Maitsetaimed aknalaual ja aias
Et oma toidulauale uute maitseelamustega särtsu anda, võib julgelt katsetada mitmesuguste maitsetaimede kasvatamist nii aknalaual kui ka peenras. Maitsetaimed on head mitmel põhjusel. Nad vajavad vähe hooldust ja neid on lihtne kasvatada. Lisaks sobivad nad suurepäraselt ilupeenrasse teiste püsilillede ja põõsaste vahele. Samuti on maitsetaimi hea istutada terrassipottidesse ja aknakastidesse, kus need on toidu valmistamise ajal kohe käepärast. Siin on väike valik taimedest, millega tasub katsetada.
Karulauk (Allium ursinum)
Looduslikult salumetsades kasvav karulauk on kaitsealune taim. Koduaedades on selle kasvatamine veel vähe levinud. Lehtedel on tugev küüslaugumaitse ja -lõhn ning ka taime toime on võrreldav küüslauguga. Köögis on karulauk populaarne maitsetaim.
Mugullauk 'Neko' (Allium tuberosum)
Mugullauk on puhmikuline peene küüslaugumaitsega püsik, mida süües ei jää suhu ebameeldivat küüslaugulõhna. Taime kitsad lehed lõhnavad aromaatselt. Sort on produktiivne ja paljuneb ka isekülvist. Mugullauk sobib maitsevõisse, kartuli- ja munatoitude ning kohupiimavõileibade juurde.
Apteegitill 'Purpureum' (Foeniculum vulgare)
Kiiresti kasvav kompaktne punaka mugulaga ja graatsilise purpurpunase lehestikuga aromaatne vürtsikas maitsetaim. Eelistab niiskemat huumusrikast pinnast. Toiduks võib tarvitada nii lehti kui ka mugulat.
Tähklavendel 'Hidcote Blue' (Lavandula angustifolia)
Igihaljas kompaktne puhmik. Lehed on väiksed, hõbehallid ja lõhnavad. Õitseb juunist augustini, õied on sügavsinised. Tähklavendel kasvab hästi kuivemapoolses aiamullas või liivasel pinnasel. Talvel ei talu ta liigniiskust. Sobib kääbushekiks, ääristamiseks, nõmmeaedadesse, kuivmüürile. Talub hästi pügamist. Tähklavendel on suhteliselt tugeva maitsega, mistõttu tuleks sellega toitudes ettevaatlikult ümber käia. Sobib linnulihaga, võib kasutada kalaroogades ja kastmetes.
Piparmünt (Mentha piperita)
Lavendellillade õitega piparmündile sobib tavaline aiamuld ning ta eelistab päikselist kuni poolvarjulist kasvukohta. Mündist saab väga tugeva maitse ja lõhnaga tee.
Rohemünt 'Kentucky Colonel' (Mentha spicata)
See rohkete võsunditega robustne püsik eelistab huumusrikast, parasniisket ja poolvarjulist kasvukohta. Rohemündi lehti võib lisada värsketele salatitele ja kastmetele (nii saab parima mündikastme), lausa asendamatu on see mojito’des. Samuti saab rohemündist väga tugeva maitse ja lõhnaga tee.
Harilik pune 'Aureum' (Origanum vulgare)
Puhmikuline, madal, laiuva kasvukujuga kollaseleheline sort armastab parasniiskeid muldi ning täispäikselist kuni poolvarjulist kasvukohta. Pune on Vahemere ja Mehhiko köögi lemmikürt, see sobib hästi pitsade, kala ja liha maitsestamiseks, taimetoitudesse ning risotosse. Tugevalõhnaline maitsetaim säilitab aroomi ka kuivatatult.
Aedsalvei 'Tricolor' (Salvia officinalis)
Uhke lehestiku ja lopsaka kasvuga igihaljas puhmikuline. Hallikasrohelised lehed on algul roosa, hiljem kreemika servaga, õied on purpurset tooni. Aedsalvei eelistab päikselist kasvukohta ning lepib kuivemapoolse kehvema mulla või tavalise aiamullaga. Aedsalveid kasutatakse salatite, pajaroogade, seene- ja makaronitoitude ning pitsade maitsestamiseks. Eriti hea on see koos sealihaga, sest see „värskendab” rasva maitset.
Nägus salvei 'Mello' (Salvia elegans)
Taime lehed ja õied lõhnavad nagu küps melon. Õitseb juunist septembrini, talveks tuleks ta potti istutada ja tuppa tuua. Õied sobivad magustoitude kaunistamiseks, lehed taimeteesse.
Salvei 'Pino' (Salvia rutilans)
Õitseb külmadeni, talveks tuleks taim potti istutada ja tuua tuppa. Õitest ja lehtedest saab teed teha.
Liivatee „Orange Scented” (Thymus)
Taim on lamav, padjandiline. Rohelistel lehtedel on tugev apelsini meenutav lõhn. Õitseb juunist augustini, õied on lavendelroosad. Eelistab kehvemaid ja kuivemapoolseid liivmuldi, vajab päikselist kasvukohta. Sobib kiviktaimlasse, kuivmüüridele, astangutele. Suurepärane maitsetaim!
A: Juhani Puukool 2012