Kuidas aia kujundamisega alustada?
Aeda on aja- ja rahasäästlikum rajada, kui sul on olemas läbimõeldud kujundusplaan.
Kui soovid endale ise aia kujundada, siis on hea ennast võimalikult mitmekülgselt teemaga kurssi viia. Nii on kindel, et rajamiseks vajalik aiaplaan on põhjalikult läbimõeldud ja väldid hilisemat ja kulukamat ümbertegemist. Millest alustada?
Loe aiandusraamatuid ja -ajakirju
Eestikeelset aiateemalist kirjandust leidub palju. Paljusid neist võid ka raamatukogust laenutada. Nii saad teada, millised väärivad isiklikku riiulisse ostmist. Erialasest kirjandusest leiad nii praktilisi näpunäiteid kui ka inspiratsiooni oma aia kujundamiseks.
Inspiratsioonipilte võid koguda ka ajakirjadest, internetist. ( nt peenraplaan, feng shui bagua plaan aias, muruplatsi rajamine )
Külasta erinevaid aedu
Teiste aedades käies avastad, mis tunde erinevad kujunduselemendid ja taimed aias loovad. See võib aidata sul ka lõplikku kujundusstiili valida. Täiskasvanud aias näed taimede tõelist suurust!
Aedade külastusel võta kaasa kindlasti paber ja märkmik, et teha märkmeid uute ideede, taimekoosluste ja muude tekkivate mõtete kohta.
Osale koolitustel ja kursustel
Leidub nii reaalsete kohtumistega kui veebikursusi, mida saad läbida endale sobivas tempos.
Aia kujundamisega seotud teemade kohta saad rohkem õppida ka aiakujunduse huviliste klubis, Unistuste Aia Klubi. Selles veebipõhises aia kujunduse ja hoolduse liikmesuses saad oma küsimustele vastused eksperdilt, toimuvad ka temaatilised veebiseminarid ning saad teada milliseid töid, millal ja kuidas teha.
Liitudes saad koheselt ligipääsu ettesalvestatud videomaterjalidele, et iseseisvalt kujundamisega ja efektiivsema hooldusega algust teha.
Tegutse ja rakenda teadmisi
Oluline on kogutud teadmisi rakendama asuda.
Kui aga soovid ilma suuremate eelteadmisteta aeda kujundama hakata, siis millest võiksid alustada? Alljärgnevalt kuus olulisemat valdkonda.
Mis on aias olemas?
Esimese sammuna kaardista olemasolev olukord. Vaata oma aias ringi ja pane paberile kõik see, mis sul juba olemas on. Kas mõni olemasolevatest taimedest on võimalik uude kujundusse kaasata?
Tee erinevatel aastaaegadel fotosid ja mõtle, mida sooviksid oma aias näha.
Pane paika eesmärk, milline võiks su aed 10 aasta pärast välja näha.
Valgustingimused
Jälgi erinevatel kellaaegadel ja aastaaegadel, kui palju valgust aia erinevatesse osadesse jagub. See määrab ära selle, kuhu taimedele sobivaid istutusalasid rajada.
Kui soovid aeda ka kasvuhoonet, siis on eriti oluline, et see võimalikult kaua otsest päikesevalgust saaks.
Milline on muld?
Kuna taimed istutatakse mulda, siis on oluline selgeks teha mulla niiskuse ja toitainetesisaldus, kas tegemist on happelise või aluselise mullaga. Sellest sõltub, milliseid taimi saad kujundamisel kasutada ja milline aiaosa vajab kindlasti kastmissüsteemi.
Õhu liikumine
Kus on soojad ja tuulevaiksed kohad? Kui suur osa aiast on avatud ala, kus õhk saab vabalt liikuda? Avatud kohtadesse ei tasu külmaõrnasid taimi planeerida. Samuti pole tuultele avatud koht puhkenurga rajamiseks ideaalne.
Arvesta ajaga
Aia kujunemine ja taimede täiskasvu saavutamine võtab aega. Ajakirjade kaantele jõuavad aiad, mis on mitu aastat vanad. Ühe aastaga sellist tulemust saavutada ei ole võimalik, nii et iseseisvalt aiakujundamisega algust tehes arvesta ka ajalist perspektiivi.
Mida kindlasti vältida?
Kui sul on tühi krunt ja soovid sinna taimi istutama hakata, siis mõtle see enne läbi. Aianduskeskustes on lihtne emotsiooni ajel oste teha. Püüa seda vältida, sest olemasolevatesse tingimustesse sobimatu taim ei pruugi kasvama minna või vajab pärast palju hoolt, et ilus püsida.
Aiakujunduse plaani olemasolu aitab sul raha ja aega säästa.
A: Maria Palusalu Dipl.-Ing, Palusalu Aiad OÜ