ei tekitaks valgusreostust, tuleb aia valgustamine põhjalikult läbi mõelda ning teha plaan. Valgustemperatuur Kelvin on oluline...

Eramaja renoveerimine: miks on sise- ja välisruum mõistlik tervikuna lahendada?

Renoveerimisprojekt toob enamasti kaasa sisearhitektuurse planeeringu ja tehnovõrkude ümberkorraldamise. Samuti maastikuarhitektuurse projekti muutmise.

Modernse koduaia püsilillepeenar: õpetus, näidisplaan, taimede nimekiri

Modernse aia kujundamine. Püsilillepeenra rajamise õpetus koos istutusplaani ja taimede nimekirja ning kogustega.

Kodu energiate muutmise õpetus - kuhu läheb pilk, sinna ka energia!

Kodu energiate muutmine! Enamasti tegeleme kodu alumise osa sisustamisega ning see tähendab, et ruumi sisenedes tõmbavad need meie pilgu alla, samuti energia.

Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?

Iluaeda sobivad kõik 100% puukooremultšid. Ka lehtpuuhake on hea lahenduseks suurte puude ümbruses. Okaspuuhake peenrasse ei sobi.

Kuidas luua aia hekimüürist kaunis kooslus?

Aia kujundamine! Okas- või elupuuheki istutamine ja selle ette taimepeenra rajamine. Heki õige kõrguse ja taimede valimine.

Kõnniteekivide ladumise mustrid - õpetused, nõuanded, galerii

Tänavakivide ladumismustrid. 34 sillutiste näidist ja ideede galerii. Erinevaid sillutuskivide tüüpe kombineerides saab luua kordumatuid mustreid.

Magusad maasikad oma rõdult – kasvatamist väärt!

Maasikate kasvatamine rõdukastis. Millised maasikataimed valida? Kuidas neid kasta ja hooldada? Populaarseim sort on Sonsation..... Sonata, Polka, Malwinat, Faithi, Asia, Flair, Allegro.

Kuidas saavutada naabrist ilusam muru?

Muru hooldamine: Väeta muru 4 korda aastas, niida õigel ajal, kasta korralikult, jäta niide koristamata, eelista kvaliteetseid muruseemneid...

Põnevad diagonaalid modernses aiakujunduses

Aiaplaani näidis! Aiakujundaja Terje Prisk annab nõu modernses stiilis aia kujundamiseks. Eelista ruudu, ringi või diagonaali lahendusi ja kindla kujuga taimi.

5 püsilillepeenra näidisplaani: Kuidas tagada püsiv õitemeri?

Vastupidiselt üldlevinud arusaamale on püsilillepeenra plaani parim koostamise ja kohendamise aeg just peale suvist õitsemisaega ja enne külmade tulekut.

Meist - Teenused - Kontakt
Inkodu.ee (sisekujundus – sisustus - ehitus - aed) - E-post: info @ inkodu.ee
Kõik õigused kaitstud - inkodu.ee ®. Info kasutamine loata ei ole lubatud!
Facebook Linkedin Instagram Google Twitter Youtube