Piirdeaia paigaldamise õpetus
Kui maja ümbritsev aed on väsinud või puudub sootuks ja mõtted liiguvad uue aia tegemise suunas, siis esimese asjana tuleb selgeks teha, mida tahetakse saavutada. Kas aed ehitatakse selleks, et lihtsalt territooriumi piirata või kõrge taraga turvalisust suurendada? Läbi tuleb ka mõelda materjalid, mida kasutada ning mis sobiksid ümbruskonnaga. Ei sobi ju linnakeskkonda roigasaed ja ilusa maatalu ümber keevispaneelidest aed.
Kui eesmärgid ja materjalivalik selge, tuleb asuda projekteerimise juurde. Siinjuures on oluline tähelepanu pöörata väravatele ja nende asukohale. Kui sissesõit asub tiheda liiklusega tänava ääres, ehitatakse tavaliselt värava ette nn tasku, kuhu saab värava avamiseks ja sulgemiseks auto seisma jätta. Väravate suuruse puhul tasub arvestada ka sellega, et suuremad autod sealt läbi pääseks – olgu selleks siis veo- või tuletõrjeauto.
Millise piirdeaia tüübi kasuks otsustada?
Kõige enam on levinud keevisvõrkaed, sest neid kasutatakse peamiselt kruntidevaheliste piiride eraldamiseks ja kohtades, kus puitaia paigaldamine ei ole otstarbekas. Aiapostideks kasutatakse spetsiaalselt keevisvõrkaedadele mõeldud metallposte.
Lisaks keevisvõrkaedadele on olemas punutud võrkaiad, mis sobivad eelkõige kruntidevaheliste piiride eraldamiseks. Punutud võrku saab mugavalt paigaldada kohtadesse, kus maapinna kõikumised on suured. Postidena kasutatakse spetsiaalselt punutud võrkaedadele mõeldud metallist ümarposte.
Võrkaedadest tugevaimad on keevispaneelaiad, mida müüakse 2,5m paneelidena. Keevispaneelaedu kasutatakse peamiselt koolide, staadionide, tootmis- ja laopindade piiramiseks. Siiski ei ole nende kasutamine ka koduaedades välistatud. Näiteks sobib tugevam piirdeaed koduaedadesse, kus on koerad.
Võrkaedade alternatiiviks on puitaiad, mille ehitamiseks sobivad immutatud aialipid ja aiapostid, mida saab iga koduomanik vastavalt hoone värvile või maitse-eelistusele toonida ja värvida. Pärast immutatud puitaia paigaldamist on soovitav lasta sel umbes aasta ilma värvimata seista. Kuna aedade värvimiseks spetsiaalvärve pole, sobivad selleks kõige paremini vesialuselised fassaadivärvid.
Väravaid saab tänapäeval teha nii manuaalselt kui ka automaatikaga avatavaid. Tänu tehnika arengule on tegelikult väravaautomaatika tänasel päeval muutunud kättesaadavaks igaühele. Saadaval erinevad komplektid tiib- ja lükandväravatele, millele saab lisada GSM mooduli, mis avab värava mobiiliga helistades. Seega enam ei pea autost värava avamiseks ja sulgemiseks välja tulema, samuti ei ole see lisamugavus enam luksuskauba hinnaga.
Piirdeaia paigaldamise ABC
Enne labida maasse löömist tasub läbi teha veel mõned sammud:
- Määrata kindlaks krundi piirid ning tähistada vaiadega tarajoon nurkades ning otste 15 cm krundi piirist seespool.
- Teha aia kogupikkuse põhjal kindlaks vajamineva materjali arv (postid, paneelid, võrgu pikkus, väravate arv).
- Märkida tarajoon, pinguldades nöör vaiade vahele.
- Märkida postiaukude kohad alustades otsa- ja nurgapostidest, seejärel väravapostid ning lõpuks aiapostid.
Aiapostid tuleb maasse kaevata 1/3 pikkuses, soovitav on otsa-, nurga- ja väravapostid paigaldada vähemalt 15 cm sügavamale. Aiapostide eluea pikendamiseks võib augud täita 15 cm kõrguselt kergkruusa või killustikuga, mis aitab vihmavett ära juhtida. Kui koduaias on suur koer, kellele meeldib vastu aega hüpata, tuleks postide arvu kindlasti suurendada.
Esimesena paigaldatud otsa- ja nurgapostide vahele, pikki tarajoont, pinguldage märkenöör, et jälgida postide joondumist. Enne betoneerimist tuleb kontrollida, kas postid on ikka püstloodis. Kui augud on betooniga täidetud, tuleb seda tihendada ja siluda postist kallakuga väljapoole, et vältida vihmavee kogunemist. Väravate paigaldusel tuleb väravapostid valada sillusesse, siis ei mõjuta külmast tekkinud pinnase liikumised värava tööd.
Pärast seda, kui betoon on saanud 24-48 tundi kivistuda võib asuda võrgu, paneelide või aialippide paigaldamiseni. Võrkaia paigaldamisel tuleb tähelepanu pöörata sellele, et võrk oleks korralikult pinges ja ei jääks lokkima. Nii nagu iga teisegi töö juures, on ka siin oluline täpsus. Ühes servas olev vaid 10 mm kõrvalekalle võib teises otsas tekitada juba 10 cm suuruse hälbe. Kindlasti ei tasu klambrite ja kinnitusvahendite pealt kokku hoida. Nii võiks näiteks puidust aialipi sisse keerata roostevaba kruvi, siis jääb ära roostes naela või kruvipea kruntimine ja üle värvimine.
Kui aga tundub, et see töö käib endale üle jõu, siis saab abi piirdeaedade paigaldajatelt!
A: K- r a u t a, 2014