Pulmaküünal kui suhte kestvuse sümbol ja kaunis mälestus
Pulmaküünla traditsioon ei ole veel väga pikk, kuid see on leidnud oma kindla koha eestimaalaste pulmades. Kuidas pulmaküünlad meieni jõudsid, mis on nende tähendus ja kuidas omale õige küünal valida, sellest rääkis Inkodule Kaabsoo küünlameister Agur Piirisild.
Agur Piirisilla sõnul on pulmaküünla mõte sümboolne ning seda mitmes mõttes. Nii tähistab see kahe inimese liitu ning on justkui koosrajatud ühise elu, kodusoojuse, armastuse ja püsivuse sümbol. Samuti sümboliseerib põlemise aeg koos elatavate aastate arvu. Seepärast püütakse valida võimalikult pika põlemisajaga küünal, et seda saaks igal pulma-aastapäeval ikka ja jälle süüdata.
Kuidas pulmaküünla traditsioon alguse sai?
Pulmaküünla traditsioon sai alguse alles möödunud sajandil, kui inimesed hakkasid oma ellu otsima rohkem sümboolikat. Otsiti tähendust suhetele, nende püsivusele ning seda sooviti kinnitada või kaitsta. 20. sajandil ei olnud abielud enam äritehing, vaid see muutus kahe inimese tunnetel ja kooselusoovil põhinevaks liiduks.
Selleks, et seda liitu tugevdada, hakati abielutseremooniasse sisse tooma erinevaid elemente - üheks selliseks elemendiks sai ka pulmaküünal. Nagu ikka, nii käis selle teemaga kaasas toretsemine ja pulmaküünalt püüti teha võimalikult ilusaks. Sellele lisati erinevaid dekoratiivseid elemente, abiellujate nimed, abiellumise aeg jne. Nii sündisid uhked toretsevad küünlad, mis ei pruukinudki hästi põleda, aga mõjusid igati efektselt. See oligi peamine.
Kuid ajad muutvad ning sellega koos ka inimeste eelistused. Järjest enam ollakse loobumas ülevoolavate kaunistustega küünaldest ja eelistuseks on saamas minimalismi, kus rõhk on hoopis tekstuuril ja põlemise efektil, mis moodustab lauale omaette kaunistuse.
Kaabsoo erilise tekstuuriga küünla põlemisel tekib välisseinast kaunis võrkpitsi muster. Pruutpaar võib sellest lugeda mida vaja - nii pruudiloori mustrit kui elutee keerukaid samme, lahknevusi, liitumisi, õnne, aga ka kestvust. Just nimelt ka kestvust, sest õigesti vaitud küünlad põlevad kaua.
Pulmaküünla stiil ja värv
Pulmaküünlaid võib olla väga isesuguseid. Oleme harjunud sellega, et traditsiooniline küünal on silindrilise kujuga ja reeglina valget värvi. Kuid pulmaküünal võib olla ka ümmargune, koonusjas, püramiidikujuline, nelinurkne ja erivärviline. Milline stiil pruutpaarile sobib on nende endi tunnetuse küsimus.
Värvidest on traditsioonilised eelistused valged ja õrnad, heledad, pastelsed toonid (nt roosa, roheline, violetne, sinine).
Värvide tähendusi saab igaüks enda jaoks ise tõlgendada, see tekib sisetunde pealt. Kuid värvidele on omistatud ka tähendusi ja toome siin välja neist levinumad:
- valge – rahu, usaldus, turvatunne;
- rohelised toonid – rahu, elujõud, kasv, jätkuvus;
- heleroosa – rahu, armastus, hoolimine;
- kollane – päikselisus, helgus, valgus, küllus, turvalisus;
- violetne – rahul ja vastastikusel lugupidamisel tuginevate suhete värv.
Nagu küünla stiili puhul, on ka värvi valimine tunnetuse küsimus, aga see võib sõltuda ka pulmapeo miljööst või stiilist. Värvivalik ei piirduma vaid nendega, mis siin toodud. Küünal võib olla ka mitmevärviline ning väga erilise, efektse või ebakorrapärase kujuga.
Kas üks või mitu küünalt?
Küünalde arv võib olla väga erinev, see sõltub kohalikest traditsioonidest. Tavaliselt kasutatakse ühte suurt, aga mõnikord hoopis kolme küünalt. On ka pulmi, kus võetakse küünal lisaks mõlemale ämmale-äiale ja need küünlad on reeglina väiksemat mõõtu.
Kui tseremooniale järgneb pidulaud, siis olemas on ka n-ö kohaküünlad. Iga külalise jaoks on oma küünal, mis pannakse põlema ning koos suuremate küünaldega moodustavad need peolaua ühise keskme.
Pulmaküünalde süütamise traditsioonide kohta loe lisaks siit
Mis saab siis kui küünal lõpuni põleb?
Kui küünal peaks põlema peaaegu lõpuni, ei maksa kurvastada. Vana küünla jäägi saab uuega kokku siduda ja nii kestab küünal edasi. Nii näiteks tehti Kaabsoo küünlakojas hiljuti ühele paarile nende laste soovil uus küünal, kus vanast küünlast sai kaunistused uuele küünlale. Nii seoti vana ja uus püsivuse ja jätkumise järgmiseks etapiks (allpool esimesel fotol).
Küünlad, mis ei tahma ega kahjusta tervist
Küünalde puhul omab järjest enam tähtsust ka nende koostis. Võrumaal valmivad Kaabsoo käsitööküünlad on looduslikud. Need valmivad oliivi steariinist, mis tähendab, et need on biolagunevad ega ole keskkonnale ohtlikud. Taimne steariin ei sisalda liigseid õlisid-rasvu ning ei erita seetõttu ka kahjulikku tahma ja tõrva, sobides kasutamiseks ka allergikutele, astmaatikutele ja ülitundlikele inimestele.
A: Inkodu.ee (M. Jakobson; J. Rohtsalu)
Pulmaküünal kui suhte kestvuse sümbol ja kaunis mälestus