Nõuandeid magamistoa sisustamiseks
Kui mõtlema hakata, on magamistuba igas kodus ruum, kus viibime ööpäevas kõige pikemat aega ja magades. Kvaliteetne ööuni on tervise ja ilu pant, seda on korduvalt ka teaduslikult tõestatud. Seega peaks magamistoa atmosfäär soodustama pikka rahulikku und ja õdusat meeleolu.
Kuigi me alati seda ei teadvusta, tunnevad kõik inimesed alateadlikult, millises ruumis neile meeldib olla ja millises mitte. Eriti tundliku on lapsed. Kui paneme näiteks lapse toas kirjutuslaua valesti, ei taha ta selle taga õppida ja leiab alati mõne muu koha. Sama on ka magamiskohaga. Kui toa sisustus ei toeta mõnusat välja puhkamist, ei tule sellest pikemas perspektiivis ka midagi välja.
Kindlasti oleneb palju inimeste eripärast ja ka vanusest, kellele mida täpselt vaja on, aga üldjoontes on magamistuba ikkagi kõigi jaoks puhkamiseks mõeldud ja selles osas on olemas kindlad näitajad, millega tasub arvestada. Kuidas aga luua hea energiaga ja hubane magamistoa atmosfäär?
Ühtne stiil on oluline
Kõigi ühel tasapinnal asetsevate ruumide (näiteks 3-toaline korter) sisekujundus on mõistlik ühtlustada. See tähendab sarnase stiili kasutamist nii seinte, põrandate, valgustite kui mööbli osas. Tulemus jääb nii ühtlasem, stiilipuhtam ja kindlasti ka avaram, sest üksikud detailid ei hakka omavahel konkureerima.
Seega tasub magamistuba sisustades teistes tubades ringi vaadata, mis juba olemas on ja samu ideid kasutada ka siin. Või kes soovib, miks mitte uut kodu rajades alustada hoopis magamistoa sisustamisest ja liikuda sealt edasi muudesse ruumidesse.
Mahedad toonid ja mustrid loovad rahuliku energia
Kui magamistuba liiga kirevates toonides kujundada, tekitab see rahunemise asemel hoopis vastupidise efekti ja me ei saa korralikult välja puhata.
Hea voodi ja madrats tagavad kvaliteetse ööune
Voodi peaks olema paraja kõrguse ja vastupidava konstruktsiooniga, sh põhja osaga. Oluline on, et sellel ei oleks ohtlikke teravaid nurkasid, kuhu ennast ära lüüa, ja kasutatud materjalid oleksid inimesele ohutud, veel parem kui ka keskkonnasäästlikud. Mööblipoodide voodite valik on väga lai, igale maitsele leidub midagi.
Magamine mõjutab nii meelolu kui tervist ning õige madrats mängib siin kindlasti võtmerolli. Madratsite valik on väga suur ja kui päriselt seisab ees uue madratsi soetamine, ei ole see teps mitte kerge otsus. Millest lähtuda, kas hinnast või kvaliteedist? Kas soovin kestvat madratsit või sellist, mille paari aasta pärast välja vahetan? Kas madrats peaks aitama ka mõnda terviseprobleemi leevendada?
Voodi turvaline asukoht ruumis
Inimene peab ennast voodis kaitstult ja hästi tundma. Võimalusel võiks voodi paigutada nii, et voodis lamades näeks otse või külgvaates toa ust, et peatsi taga oleks sein ja et aken ei asuks otse voodi vastas, peatsi taga ega ka pea kõrval küljel. Hea ei ole ka, kui jalad on voodis olles otse suunaga uksest välja.
Tegemist on feng shui õpetustest üle võetud tarkusega, mis räägib tavapärasest energiate liikumisest. Kui aeg maha võtta ja rahulikult oma keha kuulata, on üldiselt kõik inimesed võimelised tunnetama, kuidas on turvaline ja rahustav ja kuidas mitte.
Tänapäeval räägitakse sellest väga palju, kui oluline on osata ennast rahulikku energiasse ümber häälestada ja selles puhata.
Võrdsed võimalused partneritele
Kui magamistoas magab kaks täiskasvanud inimest, peavad mõlemal pool voodit olema võrdsed tingimused. Kindlasti ei ole hea panna voodit ühe küljega vastu seina. Üks partneritest peab siis alati üle teise ronima, et liikuma saada. Samuti puudub tal sellisel juhul öökapi võimalus.
Ideaalis võiks mõlemal voodi poolel olla öökapike, kuhu on mugav raamatud jm vajalik asetada. Isegi kitsastesse oludesse on leidlikke lahendusi välja mõeldud. Näiteks seinale paigaldatav öökapp. Öökapina saab kasutada ka kaanega tumbat või lihtsalt moodsat taburetti.
Ka tugitoolil võiks olla magamistoas oma koht, kus vaikselt raamatut lugeda või mõtiskleda. Samuti on oluline, et mõlemal voodi poolel oleks lisavalgus nn öölambina.
Kui võimalused mõnusaks olemiseks on loodud, osatakse neid alati ka kasutada ja viibitakse ruumis meelsasti ja pikemat aega.
Televiisor ei sobi magamistuppa!
Televiisor ei soodusta rahuliku ja kvaliteetset une tekkimist. See sobib hästi elutuppa ja sinna võiks see ka jääda.
Vähem aksessuaare ja suletud ustega garderoob
Mida vähem detaile, seda ühtlasem ja rahulikum on ka magamistoa üldpilt. Eelistada võiks suletavate ustega riidekappe, kummuteid ja garderoobitube. Uksed ja kinnised sahtlid aitavad vältida riietest tekkivat tolmu, mis muudab õhu raskeks.
Kui siiski on valitud avatud kapid ja riiulid, aitab õhupuhastaja, mis teeb ruumi õhuga imet ja une ajal on seda tõesti vaja.
Ka magamistoa vaip tasub valida kergesti puhastatav.
Pimendavad kardinad
Muutuv valgus mõjutab une kvaliteeti, olgu siis tegemist suviselt valgete ööde või hoopis aknasse paistvate tänavalaternate või autotuledega. Pimendavate kardinate kasutamise võimalus võiks magamistoas olla olemas, et vajadusel seda kasutada. Pimendavatel fooliumiga voldikkardinatel on ka näiteks soojust tagasi peegeldav efekt, mis suvisel ajal aitab hästi toa ülekuumenemise vastu.
Tervistav toarohelus
Oskuslikult valitud elus taimed on kaunis sisustuselement, aga teisalt on neil ka toa sisekliima parandamise võime. Näiteks draakonipuud ja palmid muudavad toaõhu niiskemaks, ka mikroobide suhtarv väheneb ja ruumi õhu kvaliteet paraneb. Optimaalne soovituslik toaõhu niiskus võiks olla 50 – 60 %. Taimedega liialdada ei tohi, sest kui neid on liiga palju, võtavad nad hoopis hapniku ära.
A: Inkodu.ee
Nõuandeid magamistoa sisustamiseks