Multši kasutamine tarbeaias
EKSPERDI NÕUANNEOma tarbeaiad on täna aina suurenev trend. Esiteks on toit poes kallimaks läinud ja teisalt suureneb iga päevaga inimeste teadlikkus ökoloogiliselt puhtast toorainest, millesse ollakse valmis ka panustama.
Räägime lähemalt ühest nutikast viisist, mis aitab ise kasvatamise tunduvalt mugavamaks muuta ja parandab ühtlasi ka tarbeaias kasvavate köögiviljade maitset.
Multš kui mullaviljakuse parandaja
Ööpäevas toimuvad mullas pidevalt muutused: temperatuuride vaheldumine, niiskuse tasakaalu erinevused seoses intensiivse päikese või hoopis vihmaperioodiga. Multšitud pinnaga peenar hoiab ühtlast niiskustaset. Taimed on selle all lopsakamad ja ei karda põuda ega pakast.
Järjepidev multšide kasutamine parandab oluliselt mulla viljakust. Multše on erinevaid: orgaanilised neist näiteks puukoor, hakkepuit, põhk, muruniide, saepuru jne. Kõige ideaalsem on tarbeaia peenarde jaoks lehtpuuhake, kuna kõduneb kõige kiiremini ja annab huumusena mulda vajalikke toitaineid. Veel lugemist: Puukooremultš või hakkepuit: kumb valida ja mil viisil kasutada?
Mitmeaastane multši kasutamine aitab ka tiheda ja raske mulla aja jooksul pehmemaks ja kobedamaks muuta. Näiteks porgandimaa raske mullakoostise parandamiseks on see väga hea lahendus, muutes pinnase tasakaalukamaks ja aluskihi pehmemaks. Veel lugemist: Millal on parim aeg puukooremultšiga kaetud alade uuendamiseks?
Lisaks tarbeaia peenardele sobib lehtpuuhaket kasutada peenravaheliste käiguteede katmiseks või kasvuhoones, samuti kõnniteede ja mänguväljakute või puhkealade rajamisel. Multšitud käiguteedel on igas mõttes puhtam ja mugavam liikuda. Veel lugemist: Hakkepuidu kasutamine aiakujunduses multšina
Oluliselt väiksem kastmise vajadus
Olgem ausad, kastmine on aega nõudev ja tülikas kohustus. Multšitud pind hoiab ühtlast niiskust ja muudab elu palju kergemaks. Kui mullapind on pealt kaetud, on vee aurustumine väiksem. Päike lihtsalt ei pääse otse mullale ligi ja niiskus jääb sinna alles, mis omakorda vähendab tunduvalt kastmise vajadust. See kasutegur paistab eriti hästi välja just suurte tarbeaedade puhul.
Puhtam ja maitsvam saak ning parem säilivus
On suur vahe, kas kasvatada köögivilju ja marju otse mulla või multši peal. Vihmaga pritsib alati muda üles ja kõik maasikad, kapsad, avamaa kurgid, lehtsalat ja teised maitsetaimed saavad mullaseks. Seega ei saa neid otse söögiks tarbida, vaid on vaja pesema hakata. Multšitud pinnal kasvatades seda ei juhtu, kõik võib peenralt otse suhu minna. See on oluline just lastega peredes, kui ikka tahaks maasika kohe põske pista.
Lisaks paranevad tänu multšile ka köögiviljade maitseomadused. Näiteks avamaa kurk ja lehtsalat, mis ei saa piisavalt niiskust, muutuvad maitselt mõrkjaks. Ühtlane niiskustase mullas aitab seda vältida.
Pikema vihmaperioodi korral kaitseb multš köögivilju mädanemise eest. Eriti just kõrvitsate ja kurkidega kipub seda tihti juhtuma.
Hädavajalik abimees ka viljapuude aias
Põhimõtteliselt toimub viljapuude aias kogu protsess samamoodi nagu tarbeaia mullas. Igal juhul on multšitud pind puudele väga kasulik. Eriti oluline on see niiskusvaesel või niiskust kiiresti läbi laskval pinnasel, näiteks pankranniku ümbruse elurajoonides.
Multši kasutamine
Köögivilja aedades on mõistlik kasutada 2 cm multši kihti otse mullal. Sügisel võiks mulla läbi kaevata, et algaks kõdunemine ja tekiks huumus. Sellega paraneb mulla kvaliteet oluliselt. Paari aastaga on ka kõige suuremad hakketükid läbi kõdunenud. Siis tekibki kaitse, sest huumus aitab mullas niiskust hoida ja taimed kasvavad ka kuumaperioodidel ilusti edasi.
Maasikate ja marjapõõsaste all on tavaliselt kasutusel ka peenrakangas, mille peale sobib õhuke kiht multši. Marjapõõsaste puhul võiks multšikiht olla isegi 5 cm. Kindlasti peaks marjapõõsaste kael ca 15 cm ulatuses jääma vabaks, sest puu peab saama hingata.
Kindlasti tasub meeles pidada, et multšil ja multšil on vahe. Värvitud tooted ei sobi kindlasti kokku asjadega, mida süüakse.
Kust multši osta?
Üks võimalustest on Eesti tootja Baltic Bark, kelle valikus leiab erinevat tüüpi ja suurusega multše nii tarbe- kui ka iluaias kasutamiseks. Loe lisaks: Aiatööd algavad - kust saada multši ja mida arvestada selle varumisel?
Teemakohased videod: multš tarbeaias
A: Andres Ojasalu, Baltic Bark: Inkodu.ee