Köögitehnika tehnovõrkude planeerimist alusta elamuprojekti algfaasis
Kaasatud ekspert: Ants UusKöögi planeerimine tähendab palju enamat kui uus mööbel ja tehnika paigaldus nagu sageli ekslikult arvatakse. Poodides on saadaval mitmeid uusi köögitehnika lahendusi, mis vajavad põhjalikku tehnovõrkude paigutuse läbimõtlemist.
Õhupuhasti valik sõltub ruumi võimalustest ja kasutustihedusest
Ilmselt ei kujuta enam keegi ette kööki ilma õhupuhastusseadmeteta, arvestades et enamasti on meie uutes kodudes kasutusel avatud köögilahendused. Praegu on õhupuhastite valik väga lai, osad on mõeldud lakke, kappi või seinale, teised kasutatavad kas köögisaare kohal, tööpinna peal või hoopis pliidiplaadi sees. Iga erinev lahendus eeldab põhjalikku eeltööd.
Näiteks kui on soov õhupuhasti lae sisse paigaldada, on vaja täpselt teada laekonstruktsiooni paksust ja kui juhtub, et seal pole ikkagi piisavalt ruumi, on seda võimalik kompenseerida kipsist nn ilukarkassiga. Lae sisse paigaldatava puhasti minimaalne sügavusnõue on 20 cm, lisaks peab arvestama ka ventilatsioonitorustikuga.
Akna ette paigutamiseks on ainus sobiv lahendus lakke integreeritud õhupuhasti, sest rippuv seade jääks vaatevälja segama. Sellise õhupuhasti ventilatsioonitoru saab suunata näiteks köögikapis asuva mootori juurde ja sealt juba otse välja. Õhupuhasti ise näeb välja nagu moodne valguspaneel, kasutamise ajal tõmbab külgedelt õhku sisse, aga muul ajal täidab ka hubase valgusti funktsiooni. Õhupuhasti töötab kõige paremini, kui seadme ja tööpinna vahele jääb 1,5 meetrit.
Tasapinna sisse mõeldud õhupuhasti eeldab kindlasti ventilatsioonitorude olemasolu, mis võtavad kapis korralikult ruumi. Kuhu õhk kapist edasi juhtida, on juba hea küsimus, sest ruumi tagasi juhtimine sobib vaid neile vähestele, kes harva toitu valmistavad ja seadmeid kasutavad. Vähekokkajale sobivad hästi ka pliidiplaadisisesed õhupuhastid, kel aga pidevalt suured potid-pannid tulel, võiks mõelda pigem tööpinna seest üles tõusva õhupuhasti peale. Sarnase lahenduse kasutamine köögisaarel tähendab ideaalis torude vedu põranda kaudu, kuidas muidu õhk sealt välja juhtida. Saare kohal saab alati kasutada ka rippuvat söefiltriga seadet, mis suunab õhu ringlusega tagasi, aga sellist lahendust hobikokale väga ei soovitaks, sest suure küpsetamise puhul võib seadme võimekusest väheks jääda. Välimuselt on sellised õhupuhastid muidugi väga ilusad.
Õhupuhastite ventilatsioonitoru läbimõõt peaks olema ümmarguse puhul vähemalt 15 cm. Decolandis on olemas ka kandiline toru, mis vastab samadele tingimustele. Kandilise toruga on võimalik koos üleminekutega lahendada õhu juhtimise probleem ka kitsamates kohtades.
Õhupuhastitest rääkides ei saa kuidagi mööda minna mürast, mida töötav mootor tekitab. Kõige lihtsam reegel on siin, et mida kaugemal asub mootor õhupuhastist endast, seda vähem on müra. Võimalusel viiakse õhupuhasti mootor näiteks kõrvalruumi, pööningule või hoopis katusele. Mootori tõmbevõimsuse valik tehakse ruumi kubatuuri alusel. Näiteks levinud avatud köögilahenduse puhul kasutatakse seadmeid tõmbevõimsusega 700-1000 kuupmeetrit tunnis, see on optimaalne lahendus, et õhk ruumis piisavalt vahetuks. Enamus uusi seadmeid on juba puldiga juhitavad või otse pliidiplaadilt.
Köögimasinate tehnilised tingimused tuleb omavahel sobima saada
Kõigi köögis kasutatavate seadmete valik võiks olla planeerimisfaasis täpselt teada, et vältida olukorda, kus üks masin hakkab teise tööd segama ja lõpuks olete sunnitud selle vältimiseks mõne vajaliku osa vastu tahtmist nähtavale tooma. Näiteks kui on soov paigutada pliidiplaadisisese õhupuhasti mootor sokli taha, peab arvestama, et läbi nõudepesumasina ei ole võimalik õhupuhasti õhku viia, seega peavad mõlemad masinad asuma üksteisest piisaval kaugusel. Või võtame näiteks ülemisse köögikappi paigaldatavad õhupuhastid, mis on meie tavapäraste pisikeste kodude puhul kõige populaarsemad. Oleks ju mõistlik viia ventilatsioonitoru läbi seina välja, mitte jätta seda lae alla jooksma? Sama asi on gaasitorustikuga, maagaasi ja ballooni ühendused on erinevad ning sellega peab kindlasti arvestama köögi planeerimise algetapis.
Väga oluline märksõna köögiseadmete juures on õhuringlus, sest seda vajavad pea kõik kodumasinad, olgu see siis külmik, induktsioonpliit või küpsetusahi. Seetõttu peab hoolega jälgima, et igal seadmel oleks soklite kaudu piisav tuulutus, vastasel korral võivad need lihtsalt üle kuumeneda ja katki minna. Pliidiplaati valides võib juhtuda, et plaadi alla enam ahi ei mahugi. Näiteks erilise i-Cooking lahenduse puhul on see kindlasti nii, sellisel juhul tuleb ahi planeerida kuskile mujale, väga populaarsed on püstakud, kus ahi on koos mikrolaineahjuga.
Kõige targem on köögi planeerimisse kaasata spetsialist
Kõige eelnevaga arvestamine võib osutuda üsna keeruliseks, seepärast tasub sellisteks planeerimistöödeks kasutada spetsialisti abi. Nii on kindel, et köök saab kohe esimesel korral õigesti planeeritud, sest lisaks kõigi seadmete ära mahutamisele on lõpuks vaja tellida ka ruumi ja seadmetega kokku sobiv köögimööbel. Sageli tuleb minna erilahendusmööbli peale, sest standardlahendused sobivad kõigi vajaduste täitmiseks haruharva.
Spetsialistist on kasu alati, sest tema töö on olla kursis uute võimalustega, mille peale ise ei oskakski tulla. Võtame näiteks integreeritavad sahtelkülmikud või hoopis nõudepesumasinad, mis on väga ergonoomilised, aga vajavad kindlasti hoolikat planeerimist. Näiteks 1-2 inimesega kodus piisab ühest nõudepesumasina sahtlist, rohkemate pereliikmete puhul on optimaalne lahendus juba kahe sahtliga. Selline lahendus vastab tavapärasele 60 cm laiusele nõudepesumasinale, aga masina veeühenduse peaks ideaalis tulema kõrvalt kapi kaudu, kus olemas ka elektrist ja veest lahti ühendamise võimalus, ilma et peaks sahtli välja tõstma. Sama kehtib ka tavalise integreeritava nõudepesumasina puhul.
Sahtelkülmikud saab väga täpselt seadistada, nii on ühes sahtlis tavakülmik, teises sügavkülm, kolmandas veinikülmik ja igal oma temperatuur. Pole paha mõte nende vahele paigutada ka täiesti tavalist sahtlit, kui vaja peaks olema.
Veega ühendatavate külmikute puhul on väga oluline veeühenduse paigutus.
Olemas on ka nutikad S-BOX lahendused, kus tööpinna seest tõusevad üles nugade või maitseainete riiulid, elektripistikud või hoopis televiisor ja muusikakeskus. S-boxi paigalduse viisid siin
Kõik eespool nimetatud tooted on huvitavad tänapäevased võimalused, mida kogenud sisekujundajad ja köögidisainerid oskavad kindlasti soovitada. Ise tegemine ei alati alati mõitlik, sest tulemus on lõpuks keskpärane ja mõne aja pärast tekkib ikkagi soov kõik jälle ümber teha, sest teadmisi tuleb juurde. Küsi nõu ja saa omale juba esimesel korral parim köök!
A: Inkodu.ee
(Decolandi seminari kokkuvõte, mess Interjöör 2019)