Kuidas muuta avar eramu mugavaks peret toetavaks koduks?
Kaasatud ekspert: Ingrid KuuliKodu kujundamine on inimese jaoks üks olulisemaid ülesandeid elus. Samuti võtavad väga suure vastutuse inimesed, kes aitavad just meile sobivaid kodusid luua. Täiuslik tulemus saab sündida vaid pererahva ja sisekujundaja vahelisest usalduslikust koostööst.
Tallinnas asuva ca 300 m2 suuruse modernse ja avara eramu sisekujunduslahendusest ühtse ajatus võtmes terviku loomine 2 teismelise pojaga pere jaoks kujunes sisearhitekt-sisekujundaja Ingrid Kuuli jaoks põnevaks ja vastutusrikkaks väljakutseks.
Ülesanne oli nullist planeerida terve maja sisustuslahendus. Ühtse kujundusidee väljatöötamist inspireeris ja mõjutas võrdselt arhitekt Enn Laansoo poolt huvitavalt projekteeritud eramu ise, selle paekivi ja laudisega miksitud välisfassaad, läbi mitme korruse kõrged laed ja suured klaaspinnad sees.
Kuidas muuta see õdusaks ja mugavaks peret toetavaks koduks, mis oleks samal ajal ka ajatu ja efektne? Õnneks ei piiratud loometööd väga piiratud eelarvega, pigem olid pooled ühel meelel, et kui juba teha, siis pikaks ajaks ja korralikult. Kodu, mis püsib uus ka 10 aasta pärast.
Sisekujundus kui tervik
Terviku loomisel on nutikas alustada maja välisilmest, mille põhjal otsustatigi anda paekivile ja laudisele kandev roll ka sisekujunduses.
Avarad ruumid võimaldavad hästi põrandat eksponeerida ja kuna uhke kalasabamustris tamme parketi mõju tuleb esile just suurematel pindadel, oli leitud kogu sisekujunduse juhtmotiiv.
Eramu enamus seinad ja laed on nurga all või kaldes, seega joonistub diagonaalmuster hästi välja kogu majas, mööblil, aksessuaaridel, ka ustel ja seintel, kus on kasutatud diagonaali lõigatud tammespooni, mis mõjub interjööris eristuvalt ja modernselt. Kuigi jah, mitte kõige odavam lahendus.
Kuna arhitektuurne projekt oli pigem avar, oli sisekujunduse ülesanne seda kõike pehmendada. Läbi kahe korruse kõrguvaid lagesid aitasid visuaalselt allapoole tuua, et olemist hubasemaks muuta, erineva pikkuse, läbimõõdu ja suurusega valgustid. Ka ringimotiiv aitab alati nurki siluda. Sellest lähtuvalt on ruumides erinevad silindrikujulised valgustid, mis valmisid valdavalt eritellimustööna Rinaldo meistrite käe all.
Põhilistest kujunduse pidepunktidest lähtuvalt on maja põhitoonid helebeež, tumehall, helehall ja valge.
Trepihalli seinas on läbi kahe korruse kasutatud välisfassaadilt tuttavat paekivi, mis välise ja siseruumi ühtseks tervikuks seob. Sama paekivi leiab ka sauna puhkeruumi seinalt. Paekiviseinu kaunistavad põnevad neljas suunas valgustavad LED-id, rõhutades kivi reljeefi erinevaid tasandeid ja värvi.
Kui kõikjal eluruumides ja köögis on maas kalasaba parkett, siis esikus on kasutatud beeži pigmendiga monoliitset valatud EPO põrandat, mis mõjub väga efektselt. Esiku paekiviseina taustal leidis oma koha ka perekonna vana reliikvia: klaver.
Põnevat nüanssi lisab arhitekti poolt eriti avar, valgusküllane ja kumera seinaga planeeritud garderoob.
Köök, elutuba ja saun
Üldiselt rahulikule olustikule lisab mõnusalt kontrasti sinaka alatooniga tumehall köögimööbel, mis valmistatud popist näpujäljevabast mati pinnaga kõrgsurvelaminaadist.
Tööpind on valkjasbeež graniit, mille sisse on süvistatud moodsad i-Cooking gaasi-, elektri- ja induktsioonplaadid Decolandi valikust. Sellised plaadid on väga mugavad ja kergesti puhastavad. Kuna pliidiplaadid on tööpinnaga tasa, eeldab lahendus tööpinna alla vastava ruumi planeerimist.
Avatud elutuba-söögitoa nurgadiivan, söögilaud-toolid, põrandalamp ja mitmed aksessuaarid leiti BoConceptist, suur täisvillast vaip aga Casa stuudiost ning söögilaua kohal toretsev uhke musta–kollasega Petit Nuage disainvalgusti Hektor Lightist.
Huvitav lahendus hakkab silma televiisori all. Seal on kamin, millest üks pool on näha elutoast ja teine saunast. Kaminat ümbritseb must graniit, mis jätkub seinal.
Sauna- ja leiliruumi muudab veelgi avarmaks täisklaasist seinaga paralleelselt lakke paigaldatud termopuit laudis, mis on mõlemas ruumis samal tasandil.
Küte ja elekter
Mitte midagi pole majas juhuse hoolde jäetud, iga viimnegi detail on hoolega läbi mõeldud. Nii ka ventilatsioon, küte ja elekter.
Kasutatud pistikupesad ja lülitid on akende toonidega haakuvat tumehalli antratsiit tooni Jung LS 990, teise korruse seintel asetsevad ülimoodsad betoonikarva Greenor fan coil radiaatoripaneelid Prantsuse disainradiaatorite tootjalt Cinier. Väljanägemiselt kui disainelemendid on radiaatorid ühenduses maja küttesüsteemiga.
Loomulikult juhitakse kõike nutikodu lahenduse abil.
Magamistuba, garderoob, vannituba
Teise korruse vanemate magamistuba on ühendatud nii vannitoa, pesu pesemise ruumi kui mahuka garderoobiga. Korduva kalasabamustri leiame ka siit, põrandalt ja seintelt. See on nö vanemate privaatala.
Kõikides maja vannitubades ja WC-des on kasutusel Villeroy& Boch vannitoamööbel Subway 2.0 ja sanitaarkeraamika: vann, valamud ja seinasisese paagiga wc-poti lahendused. Ka LED-idega peeglid on Villeroy valikust.
Segistid ja dušid on Hansgrohe innovaatilised lahendused: Raindance, Rainmaker, Metris10, termopaneelid, termo vannisegistid Tablet Select.
Kõikides vannitubades ja wc-des on kasutatud ühesugust beeži tooni Plaadipunkti kiviplaati, kahe wc seintel lisaks kiviga haakuvas toonis Caparoli dekoratiivvärvi.
Detailideni lihvitud sisekujunduse plaan sisaldab sisearhitekti näpunäiteid pererahvale ka tulevikuks, kelle nägemusel sobivad kujundusideega kokku suurte ovaalsete lehtedega taimed ning aksessuaaride ostmisel tuleb lähtuda põhimõttest, et pigem suuremad ja grupina, et mõju esile pääseks.
Olemasolevad vaasid leiti Softrendist ning H&M sisustusest, kell on spetsiaalselt perenaise valitud Eesti disaini poest.
Lähtudes ühtse terviku kontseptsioonist, on ka terrassimööbel ümara vormiga tumehallist plastikust. Nii saab alguse sisekujunduse sujuv üleminek aiakujundusse, mille teostas aiakujundaja Terje Prisk.
A: Inkodu.ee (K. Viksne; J. R)