Mida silmas pidada ukseluku vahetamisel ja valimisel?
Plaanid oma koduremonti ja sellega kaasnevalt välja vahetada ka oma kodu välisukse? Või vajab uuendust välisukse lukustus? Kodu või suvila turvalisus algab välisuksest ja lukust.
Koduomanikul, kes soovib vahetada oma korteri või maja välisukse lukustussüsteemi, tasub läbi mõelda, kas luku vahetamise eesmärk on kodu turvalisemaks muutmine või lihtsalt soov vahetada välja olemasolev lahendus. Kuidas aga valida õige lukk?
1. Uus uks vs vana uks
On oluline, kas otsite lukustust uuele uksele või soovite senist ukse lukku välja vahetada. Uue ukse puhul on lukkude valik suurem, vanema ukse puhul on see mõnevõrra piiratud – arvesse tuleb võtta tänase luku mõõtmed. Kindlasti tasub enne uue luku soetamist praegune uks ka üle vaadata – pole mõistlik osta kvaliteetset ukselukku vana kiivas ja ebakvaliteetsest materjalist valmistatud uksele. Maja või korteri uks võiks olla puidust või lehtterasest. Uue ukse puhul soovitame kindlasti lukustuse enne ukse tellimist läbi mõelda, et uksetootja saaks paigaldatava luku mõõtudega arvestada ja teha vastavad süvised, et lukk sobiks kenasti uksele.
2. Ehk piisab vaid osa väljavahetamisest?
Sageli arvatakse, et kui võti enam ei keera või uks ei lähe lukku, on vaja välja vahetada kogu lukusüsteem. Lukk koosneb aga mitmetest erinevast osast ning nii on teinekord vaja vahetada vaid osa sellest – võtmepesa, link, lukuraam või vasturaud. Seega tasub kirjeldada probleemi/muret spetsialistile, kes oskab pakkuda lahendust.
3. Mõõdud
Kui otsustate vahetada välja senise koduukse luku, tasub kõigepealt kirjutada üles hetkel ukse ees oleva luku mõõdud ning uks ja lukk ka üles pildistada iga nurga/külje pealt. Mõõtude ja fotodega soovitame pöörduda asjatundliku lukumüüja poole, kes oskab aidata sobiva luku valimisel. Erinevatel mudelitel võivad olla üsna väiksed mõõtude erinevused ning nii võite pahaaimamatult kogemata valida valede mõõtudega toote. Abloyl on üle-eestiline müügivõrgustik, kust saab asjatundjate abi küsida. Müügiesinduste kontaktid leiab lehelt www.abloy.ee
4. Turvalisuse tõstmiseks lisa turvalukk
Kui tänane ukselukk on korras ja soov on tõsta kodu turvalisust, tasub kaaluda turvaluku paigaldamist. Turvaluku ülesanne on tagada turvalisus korterist lahkudes, seepärast tasub meeles pidada, et turvalukku ei tohi kodus olles lukku panna. Ohukorral peavad korteris viibijad võimalikult lihtsalt ja kiiresti uksest välja pääsema. Turvalukk lukustatakse vaid kodust lahkudes – nii ei saa akna kaudu sisenenud kurikael koduomaniku varaga lahkuda. Sellest tulenevalt on uued turvaluku katted juba ilma sisemise lukustuse võimaluseta. Turvalukud paigaldatakse alumise kasutusluku kohale. Turvalukud on hea valik näiteks suvekodudele ja vanemate uste puhul, kus reeglina üks lukk ehk kasutuslukk on olemas.
5. Võtmekaart annab hea turvalisuse taseme
Uue lukustussüsteemi ostmisel tasub kaaluda võtmekaardiga lukustust. Võtmekaart on pangakaardisuurune kaart, kuhu müüja märgib võtmekoodi, võtmete arvu ja väljastuskuupäeva. Lisavõtmete valmistamisel lisatakse see info võtmekaardile ning nii on koduomanikul selge ülevaade, kui mitu võtit uksele valmistatud on. Lisavõtmeid saab valmistada vaid selleks volitatud võtmevalmistajate juures võtmekaardi ettenäitamisel, see muudab võtmekaardiga lukustuse turvalisemaks. Võtmekaardi kaotamisel on edaspidi võtmetest koopiate tegemine keelatud ning turvalisuse huvides tuleb võtmepesa ümber kodeerida või vahetada.
6. Üks võti = mitu ust
Uue lukustuse paigaldamisel võib kaaluda ka sarjastatud lahendust, kus ühe võtmega saab avada mitmeid uksi. Sarjastus on täna levinud uuemates korterelamutes (ühe võtmega saan avada välisukse ja korteriukse), kuid seda võib kaaluda ka eramaja välisukse, suvila, kuuri ja ka näiteks postkasti puhul. Nii ei pea kaasas kandma suurt võtmekimpu, vaid piisab ühest võtmest.
7. Paigaldus
Nii mõnedki meistrimehed saavad uue koduluku paigaldamisega ise edukalt hakkama, eeldusel et vajalikud tööriistad ja oskused on olemas. Juhul, kui aga eelnevalt ukseluku paigaldamiskogemus puudub, tasub müüjalt paluda ka paigaldusteenust – nii saab uus lukk kindlalt ja lihtsa vaevaga oma ülesannet täitma hakata.
8. Koonerdamine pole kokkuhoid
Uue luku valimisel ei maksa koonerdada ning tasub investeerida kvaliteetsetesse ja pikkade traditsioonidega lukuvalmistaja toodangusse.
9. Lukk tahab hooldust
Et tagada luku töökindlus ja vastupidavus, võiks väljaõppinud lukussepp kodulukke korra aastas hooldada. Takistusteta töötav uks ja lukud annavad koduomanikule igapäevaelus kindlustunde.
A: G. Toomesoo, ASSA ABLOY Opening Solutions Baltic AS
Ukseluku vahetamine ja valimine: Kuidas valida ja mida silmas pidada?