Light + Building valgustite mess: innovatsioon tehnoloogias ja mitmekesised disainitrendid
Kaasatud ekspert: Aarne SulevEnergiasäästlikkus ja intelligentsed lahendused on märksõnad, mis iseloomustavad valgustite tulevikku. Need olid ka oktoobris Frankfurdis toimunud juhtiva valgustite messi Light + Building 2022 peamised teemad.
Digitehnoloogia saab järjest suurema osakaalu koduvalgustuse planeerimisel ja see tähendab, et traditsioonilised valguslahendused nihkuvad vähehaaval tahaplaanile.
Innovatsiooni uuemad tuuled puudutavad peamiselt valgusallikaid ja nendega seotud kontrollereid, mis lubavad reguleerida valguse võimsust, intensiivsust, värvitemperatuuri ja muud. Valgustite ühendamine targaks terviksüsteemiks ning selle süsteemi mugav juhtimine nutiseadme abil on muutumas üha levinumaks.
Meie suureks rõõmuks ei dikteeri tehnoloogiline innovatsioon valgustite välisilmet ja disainitrendid on mitmekesisemad kui kunagi varem. Toome välja mõned domineerivamad suunad, mis Light + Building messi dekoratiivvalgustite osakonnas silma jäid.
Uudsed siinivalgustid
Siinid ja nende võimalused muutuvad järjest paindlikumaks. Siin ei ole lihtsalt metallkarkass, millele kinnitada suundvalgustid. Valgustitootjad pakuvad järjest kompaktsemaid ja lihtsamini paigaldatavaid lahendusi magnetsiinidele ning siinile paigutatavate valgustitüüpide valik on muutunud laiemaks.
Siinidele saab paigaldada ka dekoratiivsemaid lampe, isegi kergemaid rippvalgusteid. Sisuliselt saab siinidel ära lahendada kogu interjööri valgustuse. Uuemad tehnoloogiad võimaldavad eri tüüpi valgusteid omavahel gruppidesse jaotada, reguleerida valgustite värvitemperatuuri ja valgustugevust.
Lineaarsed valgustid
Lisaks siini- ja profiilivalgustitele, mida sageli eelistatakse just nende võimaluse pärast jaotada valgus pikkadele lineaarsetele pindadele, hakkas silma ka valmiskujul lineaarseid valgusteid. Pikad valgusjooned võivad olla nii vertikaalsed kui horisontaalsed. Lineaarsed vertikaalsed valgustid tihedalt üksteise kõrvale reastatult loovad tõeliselt efektsed valgusesaared.
Sellised lahendused sobivad näiteks banketisaali aga miks mitte ka kodusesse söögituppa. Meie arvame, et mõõdukas ekstravagantsus söögitoa valgustuses loob külluslikku ja suursugususe tunde ning pidulikud eined on veelgi nauditavamad.
Lihtne geomeetria
Geomeetriliste joonte kasutamine valgustitel ei ole iseenesest midagi uut. Omavahel kombineeritud erineva läbimõõduga ruudud, ristkülikud või ringid sobituvad väga eriilmelistesse interjööridesse ning mõjuvad tasakaalustavalt.
Geomeetrilistel joontel baseeruvate valgustite valgusallikaks on enamasti LED ribad, mis tagavad ühtlase hajutatud valguse ning sobivad seetõttu hästi üldvalgustuseks. Eriti atraktiivsed on geomeetrilised rippvalgustid, mis muudavad interjööri vertikaalselt ruumilisemaks.
Art deco
Selles ranguse ja geomeetria ülekaalus hakkas silma, et luksuslikum versioon geomeetriliste joontega valgustitest meenutab 1920. aastatele omast art déco elegantsi.
Päris mitmetes näituseboksides võis kohata üksikuid valgusteid või ka terveid kollektsioone, mis olid inspireeritud sajanditagusest kõrgklassi interjöörist, lihtsalt värskemal ja rafineeritumal kujul. Silma rõõmustasid glamuursed materjalid, sihvakad vormid, vertikaalsed jooned ja loomulikult kullaläige.
Õhulised valguskuulid
Keraja kujuga valgusmullid (light bubbles) on jätkuvalt IN ning seda tüüpi valgustid nüüd veelgi pilkupüüdvamad. Tagasihoidlikud piimvalgest või suitsusest klaasist valguskuulid paiknevad suuremate gruppidena eri tasanditel ning tekitavad mulje õhku paisatud seebimullidest.
Väiksemate mullide kõrvale on ilmunud suuremad ja efektsemad läbipaistvad valguskuulid, kus Edisoni hõõglampi meenutavad industriaalse maiguga valgusallikad saavad võimaluse särada.
Õhulised ja hapra välimuse klaaskuulid on sageli kombineeritud raskepäraste materjalide ning kontrastse värvilahendusega. Kõige sagedamini jäi silma mustast metallist konstruktsioonidel paiknevaid valguskuule aga leidus ka glamuursemaid kulla või vase toonis raame.
Pehmed värvitoonid
Klassikaliste valgustite puhul jäid silma pehmed, nn pestud värvitoonid – kahvatud roosad, rohelised ja sinised. Vormid ja materjalid rõhutavad veelgi pehmust ning loovad ruumis hubase üldmulje. Seda tüüpi valgustid mõjuvad rahustavalt ning sobivad eriti hästi ruumi, mille põhifunktsioon on puhkus ja lõõgastumine.
Pehmed, pastelsed värvilaigud annavad vajaliku aktsendi näiteks maalähedastes toonides interjöörile või toovad esile julgema ja tumedama viimistlusega pinnad. Näitusepindadel olidki need pehmetes toonides valgustid paigutatud julgelt tumedatesse interjööridesse ning tulemus oli pilkupüüdev ja efektne.
Pastelsed värvilaigud saab tekitada ka valguse endaga kui kasutada valgusallikaid, mis seda võimaldavad.
Ökoloogilised materjalid
Loodussäästlike ja naturaalsete materjalide kasutamine valgustite disainis on nüüd segu innovatsioonist ja leidlikkusest. Klassikaliste ja ajatute lambivarjude kõrvale on ilmunud näiteks trendikad biomaterjalidest 3D prinditud uudsed vormid ja tekstuurid, mis annab võimaluse jääda looduslähedaseks ka nendel, kes eelistavad klassikale midagi erilisemat ja pilkupüüdvamat.
Siiski pole kusagile kadunud ka rotangist või vitstest punutud valgustid - läbi punutise kumav valgus annab ruumile eksootilise ilme, on hubane ja lõõgastav.
Valgustid on interjööri väga oluline osa ja trendist tähtsam on kindlasti see, kuidas valgusti ruumis mõjub ja millist ülesannet see täidab. Mistahes ruumi planeerimisel võiks valguslahenduse osa läbi mõelda juba päris algusjärgus, et vältida hilisemaid ümbertegemisi.
Mitmed valgusarvutuste programmid võimaldavad väga täpselt ära määrata, milline peaks olema valguse suund, intensiivsus ja tonaalsus erineva funktsiooniga ruumi aladel. Kui need aspektid on paigas, siis on ka sobivate valgustite valimine oluliselt lihtsam ja hea uudis on, et valik on suur.
A: Inkodu, 11/2022