Painutatud puidust valgustid uBent - ainulaadne Eesti käsitöö
Käsitöö on alati hinnas olnud ja puidutöö on selle üks põnev alaliik. Elame positiivses mõttes hullude ideede ajastul, kus kedagi enam nii väga ei üllata vastupidavad plastikust katused või siis hoopis puidust lambid. Küll aga üllatab sageli disain ehk autori unikaalne käekiri, mis tema mõttelennust inspireerituna lõpuks realiseerub.
uBent puidudisainer Viljo Naarits suudab puidust teha tõetruu lillemotiividega efektseid valgusteid.
Oma sõnul on ta mööblirestauraator, aga lilleidee lihtsalt kuidagi tuli tema juurde ja moodustas algselt mõttes koos puiduga mõnusa koosluse, millest arenesid lõpuks välja vägagi unikaalsed painutatud puidust lillekujulised valgustid.
uBent lugu
Viljo Naarits on õppinud ehitusinseneriks, kuigi otseselt töötanud ta sellena ei ole, pigem teenis leiba ehitusgeodeesiaga. Aga kes kunstnikuks sündinud, seda kunsti poole ikka tõmbab ja edaspidi proovis mees kätt pronksivalus. Isegi Rakvere Tarva vormide valu juures õnnestus kaasa lüüa.
Aastast 2003 jõudis Viljo mööbli restaureerimiseni ning see on talle südamelähedane tänaseni. Öeldakse, et elus ei juhtu kunagi midagi niisama ja tegelikult olid kõik tema eelnevad tööd kaudselt seotud vormidega. Puidutöö ja restaureerimine oli eelnevale täiesti loogiline jätk. Inimene lihtsalt kasvab ajapikku mingi oskuse sisse.
Mööbli erilahendused annavad hea võimaluse ennast välja elada ja rakendada loomejõudu täies mahus. Nii mõneski vinoteegis ja söögikohas kohtab Viljo töid. Samuti on tema looming näha mitmete telesaadete ja filmide visuaalis, näiteks lastesaates „Saame kokku Tomi juures“, saadetes „Vabariigi kodanikud“ ja „Terevisioon“ ning filmides „Polli päevikud“, „Tõde ja õigus“ ja „Taarka“.
Puidu restaureerimisest kasvas tasapisi välja puidu painutamise oskus. Algselt tekkis selleks reaalne vajadus, kuna tuli restaureerida ja parandada painutatud puidust Thoneti viini toole. Aga kaua sa ikka vanu asju parandad, uue oskusega peaks ise ka midagi ette võtma.
Viljo esimeseks painutatud puidust tooteks sai siiani väga palju ostetud veinipudeli hoidja. Sellist polnud Eestis varem tehtud, ainus sarnane oli tehtud lõigatud puidust. Järgi tulid ka kausid, kuumaalus ja köögitarvikud.
Puidu painutamine käib auruga. Täispuit kuumtöödeldakse aurukastis kuni see pehmeks muutub ning seejärel paigutatakse mõne minuti jooksul vormi. Kõige tavalisem, mida painutatakse, on pöök ja tamm, aga selleks sobivad ka teised tugevamad puidu liigid (saar, jalakas, viljapuud ja ka kreeka pähklipuu). Okaspuud ja eksootilised puidud painutamiseks ei sobi.
Valgustite idee mõlkus Viljo peas kaua ja esimene auruga painutatud puidust valgusti nimega „Kõrvits“ valmis 2016. aasta suvel.
Teisest painutatud puidust valgustist alates, mis kandis nime „Ülane“, tulid mängu lilled. Ülasest edasi ka teised kevadlilled krookus, sinilill ja lumikelluke. Lillekujuliste valgustite suurused on muutunud ja arenenud koostöös klientide soovidega. Suur ülane oli näiteks Mileedi lilleäri nägemus.
Lille saab valmistada ka erinevates toonides: sinine, punane, hall, kollane jne. Lillevalgustid on kaetud toonõliga, et kaunis puidumuster sealt valgusega läbi kumaks. Lisaks lilledele on täna valikus ka valgustid „Õun“ ja „Planeedid“. Mida vaja on, seda eritööna saab.
Kõikides uBent valgustites kasutatakse standardset E27 pirnipesa, millesse sobib hästi jahedalt hõõguv ja puiduga sobiv LED pirn. Praegu on LED pirne saada väga ilusa kuju ja tooniga. Ka valgusti nutiomadused sõltuvad paljuski pirni valikust.
Paralleelselt valgustite tootmisega küpseb andeka puidumeistri peas juba uus mõte mööbli tootmisest, millest söögilaud on juba täitsa valmis ja saadaval. Aga nii see ju peabki olema, kõik on pidevas arengus ja kunagi ei hakka igav.
A: Inkodu.ee (J. Rohtsalu: K. Viksne)
uBent - Ainulaadne Eesti käsitöö!