Korralik ahi kütab soojaks terve maja ja hoiab temperatuuri 24 h
EKSPERDI NÕUANNEVanasti, kui ei olnud veel moodsaid kaminaid ja peeneid küttesüsteeme, oli igas majapidamises üks korralik ahi: maja süda, mis küttis soojaks terve elamise. Vähesed mäletavad, et ahju küttes oli võimalik lihtsalt erinevaid siibreid avades või sulgedes reguleerida temperatuuri erinevates tubades, üsna tänapäeva targa maja lahendusega sarnaselt. Ja veel vähem on neid inimesi, kes oskavad tänapäeval selliseid ahjusid ehitada.
Umbes 20 aastat tagasi vahetati ahjud välja peente kaminate ja disainahjude vastu, mille puhul sai määravaks lihtne paigaldus, disain ja õhtuhämaruses värelev tuleleek. Sellised küttekolded annavad sooja vaid seni kuni tuli all. See aeg on nüüd möödas, inimene tahab ka sooja!
Korralikud ahjud on vaiksel tagasi tulnud ning kaasaegne disainikultus ja moodsad ehituslahendused on tegelikult ahjude ehitusele isegi hästi mõjunud. Tänapäeva ahjud näevad välja kui disainelemendid. Lisaks kaminatelt laenatud kaunile klaasuksele saab neile külge ehitada näiteks korraliku leivaahju, leso või miks mitte lisada sisse ka vee-elemendid, et juhtida vesikütet soojust kogu majas.
Majad on võrreldes varasemaga hästi soojustatud ning avara planeeringuga, mis teeb asja veelgi kergemaks. Kes mõtleb, millist küttelahendust oma majale planeerida, siis puuküte on siiani vaieldamatult odavaim ja tasub täitsa kaalumist. Ahi ei vaja kallist nn katlamaja ruumi planeerimist ja uues majas kulub küttepuid ka vähem (ca 6-10 rm aastas).
Tehaseahjude pealetung on mingil määral ära rikkunud arusaama korralikust ahjust. Ahju, millega kütta ära kogu maja, ei ole üldiselt võimalik soodushinnaga ühes tükis poest osta. Kogu saladus peitub massis, palju kivi talletab palju sooja. Ahju võiks alati ehitada maja keskele, mitte kuskile nurga taha. Meistrimees ehitab ahju 1-3 nädalat ja korraliku ahju mass, olenevalt muidugi maja ruutmeetritest, on 3-5 tonni. Sellise ahjuga köetud maja on soe ja temperatuur ei kõigu, ka järgmisel õhtul seisab termomeetri seier sama koha peal. Kui sead majja sisse puude hoiukoha nädalaseks varuks, kaob ka ebameeldiv kohustus õhtul pimedas ja külmas kuurist küttematerjali otsida.
Pottahjud on tavalistest kiviahjudest võibolla veidi põnevamad, aga ka näilist kallimad, lihtsamate hinnad algavad kuskil 5000 eurost. See tundub tehaseahjude kõrval tõeline röövimine, aga kui arvestada hinda kilo kohta, on olukord tegelikult hoopis vastupidine. Kui veel mõelda, et üks korralik ahi kütab ära kogu maja, kasutades selleks ainult ca 1 korvitäit puid, ei ole investeering üldse liiga suur.
Kes soovib endale korralikku puuküttega ahju, peab esmalt leidma ühe osava pottsepa. Ahi peab olema ilus, ruumi sobiv, sooja salvestav, hästi tõmbama ja ühtlaselt põlema. Siis on asjal mõte ja ahi ei röövi mõttetult kellegi aega ega raha.
Oma mõtteid jagas Inkoduga pottsepp Raivo Koppel.
Fotod: R. Koppel ja T. Kersna
A: Inkodu.ee 2015
Korralik ahi kütab soojaks terve maja ja hoiab temperatuuri 24 h