Põranda seebitamine - alternatiiv põranda värvimisele ja õlitamisele
Meie esimene kokkupuude seebitatud põrandatega oli paar aastat tagasi tuttavatel külas. Kui kahe pere peale istus söögilaua ümber lisaks täiskasvanutele kuus last vanuses 1-10 aastat ja menüüs oli imemaitsev pereema tehtud mustsõstramoos, ei pea omama väga suurt kujutlusvõimet, et aimata, milline laua alune peale sööki välja nägi. Nähes valgel naturaalselt viimistletud põrandal esimesi moosiplekke, kargasin püsti, et plekid viivitamatult eemaldada. Pereema lõi käega ja ütles, et ärgu me muretsegu, ta pärast puhastab ise. Kuna põrandad olla seebitatud, siis ükskõik, kas arooniamahl, moos või vein – põranda sisse need ei jõua.
See tundus liiga hea, et olla tõsi, ja kuna meil endal oli koduehitus käimas, sai koheselt otsustatud, et põrandaviimistluseks tuleb meilgi seep.
Kui me oma plaanist ehitajaga rääkisime, kohtasime kõigepealt nõutud pilku, millele järgnes tunnistus, et ta seebitamisest ei tea midagi. Kuna internetist ja foorumitest võis paljudel kordadel lugeda väidet, et seebitamist soovitatakse eelkõige vähekäidavatesse kohtadesse, meie aga tahtsime seebitada kõiki ruume tuulekojast kuni magamistubadeni, tekkis tõsine dilemma ja vajadus pisut rohkema informatsiooni järele. Kõige paremat ja praktilisemat nõu andis meile Tartus asuv Hea Maja Pood. Mis siis, et toote ostsime Tallinnast, mis meie elukohale ligemal, hüva nõu anti telefoni teel rõõmsal meelel isegi nädalavahetusel!
Meie nõudmised kuuselauast põrandate viimistlusvahendile olid järgmised:
- viimistlusvahend peab olema naturaalne
- põrandad peavad olema kergesti hooldatavad
- plekid peavad olema kergesti puhastatavad
- kui mööbel ümber tõsta, võiks pleekimislaigud olla lokaalselt likvideeritavad ilma, et peaks ühtlase tulemuse saavutamiseks kogu põranda uuesti üle viimistlema
- põrandad peavad palja jala all tunduma mõnusad ja soojad
- viimistlusvahend peaks sobima ka paljukäidavatesse kohtadesse nagu tuulekoda ja esik.
Väidetavalt vastas seebitamine meie kõigile eelnevatele nõudmistele, lisaks lubati veel:
- väga soodsat hinda võrreldes teiste hooldusvahenditega
- regulaarne põrandapesu kerge seebilahusega puhastab pinda ja toimib samal ajal hooldusena süvendades puidu kaitset ja muutes selle ülemisi kihi aja jooksul kõvemaks. See välistab igasuguse vajaduse eraldi põrandate hoolduseks.
Spetsialist Hea Maja Poest hoiatas meid lähtuvalt enda isiklikust kogemusest - pool aastat peale seebitamist, oli siiski põrandatega rohkem tegemist - tundus, et nad määrdusid kergemini. Ajaga muutub põrand aga järjest kergemini hooldatavamaks ja tänaseks on ta väga rahul.
Kuna meie ehitaja ei tahtnud tundmatu viimistlusvahendiga vastutust võtta, tegeleski põrandatega edasi meil majaperemees ise. Saime teada, et lihvitud ja puhastatud põrandale tuleks panna võimalusel kuni 10 kihti seepi. Ühel päeval oli võimalik peale kanda 2-3 kihti. Pealekandmine oli õnneks väga lihtne - harjaga piki puidu süüd. Esimesed kuus kihti tegi peremees värvitu seebiga. Enne seebitamist leelisega laudu ei töödelnud, sest mõtlesime, et seep on ise ju ka leeliseline ja küll ta valgeks läheb. Ei lähe! Kui soovid valget viimistlust, siis tuleb valida valge pigmendiga seep.
Nii tegimegi neli korda veel valge seebiga põrandad üle ja tulemus rahuldas kõiki asjaosalisi. Põrandad on valged, siidised, imemõnusad palja jala all. Plekid lihtsasti eemaldatavad ja kord nädalas eelnevalt tolmuimejaga puhastatud põrandate pesu on lausa lust, sest naturaalne oliiviõliseep lõhnab taevalikult ja teeb käed pehmeks. Väga suure koormusega kohad on peale pesu samuti säravvalged ja tulemus võrreldes magamistubadega täiesti ühtlane.
Ca 80m2 põrandate viimistlemiseks kulus peaaegu kaks kolmeliitrist Herdins põrandaseebi kontsentraati, maksumus kokku alla 60 euro. Pealekandmine oli väga lihtne ja meil tegi peremees selle töö ise. Vastasel juhul peaks tööraha juurde arvestama.
Foto: Valkjaks seebitatud põrandaga haakub hästi valgest naturaalpuidust seinalaudis ja pruunid savikrohvitud seinad, luues ühtse harmoonilise ja tervisliku elukeskkonna.
Lõpetuseks võiks öelda, et meie seebitatud põrandatest on tutvusringkonnas saanud väikestviisi hitt – imeilus ja praktiline tulemus lihtsa vaeva ja väga väikese kuluga.
Kellele seebitatud põrandad ei sobi? Seep viimistlusvahendina ei sobi neile, kes põrandate puhastusel eelistab vaid tolmuimejaga üle käia. Regulaarne põrandapesu nõrga oliiviõliseebi lahusega ongi see, mis toimib nii puhastuse kui hooldusena ja mis seebitatud põranda võlu välja toob.