Üliõhuke Deco kivispoon - unikaalne viis pindade katmiseks
Üliõhuke looduskivi ehk Deco kivispoon on ainulaadne materjal, mis võimaldab luua kordumatuid ja pilkupüüdvaid lahendusi.
Naturaalsest looduskivist kivispoon on omadustelt õhuke, kerge (kihi paksus on 0,5 - 2 mm, kohtkõrgendused -5 mm) ja painduv, mis ongi spooni suurimaks eeliseks paksema looduskivist plaadi ees ning seetõttu saab seda kasutada väga paljudel materjalidel kattematerjalina, kus looduskivist plaadi kasutamine ei tundu kõige otstarbekam.
Näiteks saab kivispooniga katta erinevaid materjale nagu betoon, keraamika, metall, vineer, MDF, PLP ja ka kumeraid pindasid. Kasutatakse mööbli, seinte, baarilettide disainelemendina, aga ka välisfassaadidel. Visuaalselt jääb mulje nagu oleks kasutatud looduslikku paksu looduskivi plaati.
Naturaalne kivispoon sobib nii sise- kui välitingimustesse. Teatud tingimustel ka vannitubade seintele. Uue trendina on hakanud levima kivispooniga kaetud seinad, mille sees on ka sama kivispooniga kaetud lükanduksed. Poolläbipaistvat kivispooni kasutatakse koos tagavalgustusega, et luua huvitavaid disainielemente.
Kivispooni eelised looduskivist plaatide ees:
- Soodne hind, kerge kaal, lihtne töödeldavus koos -paigaldusega;
- Kerge ja lihtne disainelementide väljalõikamine ja paigaldus
- Erinevaid kujundite, kaasa arvatud ruumiliste loomine.
Kivispoon on looduskivist soodsam kui arvestada selle paigalduslihtsust. Painduvus ja kergus, see on üks põhiomadusi, mis tõstab esile kivispooni erinevusi. Seda saab lõigata ja kujundada mis tahes lahenduses.
Sõltuvalt keskkonnast, kuhu kivispooni soovitakse paigaldada, tuleb valida õige paigaldusliim. Niisketes keskkondades niiskus- või veekindel liim. Naturaalset kivispooni valmistatakse eelkõige kiltkivist ja kvartsiidist. Naturaalne kivispoon on lamineeritud klaaskiust ja polüestervaigust alusmaterjalile.
Paigutus ja mustrid
Kaetava ala ettevalmistamine ja paigutamine naturaalse kivispooni puhul on sama, mis looduskivi või keraamilise plaadi puhul. Soovitav on kivispooni lehed enne laiali laotada ja kontrollida materjali mustri ühtivust, et tekiks ühtlase jaotusega kivikate. Enne lõikamist ja tasandamist on soovitav lehed nummerdada (märgistada). Kivispooni käsitlemisel soovitame kasutada töökindaid, et vältida nähtavate näpujälgede tekkimist kivispoonile.
Naturaalne kivispoon on tehtud looduslikust kivist, materjali värvuse ja tekstuuri varieerumine ei ole defekt, vaid selle loomuomane omadus ning ilu kordumatu element.
NB! Naturaalse kivispooni puhul ei saa garanteerida erinevate partiide kokkusobivust, s.t. kogu partii tuleb tellida korraga.
Lõikamine
Materjali lõikamisel kasutada teemantteraga lõikeriistu ja puurimisel kivi- või betoonipuuri.
Liimimine ja pinna ettevalmistus
Kõiki liime tuleks enne paigaldamist testida niiskuse ja temperatuuri osas kuhu kivispooni soovitakse paigaldada. Välitingimustesse paigaldamise puhul on oluline pöörata tähelepanu aluspinna termilisele mahumuutusele.
Naturaalne kivispooni liim peab olema elastne st. paisuma ja kokku tõmbama koos alusmaterjaliga, vastasel korral võib materjal liimist lahti minna. Kui liimimisel on ettenähtud Praimeri (aluskrundi) kasutamine, siis enne lõplikku paigaldamist tuleks seda testida. Betoonile liimimiseks peab olema betoon kuivanud vähemalt 28 päeva ning kindlasti tuleks kasutada aluskrunti.
Kivispooni paigaldus ja vuukimine
Naturaalset kivispooni võib paigaldada vuukidega nagu klassikalist looduskivi, kuid võib ka paigaldada serv-serva vastu, sõltuvalt soovist. Kivispooni paigaldamisel vuukidega jäetakse lehtede vahele 3-4-6-10 mm vuugivahed, mis hiljem täidetakse spetsiaalse vuugitäitega. Kui aga vuuke ei soovita, siis liimitakse servad üksteise vastu. Servad tuleb enne vuukimist kinni teipida maalriteibiga, et vältida kivipinna määrdumist. Vuukimiseks võib kasutada silikooni või õhukest vuugitäidet. Pärast vuukimist tuleb teip kohe ära võtta. Peale seda lasta vuugitäitel või silikoonil taheneda. Nurkade tegemisel tuleks lehed lõigata õigesse mõõtu. Seejärel tuleb mõlemad tükid asetada serv serva vastu ja kinnitada pakketeibiga üle kogu liitekoha, et tagada serva painutamisel ühtlane tõmbepinge. Kandke liim liitekohale materjali tagaküljel ja üle kogu lehe. Pärast materjali vajalikku kohta pealekandmist andke liimile aega kõveneda. Kui liim on kõvenenud, tõmmake teip maha ja lihvige peene liivapaberiga kergelt üle serva.
Hooldamine
Kivispooni pinna hooldamiseks sobib looduskivi hooldevahend Steinfix, mis katab kivi poorse pinna, et vesi ja niiskus pooridesse ei satuks.
UV-kiirgus ja temperatuur
Naturaalse kivispooni kivipind toimib nagu enamik kivielemente UV-kiirguse tõkestajatena. See peab vastu tugevale päiksevalgusele aastaid. Kivispooni aluspinnale liimimisel tuleb arvestada ehitusmaterjalide kokku tõmbumise ja paisumise vahemiku standardeid. Naturaalne kivispoon sobib nii kõrgetesse kui ka madalatesse temperatuuridesse.
Tehnilised andmed:
Suurus:1220 x 610 mm või eritellimistööna toodetud spooniplaate ka suurusi 2400 x 1200 või 2600 x 1200 või 2800 x 1200 või 2440 x 1220 mm.
Paksus: 0,5 – 2,5/5 mm, varieerub koos värvidega.
Tekstuur: varieerub, sõltuvalt kivispooni artiklist.
Värvus: loodusliku päritolu tõttu on värvuse, mustri ja tekstuuri varieerumised tavapärased, kuna suurem osa kvartsplaate on originaalis metalsed ja mitmevärvilised, siis värvuse varieerumine üle erinevate plaatide on tavapärane.
Kaal: ca 1,5-1,8 kg/m2
Pakend: iga leht on ükshaaval pakendatud paberisse / 10 lehte pakendatud omakorda lainepapist kasti. Paki mõõdud 1270 x 635 x 5 cm. Kaal ~15~18 kg
Niiskus: kivi ja alusmaterjal on mõlemad stabiilsed vee ja niiskuse suhtes.
Temperatuur: spoon on stabiilne vahemikus 25˚C – 80˚C. Liimi valik peab vastama temperatuurile ja keskkonnale, millega pind kokku puutub.
Soojusjuhtivus: ei juhi soojust.
Löögikahjustused: talub ühtlast survet kuid kardab lööke.
Painduvus: spoon on painduv kuni 6˚ raadiuseni
Paisuvus: spoon ei paisu ega tõmbu kokku üle 1mm.
Liim: vastavalt tootele
Näidised on olemas Mendali kivisaalis Vana-Narva mnt 1a. Eksisteerib ka mõningane Tallinna laovaru.