Nõuanded ruumi akustika probleemide lahendamiseks kangastega
Kaasatud ekspert: Thea NugisKardinaid müües puutume üha enam kokku ruumi akustika probleemide teemaga. Sageli soovitakse kardinate abil lahendada probleeme, mis muu ehituse käigus pole lahendust leidnud.
Tegelikult tuleks akustilisi kangaid otsima minnes endale kõigepealt teadvustada, millist probleemi täpselt lahendama asutakse. Üks kõige suuremaid vigu, mida akustikaga tegeledes tehakse on see, et ei tehta vahet heli neeldumisel ja heli isoleerimisel.
Ruumid, kus kajab ja kus iga väiksem heli muutub segavaks lärmiks, vajavad heli neelavaid materjale. Need on tavaliselt suured avatud ruumid, kus on palju siledat kõva pinda.
Kasutades sellistes ruumides helineelavaid materjale, saame muuta järelkaja pikkust ja nii ka ruumi funktsiooni.
Nii tegime meie näiteks Arvo Pärdi keskuses, kus oli ehitatud saal spetsiaalselt muusika tegemiseks. Selleks, et samas saalis oleks võimalik näiteks näidata kino, katsime kõik seinad akustiliste, heli neelavate kardinatega. Nii muutus heli pikkus kardinate alla laskmise järel selliselt, et saali saab nüüd täiesti edukalt kasutada kahel küllaltki erineval eesmärgi.
Heli neeldumine ja isoleerimine: kuidas hinnata ja mida see näitab?
Heli neeldumise võimekuse hindamise väärtust tähistatakse alfaga. Alfa võib olla vahemikus 0-1. Null tähendab siin, et heli ei neeldu üldse vaid peegeldub kõik tagasi ja 1 seda, et kõik heli neeldub ja tagasi ei peegeldu midagi.
Helineelduvuse väärtuste süsteem on selleks, et selle abil materjale omavahel võrrelda, tegu ei ole fikseeritud väärtustega, sest lisaks kanga omadustele mängib olulist rolli ka helisagedus.
Helineelduvusteguri alusel liigitatakse kangad erinevatesse helineelduvusklassidesse A-E:
- A klassi akustilised kangad neelavad 100-95-90% helist
- B klassi akustilised kangad neelavad 85-80% helist
- C klassi akustilised kangad neelavad 75-70-65-60 % helist jne.
Üks ja sama materjal võib liikuda ühest helineelduvusklassist teise olenevalt sellele, kas kangas ripub sirgelt või on volditud.
Teine lugu on kui soovite takistada heli liikumist ühelt alalt teise. Madalama sagedusega heli on siinjuures keerulisem takistada kui kõrgemat helisagedust.
Ka materjali heliisoleerimise võimekuse hindamiseks on loodud süsteem, kuid nii nagu helineelduvuse süsteemigi on see pigem materjalide omavaheliseks võrdlemiseks. Heli isoleerimise indeks on R ja seda väljendatakse detsibellides.
Helilainete leviku takistamiseks on kindlasti tulemuslikumad paksemad kangad ja tegelikult tuleks sageli parema tulemuse saavutamiseks kasutada mitut kihti korraga. Sealjuures on ka oluline, et need kihid ei oleks tihedalt üksteise vastas. Sageli annab soovitud tulemuse hoopis see, kui kaks kardinat on üksteisest umbes 10 cm kaugusel.
Kardinasalongist Aastakäik leiab rohkelt kangaid mõlema probleemi lahendamiseks. Helineelava materjalina saame sealjuures välja pakkuda isegi õhukesi, läbipaistvaid kangaid.
Autor: Thea Nugis, Aastakäik OÜ
Nõuanded ruumi akustika probleemide lahendamiseks kangastega