Peenramaa aknalaual
Aiandusmessidel on juba aastaid propageeritud linnakorterite rohenäppude suurt lemmikut – dekoratiivset aiamaad aknalaual või rõdukastis. Paraku eelistab enamik rõduomanikke endiselt kasvatada rõdukastis salatite, ürtide ja aedviljade asemel suvelilli. Värviliste viljade või lehestikuga köögiviljad võivad edukalt võistelda suvelilledega dekoratiivsuse osas, ning maitsetaimed jällegi lõhnavad meeldivalt.
Söödavate taimede kasvatamine tubastes tingimustes pakub meeldivat tegevust ka lastele kes saavad jälgida kuidas väikesed taimed päev-päevalt suuremaks ja tugevamaks muutuvad. Seemnete idandamine on laste jaoks veelgi müstilisem ja põnevam kogemus.
Salatitaimi on rõdukastis imelihtne kasvatada ja neid ei kimbuta tubastes tingimustes ka teod. Pilkupüüdvaima tulemuse saavutate kui külvate läbisegi mitut erinevat salatisorti. Korjake salatilehed ära enne kui need kasvavad liiga suureks, siis kasvatab taim pidevalt lehti juurde. Salatitaimede eluiga on pikem kui neid niiskes ja jahedas hoida. Kui üks saak on end ammendanud, võite samasse kasti seemneid juurde külvata. Salatisortide vahele võib dekoratiivsuse lisamiseks külvata ka punaste leherootsudega harilikku peeti.
Maitsetaimi on kõige mõnusam kasvatada köögi aknalaual. Turult või aianduskeskusest ostetud noored taimed peavad poest ostetud maitsetaimede pottidest tunduvalt kauem vastu. Maitsetaimi võib ka seemnetest kasvatada. Toas on võimalik edukalt kasvatada paljusid maitsetaimi - basiilikut, koriandrit, punet, majoraani, peterselli, murulauku ja piparmünti. Nad kõik vajavad kasvamiseks palju valgust ja väetamist väikese koguse tomati vedelväetisega. Oluline on mitte lasta mulda läbi kuivada. Talvel on maitsetaimede jaoks toas liiga pime, seetõttu peate kevadel nende kasvatamisega uuesti alustama.
Klassikalisema stiili austajad võiksid oma rõdu kaunistada terrakotapottidesse istutatud ürtidega või kasvatada rõdukastis söödavaid lilli – suurt mungalille, harilikku kurgirohtu, saialille ja sidrunmünti. Nende taimede õisi ja lehti võib kasutada salatite valmistamiseks või jookide, ning külmade ja kuumade liharoogade kaunistamiseks. Sidrunaloisia on pilkupüüdev sidrunilõhnaline maitsetaim, mida võib kasutada magustoitudes või kuivatatud kujul ka lõhnasegudes. Mitmete maitsetaimede tüvikvormid on väga dekoratiivsed.
Maasikataimi on samuti lihtne päikesepaistelisel aknalaual kasvatada. Eriti hästi sobib toas kasvatamiseks rippuva kasvuviisiga kuumaasikas. Maasikataimedel on lisaks marjadele ka pilkupüüdvad õied ja lehed. Dekoratiivsetes pottides maasikataimi võib edukalt kasutada ka suvise söögilaua kaunistamiseks. Hea marjasaagi tagab taimede regulaarne kastmine ja väetamine.
Kirsstomateid, magusat paprikat (vaata üleval pool paremal olevat fotot), tšillipaprikaid, baklažaane, austerservikuid ja šampinjone on samuti võimalik toas kasvatada, kuid nendega tuleb eelpoolmainitud taimedest rohkem vaeva näha. Paprikad, tomatid ja baklažaanid vajavad toestamist, kõrget õhuniiskust, rikkalikult päikest ja väetamist. Seened aga vajavad eelpoolmainitutest veelgi rohkem hoolt.
Lihtsaim viis dekoratiivse aiamaa teostamiseks on osta, taaskasutusse võtta või ise valmistada sobiva suurusega lillekast ja vajadusel see kilega veekindlaks muuta. Laotada lillekasti põhja drenaažimaterjal (potikillud või kergkruus), valada kasti muld ja istutada sinna just need taimed mida sel suvel oma toidulaual näha soovite.
A: Inkodu.ee